Toplumdusmani.Net *
Yeni

Yazıyı Gönderen: krizantem
Gönderilme Tarihi: Mon, 04-Jun-2007
Okunma: 11964 kez
Yazı Boyutu: 2.2 KB

Mısır MitolojisiMISIR MİTOLOJİSİ

Mısır mitolojisi diğer ulusların mitolojilerinden belirgin çizgilerle ayrılmaktadır. Bizim mantık anlayışımızla Mısır mitolojisini anlamak imkansızdır. Burada her şey sembollerle ifade edilmiştir. Mısır mitolojisinin temelini olaylar değil, olayların arkasına saklanmış felsefi düşünceler oluşturmaktadır.

Eski Mısırlılar büyüye ve büyücülere çok inanırlardı. Bazen büyücüleri tanrılarla bir tuttukları da oluyordu. Büyüler onlara göre son derece doğal olaylardı. Mitolojide de büyüler kendi yerlerini almıştı. Mısır Mitolojisi'nde geçen öyküye göre, babası Güneş tanrısı Osiris'i öldüren Seth'den öç almak isteyen Horus'un gözü, kavga sırasında aynı zamanda amcası olan karanlıklar ve kötülükler tanrısı Seth tarafından parçalanır. Bilimlerin ve tıbbın kurucusu olan Toth parçaları toplar ve gözü eski haline getirir. Ancak 1/64'lük parçası eksiktir ve bu parça Toth'un büyü ve sihir gücü tarafından tamamlanır. Daha sonra Horus'un bu gözünü simgeleyen hiyeroglif resim, uzak görüşlülüğün, beden dokunulmazlığının ve sonsuz doğurganlığın simgesi olarak, gemi, araba mumya, vazo gibi nazardan korunması gereken gereçlerin üzerine çizilmeye başlanmıştır.

Mısır'da Kral (Firavun), bir Tanrıdır ve ülkenin diğer tanrıları ile arkadaşlık edebilir. Mısır firavunları çoğunlukla zorba, baskıcı, savaşçı ve acımasız kişilerdir. MÖ 14. yüzyılda başa geçmiş olan IV. Amenofis tek bir yaratıcıya inanılması gerektiğini savunmuş ve bu yüzden Amen rahipleri tarafından öldürülmüştür. Mısır'ın ilahi hükümetleri daimi ve değişmez niteliktedir. Bu bağlamda en üstün Mısır tanrısının Güneş Tanrısı Ra olduğu düşünülür. Mısır'ın arkaik dönemine baktığımızda farklı yerlerde farklı tanrıların önem kazanmış oldukları görülmektedir. Heliopolis'de Ra, Memfis'de Ptah , Busiris'de Osiris önemli tanrılar arasındadır. Mısırlılar için ölüm diye bir şey yoktur. Devamlı olarak Osiris'ten (yarı-ölüm) Horus'a (yarı-yaşam) ve sonra tekrar Osiris'e bir geçiş yaşanır. Bu yüzden Mısırlılar öldüklerinde tanrı-krallarını mumyalarlar ve onlara günlük hayatta lazım olacak gıda ve içecek sağlarlar.
yunan mitolojisinde savaş tanrısı

ares - (mars) savaş tanrısı. zeus ile hera'nın oğlu. homeros'a göre, son derece katı yürekli, kinci bir tanrıdır. arkadaşları olan deimos 'korku', enyo 'felaket'; phobos 'dehşet'; eris 'kavga' ve ölüm tanrıları kerler ile ares'in yanından hiç ayrılmazdı. yunanlılar ares'i pek sevmezlerdi ve bu nedenle onun tapınağına rastlamak imkansızdır. romalıLara göre ise mars üstün, soylu bir görünüşü olan hi  » Devamini Oku

yunan mitolojisi

yunan mitolojisi : her şeyden önce khaos (kaos) vardı. bu bir boşluk değildi, içinde bütün eşyaların, tanrı ve insanların kaynağını bulundururdu. ilk önce khaos'tan toprak ana - gaia ve gökyüzü - uranos oluştu. gaia ve uranos'un birleşmesinden brontes, steropes ve arges ('gökgürültüsü', 'parıltı' ve 'şimşek') isimli üç kyklop doğdu. kykloplar alınlarının ortasında taşıdıkları tek gözleri ile yer a  » Devamini Oku

Mısır Mitolojisinde Kaos

Mısır mitolojindeki Nun'u yunan mitolojisindeki kaos olarak görüyoruz. Nun - Kainat'ın yaratıldığı ilk suların Tanrısı

 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık
cazeyo
Tarih: 09:41:46 06.12.2007  Güncelleme: 17:23:06 06.12.2007
Kaotik Üye
Tarih: 04.04.2007
Nereden:
Gönderiler: 140

Mısır Mitolojisi

Sümer metinlerine göre,Enki’nin en büyük oğlu Marduk Mısır topraklarının hakimiyetini
Ele geçirir ve Ra adıyla anılır.Onun çocukları Shu ve Tefnut birbiriyle evlenerek gelecek
Firavun kuşakları için örnek olurlar.Onların çocukları Geb ve Nut da birbirleriyle evlenirler.
Ve mısırın ünlü tanrı/hükümdarlarının anne babaları oldular; osiris kız kardeşi ve karısı
İsis , seth ve isis in kızkardeşi nepthys.


SAYIN krizantem mısır mitolojisinde tanrı olarak verilen isimlerden bazılarının soy kütüğü.???
Cevapla
krizantem
Tarih: 00:06:10 06.13.2007  Güncelleme: 00:06:10 06.13.2007
Trajik Üye
Tarih: 05.24.2007
Nereden:
Gönderiler: 40

Re: Mısır Mitolojisi

teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.
Cevapla
shymrock
Tarih: 00:21:13 04.22.2008  Güncelleme: 00:21:13 04.22.2008
Statik Üye
Tarih: 04.22.2008
Nereden: şanlıurfa
Gönderiler: 1

mısır mitolojisi

teşekkürler...
Cevapla
Ziyaretçi
Tarih: 04:37:16 11.29.2015  Güncelleme: 04:37:16 11.29.2015

Merhaba Nimoza.S

Merhaba Nimoza.Supriz yorumlarin, supirz ve siradisi bakis acilarini genisletiyor.Ben sundan kesinlikle eminimki, kuran tefsircileri arasinda, mesajin ozunu kavrayan insanlar olmustur ve halada vardir.Fakat yerlesik inancin karsisina cikmamak adina, bunu disa vuramamislar ve zamana birakmislardir.Bu durum, ya insanlari dinden sogutmus, yada degisik arayislara itmistir.Ä°ste bende aynen bunu yaptim.Kurandaki tevhit inancini alip, gerisini askiya aldim.Ve ifade ozgurlugunun daha genis oldugu iklimleri taradim.Sonucda tekrar kurana baktim ve bircok tasin yerine oturdugunu gordum.Fakat bu sefer meal sorunuyla karsilastim .(Nimoza dan detay istememin sebebi) Simdi, bazi arkadaslar rahatsiz olacak ama ben maharaj dan aciklamalar vermeye devam edecegim..Egolar umrumda olmaz!Soru : Eger ben (ruh, oz) olarak mukemmelsem; neden dogdum?Bu hayatin amaci nedir?Maharaj : Bu, altinin sus esyasi yapilmasinin altina yarari nedir diye sormaya benziyor.Sus esyasi altinin rengini ve guzelligini alir, altin zenginlesmis olmaz.Ayni sekilde, eylem icinde ifade edilen gercek (kaynak)) , eylemi anlamli ve guzel kilar.Soru : Gercek (kaynak) ifade edilisi ile ne kazanmis olur?Maharaj : Ne kazanabilirki? Hicbir sey. Fakat kendisini ifade etmek, teyit etmek, zorluklari yenmek sevginin (kaynagin) dogasidir.Siz dunyanin (tabiatin, evrenin) eylem (faaliyet) halindeki sevgi oldugunu bir kez anlarsaniz, ona tamamen farkli bir gozle bakacaksiniz.Fakat once istirap karsisindaki tutumunuzun degismesi sart.Ä°stirap en basta, dikkat cekmek icin bir cagridir ve oaslinda bir sevgi hareketidir.Sevgi mutluluktan cok gelismeyi, bilincin ve varligin genislesip derinlesmesini ister.Bunu her ne engellerse aciya neden olur, sevgi acidan cekinmez.Sattva, yani dogruluk ve duzenli gelisme icin isleyen enerji engellenmemelidir! Engellendigi zaman kendi alyhine doner ve yikici olur.Her ne zaman sevgi esirgenir ve istirabin yayilmasina izin izin verilir, o zaman savas kacinilmaz olur! Komsumzun kederine karsi ilgisizligimiz istirabi kendi kapimiza getirir!
Cevapla

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Üstadlar Özel Bölümü
» Ara Yoksa Sor Yanıtlayalım
Loading
» Reklamlar
» Alt-Kültür Başlıklar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç