Yazıyı Gönderen: zeus
Gönderilme Tarihi: Tue, 29-Jun-2010
Okunma: 1959 kez
Yazı Boyutu: 5.96 KB

Reklamlar
Reklamlar
Sonuç : Hiçbir ilgili yazı bulunamadi..

Röportaj, Gazete Haberi Nedir? Nasıl Yazılır?

Röportaj, Gazete Haberi Nedir? Nasıl Yazılır? ( Örnekli Konu Anlatımı )
RÖPORTAJ YAZMA :
Gazete ve dergi yazarlarının, herhangi bir olayı, eşyayı ya da yeri, kendi gözlem ve anlayışına göre değerlendirerek yazdıkları yazılara röportaj denir.
Röportaj haberden farklıdır. Haber, görüldüğü, duyulduğu gibi kısaca yazılırken, röportaj, yazarın gözlemine, anlayışına göre yeniden şekillenir. Yazar «haber»in dışında, «röportaj»ın içindedir.
Röportaj yazımında dikkat edilecek hususlar :
1. Yazar konu edeceği şeyi iyi gözlemeli, kökenini tanımalıdır.

2. Yazar görüp işittiklerini kendi anlayışına göre yeniden biçimlendi-
rebilmelidir.
3. Yazı, resimlerle desteklenmelidir.
4. Yazının giriş bölümü okuyucuyu şaşırtacak nitelikte olmalıdır.

5. Yazar kendi gözlem ve izlenimleri yanında o alanda bilgisi olan
kimselerin görüşlerini de kulanmalıdır.
RÖPORTAJ ÖRNEĞİ

ORTA ANADOLUDA EN SAĞLIKLI İNSANLARIN ŞEHRİ : YOZGAT
Bozkır ıssız. Uzaktan bir göl göründü. Bozkıra elişi kağıdı gibi yapış­tırılmış. Yanında Malya Devlet Çiftliği var. Uzun bir yol gidiyor. Toprak damlı köyler geçtik. Nakışlı önlüklü kadınlar evlerin önündeydiler. Otobüsün üstü rüzgârlı. Toz duman da yok. Yani şu düşmek, parçalanmak tehlikesi de olmasa otobüsün üstü bir âlem. Türküler gırla gidiyor. Bizim toprağını satan köylü var ya, o da eli kulağa attı. Bir hoş sesi var ki.. Bir de yanık söylüyordu. Yüzü, hani delikanlı konuşurken hep yere eğilmişti. Kederliydi. Yüz o yüz değil şimdi. Açıldı, gülümsedi, hep gülümseyen bir yüz. Işıklı. Deminki keder nerede, buyuz nerede? Bu yüze, bu güleç yüze hiç keder uğramamış dersin.
Çiçekdağını geçtik. Şirince bir kasaba. Sonra bir köyde durduk. Hani sığırcıklar vardır ya... ak benekli, yeşile çalan karanlıkta bir kuş. Tarlalarda olur her zaman. Sürülürken tarlalar güren güren iner kalkar sığırcıklar. Yuvaları tarlalardadır. Köye inemezler, işte ben bu durduğumuz köyün damlarında sığırcık gördüm. Yüzlercesi inip, yüzlercesi kalkıyordu. Yuvaları saçakların altı.
Yerköy'e geldik. Orada araba değiştirmek lâzım geldi. Yerköy'le Yozgat arası otobüs buldum. Bu sefer içine bindim. Yol iyi yol, Yozgat'a geldik. Yozgat yeşillik. Bir koyağın içinde. Girerken şehre, sağ yanda, yamaçta koyu bir yeşillik çarpıyor göze.

Yozgat'ta Cumhuriyet'in muhabirini buldum. Genç, kültürlü bir arka­daş. Yozgat'ını da seviyor. Adı Abbas Sayar. Yakında bu isim altında çok güzel hikâyeler okuyacağız, tik işim Abbas'a sağ yandaki koyu yeşilliği sormak oldu.
«Orman,» dedi. «Yozgatlılar ona gözleri gibi bakar, istersen gidip dolaşalım.»
Bir araba bulduk. Yozgat'ta epeyce fayton var. Bütün Orta Anadolu şehirlerinde o güzelim-fay tonlar hâlâ rağbette. Yola düştük. On beş dakika sonra ormandayız. Püfür püfür bir yel esiyor.
Abbas diyor ki:
«Gezdin bilirsin. Şu bozkırda Yozgat gibi havası güzel bir şehir gördün mü? Yoktur. Olamaz da, Yozgat'ın cennetliği bundan... Bu orman olmasa Yozgat'ın, bu çukurunda oturulmazdı. Eskiler söylerler, şu Yozgat'ın dört bir yanı ağaçmış... Kese kese bu kadarcık bırakmışlar... Bir zaman gelmiş ki Yozgatlının aklı başına gelmiş. Şimdi bu ormanın bir dalına, yere düşmüş bir yaprağına bile kimse dokunamaz-»
Keşke Yozgat'ın dört bir yanındaki ormanı da kesmeseymişler. Bozkırın ıssızlığından, yalnızlığından, kurağından çıkınca, bir bahçe, büyük bir bahçeye girmiş gibi olurduk. Bozkırın bahçesi... Ne güzel olurdu. Gene güzel ama, az. Orman İşletmesi bu küçücük ormanın etrafını ormanlamağa karar vermiş. N'olur bir an önce başlasalar bu işe. Bunu Abbasa söyledim. Uğraştıklarını bildirdi.
(...)
Ormandan akşama doğru Yozgat'a indik. Yozgat'ın en görülmeğe değer yapısı muhakkak ki Çapanoğlu camii... Yeni bir cami ama, çok güzel, Derebeylerden Çapanoğlu yaptırmışmış... Yakınlardaki eski harabelerin taşlarından yapılmış...
Yozgat gün geçtikçe küçülüyor. Nedense... Yozgatlılar diyorlar ki, zengin olan Yozgatlı bırakıp gidiyor. Birinci Dünya Savaşından önce şehrin nüfusu kırk bini geçkinmiş. Şimdi on bin kadar. Eskiden Orta Anadolu'nun ticaret merkezlerinden biriymiş. Şimdi kendi kendisine bile yetmiyor.
Tarlaları verimsiz. Şöyle dişe dokunur hiçbir gelir kaynağı yok. Bu Yozgat'ın hâli nicolacak bilmem. Yozgatlılar da bu telâşta. Fabrikalar yapı­labilir Yozgat'a... Ne bileyim ben bin türlü şey yapılabilir.Meselâ Yozgat'ın çamlığı bir sayfiye yeri olabilir. Ankaralılar, bozkırı seven İstanbullular yazlarını orada geçirebilirler. Değer. Yozgat yurdumuzun en güzel havası olan yeri. Şundan da belli ki Orta Anadolu'da ben en sağlam yapılı, en sıhhatli insanları Yozgat'ta gördüm.
Yaşar Kemal[1]


--------------------------------------------------------------------------------

[1] Yaşar Kemal, Bu Diyar Baştan Başa, Cem Yayınevi, İstanbul, 1976, s.479-482.


GAZETE HABERİ YAZMA
Herhangi bir konuda alınan bilgiye haber denir. Gazete haberi, gün içinde meydana gelen ve önemli bulunan olayın çeşitli kaynaklardan araştı­rıldıktan sonra gazeteye yansıyan şeklidir. Haber yazısı, olay, durum ve bilgilerin halka duyurulması amacıyla hazırlanan yazılardır.
Gazete haberi yazımında dikkat edilecek hususlar :
1. Haber doğru ve tarafsız olarak verilmeli.
2. Açık, akıcı bir dille yazılmalı.
3. Toplumun büyük bir kesimini ilgilendirmeli.
4. Kişisel yorumdan kaçınılmalı.

GAZETE HABERİ ÖRNEĞİ: Tarık Buğra 'yı Kaybettik
İSTANBUL - Edebiyat ve basın dünyamızın büyük ismi, "Küçük Ağa"nın ünlü yazarı Tarık Buğra, tedavi edilmekte olduğu Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde dün sabah vefat etti.
Geçen Kasım ayında kanser teşhisiyle hastaneye kaldırılan ve ağır bir ameliyat geçiren Tarık Buğra, bir süre önce ağırlaşarak Çapa Tıp Fakültesi Hastahanesi'ne kaldırıldı. Ancak kurtarılamayarak dün saat 04.50'de hayata gözlerini kapadı. Büyük yazarın cenazesi, yarın Fatih camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Karacaahmet mezarlığında toprağa verilecek.
 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
» Üstadlar Özel Bölümü
» Ara Yoksa Sor Yanıtlayalım
Loading
» Reklamlar
» Alt-Kültür Başlıklar