Toplumdusmani.Net *
Yeni
ritim

Gönderen: ela  Tarih: 21:02:55 09.23.2007

“sanatta, nesneyle gösterge arasında algılanabilir bir ilişki vardır." diyor strauss. şiirin gösterdiğini varsaydığımız dünya; ne -yüreğin sıcaklığını- umursar, ne de kelimelere bizim yüklediğimiz ve aslında hiç olmayan o -büyüyü- …şiir kendi başına şiirdir yalnızca ve gösterdiği dünya da umurunda değildir onun. umurunda olan tek şey nasıl gösterdiğidir. bir adam -şiir nedir- üzerine doksandokuz gün düşünür ve yüzüncü sabah bulduuum diye haykırır. bulduğu şey: -ne şiirdir- olmuştur.
soruları tersine çevirmekle bütün anlam tersine döner ve kelimelerin büyüsü değil de “dolaysız doyum ilkesi” dizlerimizin bağını çözer:)
matematik: tam da sayıların evreni ile şiir yazmaksa; şiirde kelimelerin evreni ile denklem çözmektir kanımca. aksini iddia etmek şiiri kastrasyona uğratmaktır, enemektir.
-fotoğraf nesneler dünyası ile kurduğu nedensel bağ- ile resimden ayrılıyor ise şiirde nesnelerle kurduğu dolaysız bağ yüzünden matematikle çiftleşir. ki bu onun “ritim” den ayrılamazlığını kanıtlar. ( ritim: şiirin olmazsa olmazıdır)
YORUM GÖNDER
Yorum Kuralları*
YORUMUNUZ SİTE SAHİBİ UYGUN GÖRÜP ONAYLARSA YAYINA GİRECEKTİR.
Başlık*
Mesaj Simgesi*
Mesaj*
url email imgsrc image code quote
Örnek
bold italic underline linethrough   


 [daha...]
Seçenekler*
Smileyleri Göster 
Xoops Kodlarını Göster 
Otomatik Satır Bütünlüğü 
 

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Üstadlar Özel Bölümü
» Reklamlar
» Alt-Kültür Başlıklar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç