Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > O > Olimpos


Olimpos Nedir

olimpos yunan mitolojisinde tanrıların yaşadığı dağdır. thessalai'da olduğu yazılmaktadır. orada tanrıların hephaistos tarafından yapılmış sarayları var. olimpos tanrıları - zeus, onun karısı ve kız kardeşi hera, kızı athena; zeus ve hera'nın oğulları ares ve hephaistos; zeus ve leto'nun evlatları apollon ve artemis; zeus ve dione'nin kızları afrodit; zeus ile maia'nın oğulları hermes; zeus'un kız kardeşi hestia'dır. son olarak demeter ve hebe.


ve yine olimpos; antalya'da antik bir şehirdir.antik likya'nın en önemli liman kentlerinden olan olympos, tarih boyunca mitolojiyeye konu olmuştur. konumunun elverişliliği nedeniyle korsanların barınağı olan olympos, bugün sahip olduğu tarihsel değerleri, 3200 m'lik mutteşem sahili, endemik bitkileri, caretta caretta'ları khimaira'sı, tüm sportif etkinliklere olanak veren muhteşem doğası ve pansiyon olarak kullanılan meşhur ağaç evleri ile tüm dünyaca bilinmektedir.kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, m.ö. 168-78 yıllarında basılan likya konfederasyon sikkelerinde adı geçmektedir. iktisadi bir birlik olan likya konfederasyonu konseyinde, olympos’un üç oy hakklı olduğu bilinmektedir.

tarihçilere göre, m.ö. 80 yılında zenniketes isimli kilikyalı bir korsan tarafından ele geçirilen kent, 78 yılında romalılar tarafından alınmıştır.

haçlı seferleri sırasında venedik, ceneviz ve rodos şövalyelerinin istilasına uğrayan olympos, 15. yy’da fatih sultan mehmet döneminde osmanlı imparatorluğuna katılmıştır. orta çağdan sonra yakın zamana kadar türk yerleşimin olmadığı kent sadece göçerler tarafından kışlak olarak kullanılmış.
tamamı arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altında olan olympos, denize açılan ve ortasından akçay deresinin aktığı bir vadi içine kurulu. su kanalları, surlar, lahit mezarlar gibi kente aity pek çok kalıntı görülebilir. antik çağlarda nehir kenarlarına yapılan duvarlarla kanal haline getirilen nehirden gemiler de geçebilmekteydi. ören yeri girişinden antik kentin kalıntıları arasında yaklaşık 1,5 km yürüyerek olympos sahiline ulaşılır.


Olimpos | Ekleyen: | Tarih: 02-Sep-2007 13:12. | Bu yazı 28719 kez okundu..

Olimpos ile ilgili diğer yazılar.. 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
olimpos
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç