Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > P > Pedagog


Pedagog Nedir

Pedagog: Çocuğun zihinsel becerilerini ve ince el becerilerini değerlendirir, eğitimin planlanması için ailelere önerilerde bulunur. Bu ekipte ayrıca çocuk doktoru, çocuk sinir sistemi hastalıkları uzmanı (nörolog), çocuk psikologu, beslenme ve diet uzmanı, sosyal hizmet uzmanı, hemşire de bulunmalıdır.

* Pedagog: Paidagogos dan gelir. tam anlamı çocukları, onlara eğitim vermekle görevli öğretmene götürmekle yükümlü köle...
Ne kötü bir karşılık değil mi? Oysa pedagogu en iyi tanımlayacak kelime çocuk psikolojisi eğitmeni yahut direkt olarak çocuk psikologu olmalıydı...

Pedagog Nedir? Pedagog Kimdir?


Pedagog,çocuk ve ergen psikoluğu,olarak tanımlana bilinir.pedagog,çocuk ve ergenlerin, psikolojik, zihinsel, motor, duygusal, sosyal, gelişimini inceler. Bunları yaparken, çeşitli,test ve teknikleri kullanır. Pedagog,çocukları sevmelidir. Bu mesleğin temelinde bu sevgi yatmalıdır. Pedagoglar okul, psikolojik danışma merkezlerinde, aile mahkemelerinde, ana okullarında, hastahane, dershanelerde çalışır. Fakat günümüzde PEDAGOJİ bölümleri,kapatılmış en son mezunlarını yaklaşık 20 yıl önce vermiştir.

Wiki'ye göre pedagog:
Pedagog, çocuk eğitim ve terbiyesi ile uğraşan bilim insanına verilen isim, çocuk psikoloğu, mürebbi (bayanlar için mürebbiye). Pedagoglar, toplum tarafından kabul gören normlar doğrultusunda çocukların bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimlerini inceler, buralarda meydana gelen sapmaların düzeltilmesinde rol alırlar.

2547 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 1982 yılından sonra Yükseköğretim Kurumlarına (YÖK) bağlı üniversitelerde pedagoji bölümleri kaldırılmıştır. Şuan da Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunları pedagog olarak atanmaktadır. Çocuk psikolojisi konusunda uzmanlaşmak için mezuniyetten sonra da eğitimlere devam etmek ve bu alanda çalışmak gerekiyor yeterli bir pedagog olabilmek için. Aynı zamanda alanın etik kurallarına uymak gerekmetedir.

Pedagogların hizmet sahaları genelde şu başlıklar altında toparlanabilir:
Davranış bozuklukları
Öğrenme ve dikkat bozuklukları
Özürlü çocuklar rehabilitasyonu
Düşük ve yüksek IQ üzeri çalışmalar
Anne-çocuk ilişileri
Öğretmenlik ve rehberlik hizmetleri
Çocuk terbiyesine yönelik destek programları
Terapi görüşmeleri
Zeka geriliği ve/veya üstün zeka
Okul başarısızlığı ve uyumsuzluğu,
Yaygın gelişim bozukluklar
Gecikmiş dil ve konuşma
Artikülasyon (sesletim) ve sesbilgisi bozuklukları
Kekemelik
Aile danışmanlığı
Bunların yanı sıra pedagoglar, çocuk mahkemelerinde bilirkişi, çocuk ıslahevlerinde gözlemci ve uzman kişi, her dereceli okullarda disiplin kurulu danışmanlığı, kreş ve çocuk yuvalarının açılmasında bilirkişi, sağlık kurumları, hastane ve çocuk kliniklerinde uzman olarak da görev yapmaktadırlar.Bizlerde bu en son mezunların arasındayız yök tarafından 1.16.1989 tarihinde yazısı uyarınca pedagog ünvanı verilmiş daha sonra bu ünvan verilmemeye başlanmıştır.

Pedagoji deyince akla İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ PEDAGOJİ ENSTİTÜSÜ GELMEKTEDİR. Bu estitünün kurucuları arasında prof.Dr.Refia Uğurel-Şemin gelmektedir. Hocamız bir çok hoca yetiştirmiştir.Bunlar prof.Dr. Haluk Yavuzer, Prof. Dr Norma Razon, prof. Dr Ayla Oktay, prof Dr Adnan Kulaksızoğlu, prof.Dr. Acar Baltaş, prof. Dr Zuhal Baltaş gibi hocalar yetiştirmiş.

Bizlerde daha sonra adı Eğitim bilimleri olan bu bölümden muzun olurken genel adları ile şu dersleri aldık....
1: Çocuk psikolojisi
2: Ergenlik psikolojisi
3: Çocuk ve ruh sağlığı
4: Genel psikoloji
5: Ruh sağlığı
6: Resimlerle çocuğu tanıma teknikleri
7: İletişim becerileri
8: Vaka incelemesi
9: Konuşma bozukları ve eğitimi
10: Zihinsel engelli çocuklar ve eğitimi
11: psikyatri (Çocuk ve yetişkin psikyatrisi istanbul üniversitesi tıp fakültesi)
12: Çocuk suçluluğu ve psikolojisi
13:stanford-binet zeka testi
14: wic-r zeka testi
15: Genel test bilgisi
16: Fizyoloji
17: aile danışmanlığı
18: Rehberlik ve psikolojik danışmanlık
19: Öğrenme güçlükleri ve giderilmesi
20: Bilimsel araştırma teknikleri

Bu dersler tüm eğitimimiz boyunca geniş bir şekilde teorik ve pratik yaparak bizlere yukarıda saydığımız hocalarımız tarafından öğretilmiştir.
Tabiki ilk mezun olduğumuz dönemlerde tecrubelerimiz az idi fakat yıllar sonra tecrubelerle mesleğimizde ilerledik.
Bundan yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki bir PEDAGOG GERÇEK ANLAMDA BU KONUDA PRATİK VE TEORİK EĞİTİM ALIP YILLARIN VERDİĞİ TECRUBELERLE MESLEĞİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPABİLEN BİR KİŞİ OLMALIDIR HER ZAMAN YENİLİKLERİ TAKİP ETMELİ VE BU YENİLİKLERİ MESLEĞİNDE UYGULAMALIDIR.
Halkımızda pedagog seçerken gerçekten diploması ve belgesi varmıdır yok mudur!
bunu MUTLAKA ARAŞTIRMALIDIR!

Psikolojik danışman & pedagog
Aykut Akova


Referans: ************************** ************************** 1: ÇOCUK VE ERGEN PSİKOLOSİ 2:WİSC-R ZEKA TESTİ 3:YALAN,TIRNAK YEME,ALT ISLATMA 4:DERS ÇALIŞMAMA 5:SÖZ DİNLEMEME 6:AŞIRI HAREKETLİLİK 7:UYUM VE DAVRANIŞ SORUNLARI 8:KONUŞMA TERAPİSİ 9:ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ 10:SINAV KAYGISI 11:AİLE DANIŞMANLIĞI 12:YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ 13:DEPRESYON,PANİK ATAK,STRESLE BAŞA ÇIKMA 14:PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK 15:BOŞANMA VE ÇOCUK 16:FOBİLER 17:BESLENME SORUNLARI 18:BAĞIMLILIK 19:HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ 20EVLİLİK TERAPİSİ PEDAGOG AYKUT AKOVA

Pedagog | Ekleyen: | Tarih: 07-Sep-2011 19:21. | Bu yazı 75492 kez okundu..

Pedagog ile ilgili diğer yazılar..

  • # Pedagog olmak için ne yapmalıyım

    Pedagoji Bölümü 1982 Yılında kapandı ve Devlet, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunlarını Pedagog olarak atıyor. KPSS sınavına giren her Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezununu pedagog olarak atanmaktadır. Pedagoji Bölümünün kapanmasıyla onun yerini alan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümün de sadece çocuk psikoloji ve eğitimine yönelik dersler verilmiyor. Genel psikoloji ve rehberlik dersleri de veriliyor. Pedagog ünvani alabilmek için lisans eğitimizi rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümden alıp da...
    Devamını Oku 2012-08-23 12:23:56


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık
pedagoga
Tarih: 17:09:01 08.20.2009  Güncelleme: 12:27:18 08.23.2012
Statik Üye
Tarih: 08.19.2009
Nereden:
Gönderiler: 1

Re: pedagog

PEDAGOG, ÇOCUK VE ERGEN PSİKOLUĞUDUR.ÇOCUK VE ERGENLERİN DAVRANIŞLARINI ÇESİTLİ TEST VE TEKNİKLERLE İNCELER. PEDAGOG AYKUT AKOVA www.aykutakova.com

Soru: Pedagog olmak için ne yapmalıyım?
Mesaj: Ben liseye başlayacağım ve pedagog olmak istiyorum.Hangi bölümü seçmeliyim? (sayısal, sözel, eşit ağırlık)Üniversitede hangi bölümü okumalıyım? Gerçek bir pedagog olmak için ne kadar süre çalışmalıyım ve de eğer pedagog olursam maaşım ne kadar olur? Şimdiden teşekkür ederim.
Cevapla

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
Pedagog
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç