Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > M > Mentor


Mentor Nedir

mentor - alkimos'un oğlu. odysseus'un dostu. troya savaşına giderken odysseus oğlu telemakhos'u arkadaşı mentor'a bıraktı. athena, mentor kılığına girerek telemakhos'a öğüt verirdi. mentor ismi bilge emanetçi ve filozof olarak anılmaya başladı.

Mentor | Ekleyen: | Tarih: 02-Sep-2007 12:58. | Bu yazı 22272 kez okundu..

Mentor ile ilgili diğer yazılar.. 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık
apollon
Tarih: 09:10:57 10.18.2007  Güncelleme: 09:10:57 10.18.2007
Webmaster
Tarih: 03.21.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 176

Re: mentor

Mentorluk nedir?

Mentor; aynı kurumun içinde bulunan, o kurum içinde farklı görevlerde çalışıp tecrübe kazanmış olan, astlarına şirket politikası, kurum gereklilikleri, çalışma stratejileri ve kariyerini yönlendirme konularında tavsiyelerde bulunan yol gösterici kimse olarak tanımlanabilinir.

Mentorlar şirket hakkında sahip olduğu bilgileri kendinden sonrakilere aktarırken onlarla uzun süreli, eğitim odaklı ilişkiler kurmayı hedeflerler.

Kişisel kariyerin geliştirilmesinde eğitimin önemi tartışılmazdır, ancak bu eğitimi kullanılır ve yararlı kılan da uygulamaya geçirebilmektir. Genç çalışanların çalıştıkları sektöre, kuruma ve kurumun kültürüne daha rahat uyum sağlamaları üstlerinin rehberliğinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle mentorluk günümüzde hem kurumlara hem de bireylere büyük artılar getiren hizmetlerin arasında yerini almaktadır.

Mentor ve mentorluk alan kişi arasındaki ilişki karşılıklı dayanışma ve etkileşime dayanmakta ve bu yönüyle her iki tarafa da fayda sağlamaktadır. Mentorlarının deneyimlerinden yararlanırken daha az hata yapmayı öğrenen ve kurum kültürüne çabuk uyum sağlayan çalışanlar, ne yapmak istediklerine kısa sürede karar verme, isteklerine göre kariyer planlama becerilerini kazanmaktadırlar. Öte yandan çalışanlara destek verirken iletişim becerilerini geliştiren mentorlar da sahip oldukları bilgileri tekrarlama imkânına erişmektedirler. Yeni ve genç beyinlerle tanışarak, onların farklı fikirlerinden de yararlanmak işlerinin bir parçası haline gelmektedir.

Mentorluğun kurum açısından en büyük getirilerinden biri de çalışan bağlılığını artırması ve çalışanların performansını yükseltmesi olarak tanımlanabilinir.

Mentorluktan en yüksek verimi elde etmek için mentorların da bir çeşit eğitime tabi tutulmaları tavsiye edilmektedir. Çalışanlarla bir araya gelmeden önce bu eğitimleri alan mentorlar, bu sayede farklı sosyal ve kültürel gruplardan gelmiş insanlarla anlaşabilmeyi, problemlere çözüm üretebilmeyi, sorunlara ve çözümlere çalışanlarının gözünden bakabilmeyi de öğrenmektedirler. Ancak değişen dünyada sadece bu ilk eğitim yeterli olmamakla beraber, mentorların belli aralıklarla yeni eğitimlere tabi tutulmaları gereği vurgulanmaktadır.

“Mentorluk” kimler için faydalı…

Mentorluk almak, iş hayatına yeni atılmış, hedeflerini henüz belirleyememiş gençlerin kariyerlerini geliştirmelerinde önemli bir faktör olmakla beraber kurum kültürüne alışmakta zorlanan, kuruma uyum sağlayacak bireysel planlarını yapmakta desteğe ihtiyaç duyan çalışanlar için de önerilmektedir. Mesleki gelişim sürecini kısaltmak ve bu süreci en az hatayla atlatmak isteyen çalışanlar da mentorluk almayı düşünmelidirler.

Mentorluk uygulamasının çalışanın direk olarak bağlı olduğu kişiden değil, aralarında en az 2 derece farklı olan üstü tarafından gerçekleştirilmesi daha etkili olacaktır.

Mentorluk uygulamasının yaratabileceği sorunlardan birisi de mentorluğun kayırma olarak algılanabilme ihtimalidir. Özellikle mentorluk yapan kişi müdür ya da üst düzey yetkili, mentorluk alan kişi ise astı ise bu durum mentorluk almayan diğer çalışanlar için moral bozuklukları ya da gücenmelere neden olabilmektedir. Bu tür sorunlarla başa çıkabilmek için önerilen yöntem mentorluk
Cevapla

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç