Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > S > şose


şose Nedir

şose: bir tür yol. silindirle düzlenmiş küçük taşlardan oluşan yoldur. neredeyse anadoludaki tüm köylerin ana yolla bağlantısını oluşturan yoldur.

1990 öncesi yapılışı: karayollarına ait araçlar köye gelir, bir kilometre şose yol yapmak için gelmişlerdir. köyün bostanlarında takılırlar, varsa ırmak-göl de çimerler, bir ay sonra işin bitmesine iki gün kala önce ortalama iki santim büyüklüğünde mavimsi taşlardan yola dökerler sonra üzerine ince kum dökerler (tabi bunlar sağa sola tarlaya saçılarak olur) sonra silindirle üzerinden geçerler ve köyü terkedip giderler. zaten yaptıkları yol da kırk ikindi yağmurları ile dağılır gider.

1990-2000 yapılışı: 1990`dan önce yapılan şose yol gene aynı şekilde yapılır, üzerine bir hafta süren ama son gün yapılan zift dökme işlemi uygulanır. sonra köylü çocuklar gelip sıcak zift göllerine ayakkabılarının tabanını batırarak bir nevi ayakkabıyı bir sene daha giyerler. delikler kapanır.

2000 sonrası yapılışı: özel sektör gelir belirtilen nitelikte asfaltı bir günde döker, silindirle ezer gider. şose devri kapanır asfalt devri başlar.

not: tarihler bölgelere ve illere göre değişmektedir. 2007 yılında bile şose yolu olmayan yerleşkeler mevcuttur.

şose | Ekleyen: | Tarih: 02-Sep-2007 13:33. | Bu yazı 14741 kez okundu..

şose ile ilgili diğer yazılar.. 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç