Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > P > Polis


Polis Nedir

Arkeoloji terimi olarak polis: Çevresinde bir sur bulunan, aşağı kent ve gerisindeki akropolis adı verilen yüksek bir tepeden oluşan kent (site) devleti.

Güvenlik sağlayıcı olarak polis: Alm. Polizei (f) Fr. Police (f) İng. Police. Demokratik düzen içinde kânun hâkimiyetinin sağlanması ve korunması yurt içinde huzûr ve nizâmın temini vatandaşların can mal ırz güvenliğinin sağlanması ve korunması suç işlemeye yönelik davranışların önlenmesi sanıkların yakalanarak adâlete teslim edilmesi görevlerini yerine getiren teşkilât. Bu teşkilâta Emniyet Teşkilâtı denir (Bkz. Emniyet Teşkilâtı). Teşkilâtın görevli memurlarına polis adı verilir.

Polis Nedir? Polis; Polis Vazife ve Selahiyet Kânunu ile Polis Vazife ve Selahiyet Tüzüğünde belirtildiği üzere; asâyiş amme şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini korumak halkın ırz can malını muhâfaza etmek ammenin istirahatını temin etmek yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmekle görevlidir.

Polisin Görevleri Nelerdir ?


Bu görevler 5 bölümde toplanır:
1 - Adlî görevleri: Polisin adlî görevi suçun işlenmesiyle başlar. Adlî görevler arasında: Hazırlık soruşturması suçüstü işlemlerini yapmak; ihzar (hazırlama) tevkif (tutuklama) yakalama müzekkerelerini (tutanaklarını) hapsen tazyik (hapisle baskı) kararlarını infaz etmek (yerine getirmek); muvakkat zapt (geçici tutuklama) işlemlerini yapmak; arama yapmak muvakkaten (geçici olarak) yakalamak şüpheli ölüm ve hüviyeti meçhul ölüleri adlî makamlara bildirmek kânunların suç saydığı fiillerin işlenmesi hâlinde suç sanıklarını yakalayarak suç delilleriyle birlikte adâlete tevdi etmek (teslim etmek) görevleri öncelikle sayılabilir.
2 - Siyâsî görevleri: Siyâsî nitelikteki suçların işlenmesini önlemek için yapılan bütün çalışmalardır.
3 - İdârî görevleri: Genel anlamda kamu düzenine uygun olmayan eylemlerin işlenmesini önlemek polisin idârî görevidir. Polisin idârî görevleri; önleyici-koruyucu-yardım edici görevler olarak üç grupta toplanır.
4 - Trafik görevleri: Trafik düzen ve güvenliğinin istenen seviyede kurularak toplumdaki trafik kazâlarının ve bu kazâlardaki maddî ve mânevî kayıpların azaltılmasıdır.

Polisin en büyük görevi; suçlunun kârlı çıkamayacağı bir nizâmı sağlamaktır.
Referans: Polisin Tanımı Nedir ? Kısaca : Demokratik düzen içinde kânun hâkimiyetinin sağlanması ve korunması yurt içinde huzûr ve nizâmın temini vatandaşların can mal ırz güvenliğinin sağlanması ve korunması suç işlemeye yönelik davranışların önlenmesi sanıkların yakalanarak adâlete teslim edilmesi görevlerini yerine getiren teşkilât.

Polis | Ekleyen: | Tarih: 12-Nov-2011 14:08. | Bu yazı 43489 kez okundu..

Polis ile ilgili diğer yazılar..

  • # persepolis

    pers imparatorluğu'nun başkenti olan persepolis, m.ö. 6. yüzyıl sonlarına doğru pers kralı ı. darius (dara) tarafından kurulmuştur. darius'dan sonra tahta çıkan kserkes ı (xerxes, serhas) ve artakserkses (ardaşir) şehri büyüterek harika anıtlarla doldurmuşlardır. iran'ın şiraz şehrinin hemen doğusundadır. persepolis'te kral sarayları taşıma toprakla yapılan, tepesi 473 metre uzunlukta, 86 metre genişlikte ve 13 metre yüksekliği olan yapay bir tepe üzerinde bulunmaktaydı. sarayların bulunduğu bu taraçaya iki geniş merdivenle çıkılıyordu...
    Devamını Oku 2007-09-02 13:26:43
  • # akropolis

    akropolis: antik yunan kentlerinin en yüksek tepesinde bulunan, savunma amacıyla genellikle sarp bir tepe üzerine inşa edilen özel bölge. akropolis: genelde sarp bir tepeye kurulan şehrin savunmasında önem taşıyan iç kale. akropolde saraylar, savunma amaçlı yapılar ve tapınaklar yeralmıştır....
    Devamını Oku 2009-07-15 15:27:28


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık
zeus
Tarih: 16:19:20 06.02.2010  Güncelleme: 16:19:20 06.02.2010
Webmaster
Tarih: 02.24.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 1338

Cevaben: polis

Alm. Polizei (f) Fr. Police (f) İng. Police. Demokratik düzen içinde kânun hâkimiyetinin sağlanması ve korunması yurt içinde huzûr ve nizâmın temini vatandaşların can mal ırz güvenliğinin sağlanması ve korunması suç işlemeye yönelik davranışların önlenmesi sanıkların yakalanarak adâlete teslim edilmesi görevlerini yerine getiren teşkilât. Bu teşkilâta Emniyet Teşkilâtı denir (Bkz. Emniyet Teşkilâtı). Teşkilâtın görevli memurlarına polis adı verilir.
Polis Nedir? Polis; Polis Vazife ve Selahiyet Kânunu ile Polis Vazife ve Selahiyet Tüzüğünde belirtildiği üzere; asâyiş amme şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini korumak halkın ırz can malını muhâfaza etmek ammenin istirahatını temin etmek yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmekle görevlidir. Bu görevler dört bölümde toplanır: Adlî siyâsî idârî ve trafik görevleri.
Adlî görevleri: Polisin adlî görevi suçun işlenmesiyle başlar. Adlî görevler arasında: Hazırlık soruşturması suçüstü işlemlerini yapmak; ihzar (hazırlama) tevkif (tutuklama) yakalama müzekkerelerini (tutanaklarını) hapsen tazyik (hapisle baskı) kararlarını infaz etmek (yerine getirmek); muvakkat zapt (geçici tutuklama) işlemlerini yapmak; arama yapmak muvakkaten (geçici olarak) yakalamak şüpheli ölüm ve hüviyeti meçhul ölüleri adlî makamlara bildirmek kânunların suç saydığı fiillerin işlenmesi hâlinde suç sanıklarını yakalayarak suç delilleriyle birlikte adâlete tevdi etmek (teslim etmek) görevleri öncelikle sayılabilir.
Siyâsî görevleri: Siyâsî nitelikteki suçların işlenmesini önlemek için yapılan bütün çalışmalardır.
İdârî görevleri: Genel anlamda kamu düzenine uygun olmayan eylemlerin işlenmesini önlemek polisin idârî görevidir. Polisin idârî görevleri; önleyici-koruyucu-yardım edici görevler olarak üç grupta toplanır.
Trafik görevleri: Trafik düzen ve güvenliğinin istenen seviyede kurularak toplumdaki trafik kazâlarının ve bu kazâlardaki maddî ve mânevî kayıpların azaltılmasıdır.
Polisin en büyük görevi; suçlunun kârlı çıkamayacağı bir nizâmı sağlamaktır.

Polis

Polis sözcüğünün günümüz Türkçesinde genel olarak ifade ettiği mana Emniyet Genel Müdürlüğü personeli olup kısaca görevli olduğu saha içerisinde vatandaşların huzur ve güvenini temin ile suç ve suçluyla mücadele eden kişi olarak ifade edilebilir.
Cevapla
zeus
Tarih: 16:22:07 06.02.2010  Güncelleme: 16:22:07 06.02.2010
Webmaster
Tarih: 02.24.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 1338

Polis Nedir ? Polisin Görevleri Nelerdir ?

İnsanların hak ve özgürlüklerinin güven altında bulundurulması gereklidir. Günümüzde devletler, toplumda huzuru ve düzeni sağlama, insanların can ve mal güvenliğini koruma, yasa hakimiyetini sağlamak istemektedirler. Bunun için yasalara ve yasaları uygulayacak bir kuvvete gerek vardır.
Demokratik düzen içinde, kânun hâkimiyetinin sağlanması ve korunması, yurt içinde huzûr ve nizâmın temini, vatandaşların can, mal, ırz güvenliğinin sağlanması ve korunması, suç işlemeye yönelik davranışların önlenmesi, sanıkların yakalanarak adâlete teslim edilmesi görevlerini yerine getiren teşkilât. Bu teşkilâta Emniyet Teşkilatı denir. Teşkilatın görevli memurlarına polis adı verilir.

Polis; Polis Vazife ve Selahiyet Kânunu ile Polis Vazife ve Selahiyet Tüzüğünde belirtildiği üzere; asâyiş, amme, şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini korumak, halkın ırz, can, malını muhâfaza etmek, ammenin istirahatını temin etmek, yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmekle görevlidir. Bu görevler dört bölümde toplanır: Adlî, siyâsî, idârî ve trafik görevleri.

Adlî görevleri: Polisin adlî görevi suçun işlenmesiyle başlar. Adlî görevler arasında: Hazırlık soruşturması, suçüstü işlemlerini yapmak; ihzar (hazırlama), tevkif (tutuklama), yakalama müzekkerelerini (tutanaklarını), hapsen tazyik (hapisle baskı) kararlarını infaz etmek (yerine getirmek); muvakkat zapt (geçici tutuklama) işlemlerini yapmak; arama yapmak, muvakkaten (geçici olarak) yakalamak, şüpheli ölüm ve hüviyeti meçhul ölüleri adlî makamlara bildirmek, kânunların suç saydığı fiillerin işlenmesi hâlinde suç sanıklarını yakalayarak, suç delilleriyle birlikte adâlete tevdi etmek (teslim etmek) görevleri öncelikle sayılabilir.

Siyâsî görevleri: Siyâsî nitelikteki suçların işlenmesini önlemek için yapılan bütün çalışmalardır.

İdârî görevleri: Genel anlamda, kamu düzenine uygun olmayan eylemlerin işlenmesini önlemek polisin idârî görevidir. Polisin idârî görevleri; önleyici-koruyucu-yardım edici görevler olarak üç grupta toplanır.

Trafik görevleri: Trafik düzen ve güvenliğinin istenen seviyede kurularak, toplumdaki trafik kazâlarının ve bu kazâlardaki maddî ve mânevî kayıpların azaltılmasıdır.

Polisin en büyük görevi; suçlunun kârlı çıkamayacağı bir nizâmı sağlamaktır.

İşte

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bu görevi yürüten teşkilatlardan biri, Polis Teşkilatıdır.

Polis; güvenlik hizmetlerini sunan, kamu düzenini ve yurttaşların can ve malı ile temel hak ve özgürlüklerini koruyan, yasa uygulayıcı bir kamu görevlisidir
Cevapla

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
Polis
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç