Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > N > Nirvana


Nirvana Nedir

nirvana: budizm’in en yüksek rütbesi olup, sonsuz ve acısız bir huzuru ifade eder. kozmoloji yönünden, insanın artık doğum zincirlemesinden kurtulmasıdır. metafizik yönden, en yüksek değer ve mutluluktur.
Nirvana | Ekleyen: | Tarih: 02-Sep-2007 13:34. | Bu yazı 52909 kez okundu..

Nirvana ile ilgili diğer yazılar.. 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık
zeus
Tarih: 12:31:31 03.25.2008  Güncelleme: 12:31:31 03.25.2008
Webmaster
Tarih: 02.24.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 1338

Nirvana Nedir

Budizm'de Dört Onurlu Gerçeği öğreten kimselere Buda denir. Bunlar, (l)yaşamın sıkıntıları vardır; (2)sıkıntıların nedeni ar*zudur; (3)arzuların ortadan kaldırılması sıkıntılara son verir; ve (4)arzu, doğru düşünme ve davranmayla ortadan kalkar. Böylece ortaya çıkan, kaçış ve sıkıntıdan kurtulma durumuna, hırs, kin ve nefretten arınma anlamına gelen "nirvana" denir.
Cevapla
Ziyaretçi
Tarih: 14:21:40 07.10.2009  Güncelleme: 16:10:36 07.23.2009

Re: Nirvana Nedir

nirvana bambaşkadır.. mutluluk huzur.. o şarkılarda kendını bulmak ve kendınden geçmektir benım ıçin nirvana sadece kurt , where dıd you sleep last nıght!!!!!!!!!!
Cevapla
zeus
Tarih: 16:53:58 06.04.2010  Güncelleme: 16:53:58 06.04.2010
Webmaster
Tarih: 02.24.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 1338

Cevaben: Nirvana Nedir ?

Nirvana (Sanskritçe: Nirvāna, निर्वाण), Sanskrit dilinde "dışarı" anlamına gelen "nir" ve "esmek,üflemek,nefes vermek" anlamındaki "va" sözcüklerinden türetilmiş olup, Doğu dinlerinde, mistizminde ve Hint Teozofi'sinde manevi kurtuluş'u belirtmek üzere, sözcük anlamıyla "dışarı esmiş", "dışarıya üflenmiş" anlamına gelir.

Hinduizm'de ve yoga felsefesinde nirvana kişinin yeryüzünde tekrar doğma ihtiyacından kurtulacak derecede gelişmiş, olgunlaşmış olması anlamında ele alınır.
Budizm'in temel ilkelerinden birini oluşturan nirvana, Gautama Buda'ya göre, Dünya'yı ilgilendiren karma yasasına (nedensellik kuralı) artık bağlı olmayacak derecede her şeyden arınmış olmak, tüm karmik telafilerini gidermiş olmaktır. Gautama Buda ıstıraplarınızın nedeni geçici olan dünyasal unsurlara bağlanmanız, maddi isteklerinizdir der. Bu bakımdan, nirvana arzuların, maddi isteklerin sönmesi ve dolayısıyla ıstırapların, acıların, nefretin sönmesi anlamına da gelir. Daha açık bir deyişle, Budist felsefeye göre, Dünya bir çile yeridir; insan iyilik yaparak yaşamalı, zulüm etmekten kaçınmalı, daha da önemlisi vicdanının sesini dinlemelidir.
Budist Asanga'ya göre, nirvana öte-aleme ait bir ödül olmayıp, insanların ruhsal gelişim sonucunda yeryüzünde erişebilecekleri bir haldir; bu, saf bilinçlilik halidir.
Cevapla
zeus
Tarih: 16:54:51 06.04.2010  Güncelleme: 16:54:51 06.04.2010
Webmaster
Tarih: 02.24.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 1338

NİRVANA” YA ULAŞMAK

NİRVANA” YA ULAŞMAK
Bugünkü yaşantımız dünkü düşüncelerimizin, yarınki yaşamımız da bugünkü düşüncelerimizin ürünüdür. Yaşam aklın eseridir. Aynen araba tekerleklerinin atları izlemesi gibi saf olmayan akılla davranan kişiyi de acılar takip eder. Hayat acılardan ibarettir. Bugünkü “Sonuç” dediğimiz olgular geçmişin “Neden”leridir, yarınki sonuçlar da bugünkü nedenlerdir. Acıların nedeni tutkulardır, arzulardır. İnsanın hiç bitmeyen tutkuları ve arzuları. Sınırsız mülkiyet edinme, daha fazlasına en çoğuna sahip olma hırsı. Acı verir insana, elde edememe, sahip olamama duygusu, arzuların karşılanmaması elem verir, acı çeker insan.’, ‘Sidharta Guatama söylemiş bunları, bilinen adıyla BUDDHA. Acılardan kurtuluş reçetesini ise, iki bin beş yüz yıl önce yazdı . Bu acılardan kurtulma reçetesi “Sekiz yollu patika” dan oluşmakta. Sekiz yollu patikayı bilmek ise kurtuluşun ve özgürlüğünün başlangıcı oluyor. “İnancın, kararların, sözlerin, edimlerin, emellerin, içebakışın, düşüncelerin, duyumların.” İşte senin sekiz yollu patikandı. Tüm bu özellikleri, doğru kullandığın takdirde, seni dış dünyaya karşı kullanacağın koruyucu kalkanların olacakdır. Bu özellikler gerçek yüzünü, acımasızlığını sana asla göstermeyen dış dünyaya karşı seni koruyacak olan özelliklerdir.

Arzularına egemen olabilirsen, bilgisizlikten kurtulabilirsen, kendini başkalarına yardıma adayabilirsen, düşman bildiklerini sevebilirsen, başkasını kendin gibi görebilirsen, işte sen kendi kurtuluşunu sağlama yolunda adım atmışsın demektir. Bunlar aslında bize yabancı değil. Yunus Emre’yi hatırlayın. Yunustaki Tanrıya ulaşma arzusu VUSLAT, burada NİRVANA. Sınırsız arzularına gem vurabilirsen Nirvana’ya ulaşabileceksin. Buddha’nın anlamı ise “Aydınlanmış” tır. Çevresine ışık saçan bir aydınlanmış.

Huntington un iddia ettiği, üçüncü büyük savaşa neden olacak olan komplo teorisini öğrendikten sonra, dünya kupası derken ilgi alanımız birden doğu dinlerine kaydı. Bu arada Pakistan ve Hindistan savaşının çıkması için provakasyonlar sürüyor. Neden savaş çıkması gerekiyor? Kimse ikna olmuyor. Dinsel gerekçeler, toprak talepleri artık çocuklar bile inanmasa da bağnaz dinciliğin küreselleşmeyi engelleyen bir unsur olduğu kabul görüyor. Öte yandan paylaşılmak istenen nedir?.. . Bu arada “Budizm” ile tanışmış olduk. Çünkü Buda’ya inananların bakışı yalnızca barış için. Dünyanın en çok inanan sayısı olan bir öğreti bu.

Hindistan’ın yaygın dini HİNDUİZM’in kast sistemine bir tepki belki. Ruha inanmayan, neden sonuç diyalektiğine inanan bir öğreti. Ne ekersen onu biçersin gibi… Doğu dinleri genelde çok huzur verici bir iç yapıya sahip aslında . Şanslılar. Öğretilerinde acı ve işkence dolu öbür dünya şiddetinden yoksunluğuyla huzur veren bir yapıları var genelde. Cehennem korkutmalarıyla yaşarken zehir etmiyorlar hayatı en azından.

“Zehirli bir okla yaralanan insan; okun zehirinin özelliğini yapısını nereden geldiğini sormaz” der Buddha ”Yalnızca oku vucudundan çıkarmanın çaresine bakar, birisinden yardım ister, insan hiçbir zaman öğrenemeyeceği sıkıntılara girmemeli”, der.

İnsanın, kısa ömrünü dünyanın ne olduğunu anlamaya çalışmakla fikir yürütmekle geçirmemeyi öneren, farklı bir yolu ZEN BUDİZM adı altında özellikle Japonya’da yaygın bir inanış. Yer yüzündeki yaşam acılardan başka bir şey getirmez der “Buddha”, bu acıların nedeni sınırsız açlıktır, zevk ve eğlence düşkünlüğü, sınırsız mal hırsı, çok yakından bildiğimiz mülkiyet edinme hırsıdır. Yaşamak için gereksiz mülk edinme isteğinin aşırı hırsıdır. Artık değer hırsızlığıdır.

Buda ile ilgili şöyle bir hikaye var:

Bir gün bir kadının çocuğu ölüyor ve bilge olarak söz edilen Buddha’nın yanına gidiyor,

“Ne olur yavrumu bana getir sen yüce bilgesin, bana yavrumu geri getir!..diye sızlanır.

“Peki”, der Buddha “Ama önce bana kasabada ölüm girmemiş bir evden bazı baharatlar getirmen gerek. ” Kadın heves ve umutla çıkar ve ölümün uğramadığı evi aramaya başlar. Hangi kapıyı çalsa aldığı cevap aynı olur. Ya annesi ya babası ya çocuğu, ablası, amcası, nineleri her evde ölüm var…

Kapısından ölüm girmemiş evi ısrarla aylarca arar… Sonunda gerçeği farkeder ve “Affet beni Buddha” der. ”Affedecek bir şey yok sen anlaman gerekeni geç anladın, ama anladın…

Doğum acıdır, hayat acıyla başlar, ölüm acıdır, hayat acıyla biter, yaşlılık acıdır, gençliğe imrenirsin, gençlik tutkudur, yaşlıların iktidarını istersin, sevilmemek acıdır, sevmek de acı verir, ayrılık acıdır. Acıların yok edilmesinin yolu ise insanın ihtiraslarını, dünyevi tutkularını yok edebilmesidir. Yüreğindeki kör ihtirası yok eden, hiçbir çıkar beklemeyen insan, dünyasal isteklerini ortadan kaldıran insanın bencilliği yok olur. O insan olgunluğa ulaşmıştır artık. O olgunluk ise Nirvana dır. Bize aslında hiç de yabancı olmayan düşüncelerdir bunlar, Mevlana ile Yunus’la zaten bildiğimiz şeyler.

O zaman, doğru olanın evrenselliğini ortaya çıkarmakta bir sıkıntımız var. Örneğin Budizmin temel öğeleri özellikle Alevi kültürümüzde ve genel İslam inancında bildiğimiz benzer öğretiler, hiç yabancı değil. Hiçbir canlıyı öldürmeyeceksin, başkasının malını çalmayacaksın, zina yapmayacaksın, yalan söylemeyeceksin, merhametli olacaksın, hakaretleri bağışlayacaksın, başkasına özveride bulunacaksın, başkasının acısına ortak olacaksın, kendine ayırdığını önce başkası için vereceksin… İki bin beş yüzyıl öncesinden gelen bir öğreti…
Cevapla

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç