Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > S > Sosyometri


Sosyometri Nedir

sosyometri: geçmişi 1930’lara kadar giden, j.l.morena’nın geliştirdiği bir tekniktir. kişinin ve grubun karşılıklı ilişkilerini, onların yapı ve dinamiğini nicel(sayısal) parametreler içinde tespit etmeyi ve ortaya koymayı mümkün kılan tekniktir. sosyometriye göre her topluluğun her zümrenin bir görünen resmi şekli vardır. buna dış toplum denir. Bir de bu dış görünüşün altında isteklere, sevgi ve nefretlere, sempati ve antipatilere dayanan ilk bakışta görülemeyen, ancak sosyometri testiyle tespit edilebilen birtakım gruplaşmalar vardır ki buna “sosyometrik matriks” denir. dış toplumla sosyometrik matriks’in çatışması sosyal gerçeği meydana getirir.
Sosyometri | Ekleyen: | Tarih: 02-Sep-2007 13:37. | Bu yazı 28518 kez okundu..

Sosyometri ile ilgili diğer yazılar.. 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık
zeus
Tarih: 12:26:28 10.15.2010  Güncelleme: 12:26:28 10.15.2010
Webmaster
Tarih: 02.24.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 1338

Cevaben: Sosyometri Nedir ?

Sosyometri, küçük gruplarda bireyler arasındaki yaklaşma (çekim) ve uzaklaşma (itim) modellerini açıklamayı sağlayan bir araştırma tekniğidir. Üzerinde araştırma yapılan grup küçük olmalı ve bireyler birbirini tanımalıdır. Okuldaki bir sınıfta, yurtta, bir iş yerinde ya da küçük bir köyde sosyometri tekniği uygulanabilir.

Sosyometride amaç grup içi dayanışmayı tespit edip, çatışmaları ve uyumsuzlukları azaltmaktır. Sosyometri aracılığıyla bireyler arası ilişkilerin derecesini, kimin lider özellikleri taşıdığını, hangi bireylerin birbirleriyle daha çok iletişimi olduğunu öğrenebilmek mümkündür. Grubun her üyesine, Kiminle aynı sırada oturmak istersiniz? Sınıfta davranışlarından hoşlanmadığınız kişi kimdir? Kendinizi kime yakın hissediyorsunuz? Sınıfta kimlerle hiç anlaşamıyorsunuz? Kiminle beraber çalışmak istersiniz? gibi sorular sorulur. Bu tür sorulara verilen yanıtlar sonucu, elde edilen veriler, grup üyeleri arasındaki ilişkileri gösteren bir sosyogram (ilişki haritası) hazırlanmasını olanaklı kılar. Örneğin, okulda uyguladığımız bir sosyometri tekniği ile birbirleriyle ilişki içerisinde olan bireyleri saptayarak başarının yükseltilmesini sağlayabiliriz. Herhangi bir fabrikada işçiler üzerinde uygulandığında, verimin artırılması sağlanabilir.

Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Sosyoloji 1 (Hazırlayan: Metin ÖZTÜRK)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).
Cevapla

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç