Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > O > Oportünizm


Oportünizm Nedir

- fırsatçılık, kendine yontmak
- oportünizm; marksist-leninist teorilerin dogma olarak kabul edilmesi ve bu teoriler üzerinde saptamalar yapılmasına opotünizm denir.

- oportünizm,kişinin menfaatine en uygun düşen yolu seçmesidir,fırsatçılık durumlarında da kullanılır.

- ele geçen fırsatları iyi değerlendirme sanatına oportunizm bunu yapanaysa oportunist denir. kapitalist dünyanın kesinlikle olmazsa olmazlarındandır. neden bu kadar kınandığı ise anlaşılamamakla beraber büyük ihtimalle 'pragmatizm'ile karıştırılmasına yatar. önünüze fırsat gelrse ve siz bunu değerlendirirseniz bunda ilkesizlik veya yontuculuk değil sadece doğru zamanda doğru yerde olup yapılması gerekeni yapmak vardır.


Oportünizm | Ekleyen: | Tarih: 02-Sep-2007 13:38. | Bu yazı 23845 kez okundu..

Oportünizm ile ilgili diğer yazılar..

  • # oportunizm

    - fırsatçılık, kendine yontmak - oportünizm; marksist-leninist teorilerin dogma olarak kabul edilmesi ve bu teoriler üzerinde saptamalar yapılmasına opotünizm denir. - oportünizm,kişinin menfaatine en uygun düşen yolu seçmesidir,fırsatçılık durumlarında da kullanılır. - ele geçen fırsatları iyi değerlendirme sanatına oportunizm bunu yapanaysa oportunist denir. Kapitalist dünyanın kesinlikle olmazsa olmazlarındandır. Neden bu kadar kınandığı ise anlaşılamamakla beraber büyük ihtimalle 'pragmatizm'ile karıştırılmasına yatar. Önünüze fırsat...
    Devamını Oku 2007-09-02 13:24:00


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
oportünizm
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç