Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > I > Işıma


Işıma Nedir

Isının ışınlar yoluyla yayılmasıdır. Örneğin güneğin dünyayı ısıtması ışıma yoluyla ısıtmaya örnektir. Gece havanın soğuması güneş ışığının enerjisinin olmayışındandır.

Ateşin karşına geçtiğimizde ısınmamızın bir kısmı ışıma yoluyla olur. Piyasada yaygınlaşan infraret ısıtma sobaları da ışıkla ısıtmaktadır.

Yer Işıması


Yeryüzü kazandığı enerjinin bir bölümünü atmosfere geri verir. Buna yer ışıması denir. Güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşamadığı saatlerde (gece) ve güneş ışınlarının yere değme açılarının küçüldüğü aylarda yer ışıması artar. Ayrıca, zeminin yapısı da yer ışıması üzerinde etkilidir.

Örneğin : Yeryüzünün bitki ile kaplı alanlarında yer ışıması az ve yavaşken çılak arazilerde ısı kaybı daha hızlı ve fazla olur.

Isının Işıma Yoluyla Yayılması :
Soğuk bir kış gününde, güneş altında kalan bir otonun camları ve kaportası soğuk iken içinin nasıl ısındığı tartışacaksınız.Öğretmeninizin kılavuzluğunda, oto içindeki havanın camdan veya metal kaportadan ısı iletimi ile ısınmış olamayacağı, öyle olsaydı otonun dışının da sıcak olması gerektiği sonucunu çıkarabilirsiniz. Buradan, oto içindeki havaya doğrudan temas olmadan ısı aktarılmış olacağı sonucuna varılır.

Soru: “Oto içine güneş girmeseydi, güneş altında kalan otonun içi aynı şekilde ısınır mıydı?”
Açıklama: Bu soruya cevabınız elbette ki hayır olacaktır.
Güney yönünde olan evlerin kuzey yönünde olan evlerden daha sıcak olması tartışılır. Buradan görünür ışınların ısı taşıdığı çıkarımına varılır. Bu şekilde ısı yayılmasının “ışıma ile yayılma” olduğu vurgulanır.

* Isı ışıma yoluyla(görünmez ışınlarla) yayılabilir.

Bilgi: Kışın güneşli günlerde, dışarıda sıcaklık sıfırın altında iken güney yönünde olan ve iyi güneş alan evlerin içinin soba gerektirmeyecek kadar ısınması, ışıma yolu ile ısı yayılmasına iyi bir örnektir.

Soru: Dünya’mız Nasıl Isınır, Neden Soğur?

Açıklama: Sevgili öğrenciler, “Dünyayı ısıtan enerji nereden geliyor?” sorusunu tartışacaksınız.Farklı mevsimlerde ve Dünya’nın farklı enlemlerinde ısınmanın farklı olması ile gelen güneş ışınlarının bolluğu ilişkilendirilir.
Öğretmeniniz geceleri gözlenen soğumanın, Dünya’dan uzaya görünmez ışınların yayılması sonucu olduğu vurgulayacaktır.“Dünya’nın soğuması” konusuna; atmosferin sera etkisi, sera gazları, bu gazların miktarca çoğalmasının dünya iklimi üzerindeki uzun vadeli olası etkileri, buna bağlı deniz seviyesinin yükselmesi tehlikesi gibi konuları içine alan bir proje çalışması hazırlamaya ne dersiniz?

Bilgi: Atmosferi olmayan gezegenlerde gündüz-gece arasındaki sıcaklık farkı çok fazladır.

Soru: Neden kışın koyu,yazın açık renkli kıyafet giyeriz?
Açıklama: Yüzeyin açıklığı-koyuluğu ile ısı tutma özelliği arasındaki ilişki “ışın soğurma”, “ışın yutma olayıyla ilgilidir.Açık rekli giysiler ışığın çoğunu yansıtır,yazın açık renkli giysi giyersek serin hissederiz.Koyu renkli giysiler ışığı yutar-soğurur,bizi ısıtır,onun için kışın koyu renkli elbise giyeriz.

* Yansıtan Yüzeyler Isıyı da Yansıtır.

Sınıfa getirilen bir termosun hangi amaçla kullanıldığı hatırlandıktan sonra, kapağı açılıp iç yüzeyi inceleyeceksiniz. İç yüzeyin neden ayna gibi parlak tasarlandığı tartışacaksınız. Yansıtan renksiz yüzeylerin ışınları tutmadıkları için ısınmadıkları sonucu çıkarılır.

Açıklama: Yansıtıcı yüzeylerin ısı yalıtımı sağlaması gerçeğinin günlük hayata yansıyan bir uygulaması da ayna cepheli modern binalardır.
Referans: Işıma Nedir ? Isının Işıma Yoluyla Yayılması. Işıma Örnekleri

Işıma | Ekleyen: | Tarih: 04-May-2012 18:59. | Bu yazı 100045 kez okundu..

Işıma ile ilgili diğer yazılar..

 • # gama ışıması

  gama ışıması : radyoaktif bozunma sırasında enerji yüklü olarak kalmış olan atom fazla enerjisini ¡ ışını şeklinde yayınlar. ¡ ışınları çok yüksek enerjili elektromagnetik dalgalardır. ¡ ışıması yapan atomun proton sayısı değişmez, nötron sayısı değişmez, çekirdek enerjisinde azalma olur. ...
  Devamını Oku 2007-09-02 13:30:41
 • # nötron ışıması

  nötron ışıması : bu ışımayla atomun çekirdeğinden 1 nötron fırlatılır. bu ışımada atomun proton sayısı değişmez, nötron sayısı 1 azalır. böylece bozunan elementin izotopu oluşur....
  Devamını Oku 2007-09-02 13:31:07
 • # Işıma niçin gereklidir

  Işıma niçin gereklidir ? Işıma olmasaydı ne olur du? Önce ışıma nedir onu bilmemiz gerekir. Işıma ısının ışınlar yoluyla yayılmasıdır. Örneğin güneğin dünyayı ısıtması ışıma yoluyla ısıtmaya örnektir. Gece havanın soğuması güneş ışığının enerjisinin olmayışındandır. Ateşin karşına geçtiğimizde ısınmamızın bir kısmı ışıma yoluyla olur. Piyasada yaygınlaşan infraret ısıtma sobaları da ışıkla ısıtmaktadır.Işıma OlmasaydıCevap : Işıma olmasaydı güneş dünyamızı ısıtamazdı ve dünyamızdaki bugünkü yaşam olmazdı. Dünyamız ısı ve ışığını güneşten a...
  Devamını Oku 2012-05-04 18:54:29
 • # Işıma Olmasaydı

  Işıma niçin gereklidir ? Işıma olmasaydı ne olur du? Önce ışıma nedir onu bilmemiz gerekir. Işıma ısının ışınlar yoluyla yayılmasıdır. Örneğin güneğin dünyayı ısıtması ışıma yoluyla ısıtmaya örnektir. Gece havanın soğuması güneş ışığının enerjisinin olmayışındandır. Ateşin karşına geçtiğimizde ısınmamızın bir kısmı ışıma yoluyla olur. Piyasada yaygınlaşan infraret ısıtma sobaları da ışıkla ısıtmaktadır.Işıma OlmasaydıCevap : Işıma olmasaydı güneş dünyamızı ısıtamazdı ve dünyamızdaki bugünkü yaşam olmazdı. Dünyamız ısı ve ışığını güneşten a...
  Devamını Oku 2012-05-04 18:56:54


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık
zeus
Tarih: 16:39:48 05.26.2010  Güncelleme: 16:39:48 05.26.2010
Webmaster
Tarih: 02.24.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 1338

Işıma Nedir ?

Işımak işi, ışıklanma, aydınlanma
Örnek: Güneş, gözleri kör eden bir ışımadır; denizi, göğü ve şehri, âdeta incecik gümüşten bir zar kuşatıyor. A. İlhan
Işınım.
1- Bir titreşim, kaynağının, özellikle bir akımmıknatıssal titreşim kaynağının, içinde bulunduğu ortama dalgalar durumunda erke yayımı. 2- Işametkin özdeklerin parçacık yada dalga biçiminde erkeışıması, anlamdaş ışınım.
Elektromıknatıs dalgalar biçiminde yol alan erke.
Bk. radyasyon
Parçacıklar ya da elektromanyetik dalgalar biçiminde erke yayımı ya da taşınması, bkz. ışınım.
Cevapla
zeus
Tarih: 15:53:21 05.11.2011  Güncelleme: 18:43:51 05.04.2012
Webmaster
Tarih: 02.24.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 1338

Radyasyon (Işıma) Nedir ?

Radyasyon (Işıma) genel anlamda enerjinin uzayda dalgalar ya da tanecikler (fotonlar) halinde yayılmasıdır. Isı, ışık ve radyo dalgaları günlük yaşamdan bildiğimiz ışıma yoluyla yayılma örnekleridir. Evlerde ısınma amacıyla kullanılan radyatörler de isimlerini ısı yayıcı anlamına gelmek üzere aynı kökten alırlar.

Kaynak: Elektromanyetik Dalgalar ve İnsan Sağlığı Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları, TÜBİTAK-BİLTEN, 2001.
Cevapla
zeus
Tarih: 15:55:07 05.11.2011  Güncelleme: 15:55:07 05.11.2011
Webmaster
Tarih: 02.24.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 1338

Işıma Nedir ? Işınım Çeşitleri

(Işınım veya radyasyon) bir kaynaktan çevreye enerji taşınımıdır. Parçacık salınımı yolu ile veya dalgalar ile iletilir. Radyoaktiflik ile karıştırılmamalıdır. Elektromanyetik dalgalar yoluyla enerji salınımına elektromanyetik ışınım, ses dalgalarıyla salınan enerjiye akustik ışınım, atomaltı ya da atom çekirdekleri yoluyla salınan enerjiye de parçacıklı ışınım denir.
Cevapla

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
Işıma
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç