Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > D > Deizm


Deizm Nedir

deizm
vahiy ya da bir kilise öğretisi aracılığıyla edinilmiş her türlü dinsel bilgiye karşı çıkan buna karşılık belirli bir dinsel bilgi bütününü herkesin doğuştan taşıdığını ya da us yoluyla elde edebileceğini savunan görüşe denir. deizm, tanrılık gücünün sadece yaratma işlemiyle sınırlandığını ve bir kez yaratıldıktan sonra dünyanın hiçbir işine karışmadığını eş deyişle dünyayı yönetmediğini belirtir.

deizmin dayandığı “doğal” din kavramı başlıca iç kaynaktan beslenir. insan usuna duyulan inanç, dogmacılığa ve hoşgörüsüzlüğe yönelen vahiy öğretisinin, reddedilmesi ve tanrının düzenli bir dünyanın ussal mimarı biçiminde kavranması. deizmciler hıristiyanlıkta ve dünya dinlerinde görülen ibadet, inanç ve öğreti farklılıklarının temelinde evrensel olarak benimsenmiş din ve ahlak ilkelerinin, ussal bir özün bulunduğunu öne sürerler.

deizimcilere göre kendi başına doğal din, her türlü kuşku ve yozlaşmadan uzaktır. bu yüzden us yoluyla doğrulanmış yalın ahlakı, doğrular dışında hıristiyanlığın sonradan eklediği tüm öğelere karşı çıkarlar.

Deizm | Ekleyen: | Tarih: 02-Sep-2007 13:00. | Bu yazı 18908 kez okundu..

Deizm ile ilgili diğer yazılar..

  • # mazdeizm

    mazdeizm: zerdüşt dini. iran’da yaşadığı söylenen zerdüşt’ün (650-583) kurmuş olduğu ve tanrılardan ahura mazda’dan ötürü, mazdeizm denilen, esasları avesta (kitapta, tarım hayvanlarına iyi bakılması ve toprağın iyi sürülmesiyle ilgili öğütler bulunur) isimli kitapta toplanmış dindir. bu kitap din, şeriat ve kaideleri içine alır. bu dine göre hayat başında ahura mazda’nın bulunduğu iyilik ve ışık dünyası ile başında ahriman’ın bulunduğu kötülük ve karanlık dünyasının sonsuz mücadelesinden ibadettir. birinci yolu se...
    Devamını Oku 2007-09-02 13:36:47
  • # fideizm

    fideizm; imancılık; inancılık: bilgi yerine inancı önemli sayan, yerine koyan düşüncelerin genel adıdır. aklın bilgi sınırının bittiği yerde inancın başladığı fikri felsefe tarihinde önemli bir yer tutar. inanç asla kanıtlanamayacak bilgi yumağı sunar insanlara....
    Devamını Oku 2007-09-02 13:35:52


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç