Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > M > Mondros Mütarekesi


Mondros Mütarekesi Nedir

Mondros Mütarekesi
Mondros Mütarekesi, Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında Limni adasının Mondros Limanı'nda 30 Ekim 1918'de imzalanan ateşkes anlaşması.

Bulgaristan bir mütareke imzalayıp I. Dünya Savaşından çekilince, Osmanlı Devletinin Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile bağlantısı kesildi ve batı sınırı İtilaf devletlerinin tehdidi altına girdi. Bu şartları değerlendiren Osmanlı Devleti ateşkes istedi. Bunun üzerine İngiliz hükümeti de görüşmelere hazır olduğunu bildirdi. Osmanlı hükümeti de görüşmelerde bulunmak üzere Bahriye Nazırı Rauf Bey'in (Orbay) başkanlığındaki heyeti Ege Denizinin kuzeyindeki Limni adasına gönderdi. Mondros Limanı'nda Rauf Bey'in başkanlığını yaptığı heyet ile İngiliz Amiral Calthorp'un Başkanı olduğu İtilaf Devletleri Heyeti arasında 25 maddeden oluşan Mondros Mütarekesi imzalandı.

Osmanlı Padişahı (VI. Mehmet) Vahidettin (Son Osmanlı Padişahı) şartları ağır buldu. Başbakan İzzet Paşa da Türk heyetinin iyi karşılanması sebebiyle Amiral Caltrop'a teşekkür mektubu gönderdi. İki devlet arasındaki dostluk ilişkilerinin bir daha bozulmamasını diledi.Yıldırım Orduları Grubu Komutanı Mustafa Kemal ise, bir yandan hükümeti uyarırken diğer taraftan ordunun takviye edilmesini istiyor ve ülkenin savunulmasında ısrar ediyordu. Tekliflerinin dikkate alınmadığını gören Mustafa Kemal, komutayı hemen teslim etmek üzere yerine görevlendirilecek kişinin süratle gönderilmesini talep etti ve bunu takiben de İstanbul'a gitmek için yola çıktı.

25 Maddeden oluşan Mondros Mütarekesi, Osmanlı Devleti'nin devlet olma özelliğini ortadan kaldıran özelliklere sahipti. Örneğin, Boğazların işgali, telgraf ve tren hatlarının İtilaf Devletlerine teslimi, genel asayişi sağlamak dışında kalan askeri gücün silah bırakması, Arap sancaklarındaki Osmanlı askerlerinin teslim olması ve savaş esirlerinin tek taraflı olarak serbest bırakılması gibi maddeler anlaşmaya daha çok kapitülasyon özelliği katıyordu.[1]

Mütarekenin en önemli maddelerinden biri 7. maddeydi. Bu maddeye göre İtilaf Devletleri, güvenliklerini tehlike altında görmeleri halinde, Osmanlıya askeri olarak müdahele edebileceklerdi.[2] Bu da onlara ülkenin stratejik noktalarını keyfi olarak işgal edebilme şansı veriyordu.

Nitekim bu madde hükümlerine dayanarak Fransızlar; 7 Aralık 1918'de Antakya'yı ve İskenderun'u, 20 Aralık'ta Adana'yı, 29 Aralık'ta Tarsus'u işgal ettiler. İngilizler; 13 Ocak 1919'da Kilis, 15 Ocak'ta Antep, daha sonra Urfa ve Maraş bölgelerini işgal ettiler. Ancak İngilizler, bu bölgeleri sonradan Fransızlar'a terk ettiler. İtalyanlar ise; 22 Mart 1919'da Antalya ve [[Burdur[[, 11 Mayıs'ta Bodrum, 12 Mayıs'ta Fethiye ve Marmaris'i işgal ettiler.

Nihayet 15 Mayıs 1919'da da Yunanlılar İzmir'i işgal ederek ilk iki gün içinde 2000 civarında Türk'ü katlettiler. İtilaf Devletleri'nin işgalleri devam etti ve bir süre sonra tüm ülke genelinde yaygınlaştıMondros Mütarekesi | Ekleyen: | Tarih: 19-Jan-2008 11:16. | Bu yazı 17077 kez okundu..

Mondros Mütarekesi ile ilgili diğer yazılar..

  • # Mondros Mütarekesi

    Mondros Mütarekesi Mondros Mütarekesi, Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında Limni adasının Mondros Limanı'nda 30 Ekim 1918'de imzalanan ateşkes anlaşması. Bulgaristan bir mütareke imzalayıp I. Dünya Savaşından çekilince, Osmanlı Devletinin Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile bağlantısı kesildi ve batı sınırı İtilaf devletlerinin tehdidi altına girdi. Bu şartları değerlendiren Osmanlı Devleti ateşkes istedi. Bunun üzerine İngiliz hükümeti de görüşmelere hazır olduğunu bildirdi. Osmanlı hükümeti de görüşmelerde bulunm...
    Devamını Oku 2008-01-19 11:16:44
  • # Mudanya Mütarekesi

    Büyük Taarruz ile Batı Anadolu topraklarının Yunan işgalinden kurtarılmasından sonra Türk ordusu Doğu Trakya,İstanbul ve Boğazlar bölgesine yöneldi.Doğu Trakya'da Yunan birlikleri, Çanakkale ve İzmit'te İngiliz birlikleri,İstanbul'da ise İtilâf Devletleri kuvvetleri vardıYunan birlikleri İzmir'e doğru sürülürken Türk birliklerinin bir bölümü Çanakkale ve İzmit'e yönelince buradaki İngiliz birlikleri ile çatışma noktasına gelindi. Bunun üzerine İtilâf Devletleri TBMM’ye mütareke çağrısında bulundular. Türk ordusu ile İngiliz işgal kuvve...
    Devamını Oku 2012-03-15 14:33:04


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç