Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > V > Varsayım


Varsayım Nedir

varsayım, deneyle kanıtlanmamış, doğruluğu incelenmeksizin kabul edilen iddialardır. araştırmacı, kanıtlanması güç ya da olanaksız görünen, kişisel görüş ve inançlara göre değişebilen bazı konularda, kendi kişisel tercihini ortaya koyarak çalışmasının temel dayanaklarını belirleyebilir.

örneğin, mikroskobik boyutlarda deneyler yapan bir bilim adamı, ölçme aletinin, yani mikroskobun yeteri kadar güvenilir olduğunu varsaymaktadır. nitekim bu varsayımdan kaynaklanan hata, 1900’lerin başında ortaya konmuş ve kullanılan aletlerle atom etrafında inanılmaz bir hızla dönen elektronların yörüngesini ve hızını aynı anda ölçmenin imkansız olduğu ve bunun bir belirsizlik yarattığı saptanmıştır. foton ve elektronları inceleyen bilim dallarında bu durum önemli bir aydınlanma yaratmıştır.

sosyal bilimler alanından bir örnek vermek gerekirse, tasarladığı hipotezleri anket yoluyla test etmeye karar veren bir bilim adamı, anket için seçtiği örneklemin anakütleyi yeterince temsil ettiğini varsaymaktadır. ama bu varsayım nedeniyle gerçekleşebilecek hata oranını da bilim adamı kendisi belirler ve araştırmanın başında kabul eder. bu hata oranı genellikle küçük çaplı araştırmalarda %5, büyük çaplı araştırmalarda %1 düzeyinde kabul edilmektedir.

bir araştırma sürecinde herhangi bir şeyin varsayılması için:

varsayımın doğruluğundan büyük ölçüde emin olunması,
varsayımın doğruluğunu deneyerek kontrol etmek için harcanacak bilimsel çabanın maliyetinin yararından çok daha fazla olması, ya da bu konuda deney yapmanın olanaksız olması,
varsayımın varsayım olduğunun araştırma raporunda açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Varsayım | Ekleyen: | Tarih: 02-Sep-2007 13:04. | Bu yazı 31586 kez okundu..

Varsayım ile ilgili diğer yazılar..

  • # Varsayım Cümleleri

    Varsayım, kanıtlanmadan geçici ya da kalıcı olarak benim­senen önermedir. "Faraziye" ve "hipotez" sözcükleri "varsayım" yerine kullanılabilir. Başka bir tanımla "varsayım" bir durumu ya da eylemi gerçekleşmiş, sonuçlanmış gibi düşünmektir. "E 5'teki genişletme çalışmalarının iki ayda bittiğini varsa­yalım." Bu cümlede sözü edilen eylem gerçekleşmemiştir, gerçek­leşeceği kabul edilmiştir. ** Dilimizde bir cümleye varsayım anlamı "varsayalım ki, diyelim ki, kabul edelim ki, tut ki, ...-dığını düşünelim" gibi sözlerle kazandırılır. * Bu b...
    Devamını Oku 2010-11-02 11:47:56


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık
zeus
Tarih: 11:47:17 11.02.2010  Güncelleme: 11:47:17 11.02.2010
Webmaster
Tarih: 02.24.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 1338

Cevaben: varsayım cümleleri

Varsayım, kanıtlanmadan geçici ya da kalıcı olarak benim­senen önermedir. "Faraziye" ve "hipotez" sözcükleri "varsayım" yerine kullanılabilir. Başka bir tanımla "varsayım" bir durumu ya da eylemi gerçekleşmiş, sonuçlanmış gibi düşünmektir.

"E 5'teki genişletme çalışmalarının iki ayda bittiğini varsa­yalım." Bu cümlede sözü edilen eylem gerçekleşmemiştir, gerçek­leşeceği kabul edilmiştir.

** Dilimizde bir cümleye varsayım anlamı "varsayalım ki, diyelim ki, kabul edelim ki, tut ki, ...-dığını düşünelim" gibi sözlerle kazandırılır.

* Bu beş yüz sayfalık kitabı iki saatte okuduğunu düşünelim.
* Tut ki İstanbul'daki trafik sorunu tümüyle çözüldü.
* Kabul edelim ki söz verdikleri tarihte siparişleri getire­mediler.
* Diyelim ki doğanın kucağında şirin bir eviniz var.

Örnek Soru: (1989-ÖSS)
Aşağıdakilerin hangisi bir varsayımı ifade etmektedir?

A) O, çarşamba günü geziden dönebilir.
B) Diyelim ki bu olay gerçek değildir.
C) İstediğini veririm, yeter ki sen çalış.
D) Belki onu sen de tanırsın.
E) Yarın, akşam yemeğine onlar da gelebilir.

Cevap: B
Cevapla

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç