Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > L > Linyit


Linyit Nedir

Linyit, kahverengi kömür de denilen ve tamamına yakını termik santrallerde yakıt olarak kullanılan kömür sıralamasında en alt sırada yer alan bir kömür çeşitidir.

Ülkemiz maden kömürü yataklarının azlığına karşın linyit kömürü rezervi bakımından oldukça zengindir. Neojen göl havzalarında oluşan linyit Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında hemen hemen her bölgede bulunur. Ev yakıtı olduğu kadar son yıllarda termik santrallerde kullanılmaya başlayan linyit 90 dolayındaki işletmede üretilmektedir. Ancak bunlardan çok az bir kısmınının (yaklaşık 15 adet) üretimi
100 milyon ton ve üzerindedir.

Ülkemizdeki Linyit Yatakları


Büyük kısmında termik santral bulunan zengin rezevli linyit yataklarımız arasında Afşin-Elbistan, Nallıhan, Kütahya-Seyitömer ve Tunçbilek, Manisa-Soma, Tekirdağ-Saray, Beyşehir, Sivas-Kangal, Muğla-Yatağan, Çankırı-Orta, Ankara-Beypazarı, Aşkale-Erzurum, sayılabilir. Bunlardan rezerv olarak 3.7 milyar tonla Elbistan ilk sırayı alır. Elbistan'ı Soma (426 milyon ton) ve Beypazarı (404 milyon ton) izler.

Linyit Nedir


Linyit öncelikle elektrik enerjisi üretimi için kullanılan bir kahverengi-siyah fosil yakıttır. kömür düşük rütbeli türü sayılan yakıt genellikle son yakıt olarak jeologlar tarafından kategorilere ayrılır. Tipik olarak, bu turba ve alt bitümlü kömür arasında jeolojik katı yakıt sıralamasında ölçekler uyuyor. Linyit kömür yanıcı ve ayrıca kahverengi kömür, toprak kömür veya Rosebud kömür sevk edilebilir.

Jeolojik, linyit nispeten çağında genç olduğuna inanılıyor. Bazı jeologlar bu yıl kabaca 251.000.000 önce, Mesozoyik ve Senozoyik dönemler sırasında oluşan tahmin ediyoruz. Genel olarak, yakıt peat gelen sığ derinliklerde oluşmuştur ve sıcaklıklarda az 212 ° F (yaklaşık 100 ° C) olduğu düşünülmektedir. Ayırt bitki genellikle kahverengi kömür bulunabilir kalır. Ayrıca, yakıt sıklıkla hangi onu elde edilen ahşap desenleri tutar.

Kahverengi kömür nispeten yüksek uçucu madde bir içeriğe sahiptir. Sonuç olarak, likit petrol ve gaz ürünleri içine daha kolay bitümlü kömür veya antrasit kömürü, yüksek kaliteli çeşitleri fazla gibi dönüştürülebilir. Yakıt yüksek bir doğal nem içeriğine göre,% 75'e varan bazı durumlarda karakterizedir. karbon içeriği% 30 kabaca% 25 kadar yapar Linyit kül genellikle altı ile 19 arasında% değişmektedir.

Kahverengi kömür daha fazla kömür diğer tür daha kullanmak zor olabilir. Örneğin, spontan yanma duyarlı, taşıma ve sorunlu saklayarak yapım olabilir. onun ulaşım kısıtlamaları nedeniyle, kahverengi kömür genellikle linyit maden yakınında kurulmuştur a yarar fabrikasında yakılır. Yakıt yüksek su içeriği de dağılma olasılığı, daha da değer azaltarak yapar. Bu kısıtlamaların bir sonucu olarak, kahverengi kömür genellikle dünya pazarında olduğu gibi yaygın olarak yüksek dereceli kömür ticareti değildir.

Genellikle yapı tarafından kategorilere kahverengi kömür, birkaç önemli türleri vardır. Xyloid kömür, ayrıca fosil ahşap veya bitümlü ahşap denilen ahşap lifli bir yapıya sahiptir. Fibröz linyit çoğu görünüşte turba benzeyen ve yaklaşık% 50 su ve% 30 kül oluşur. Karanlık, diğer taraftan linyit, daha fazla kömür için görünüşte benzer.

Linyit madenciliği dünya çapında Avrupa, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri boyunca oluşur ve Rusya. Kahverengi kömür üretim daha yaygın yakıt diğer tip kıt olduğu yerlerde bulunmaktadır. Bazı çevresel kaygıları bir linyit bitki kirlilik emisyonları, genellikle büyük kömür bitkilerin diğer emisyonları daha Çünkü mayın linyit kuşatır.
Referans: Linyit Nedir ? Ülkemizde nerelerde çıkar? Linyit yataklarının önemi nedir ?

Linyit | Ekleyen: | Tarih: 01-Mar-2012 19:15. | Bu yazı 24337 kez okundu..

Linyit ile ilgili diğer yazılar.. 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
Linyit
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç