Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > M > Maki


Maki Nedir

MAKİ

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde her zaman yeşil, bodur ağaç ve çalılardan oluşan bitki topluluğuna maki denir.

Boyları genellikle 1-3 m olan makiler kuraklığa dayanaklı bir yapıdadır ve gelişmiş kökleri ile derinlerden yer altı suyu alabilirler. Yaprakları küçük, sert, cilalı ve tüylüdür. Bu sayede çevreden daha az etkilenirler.

Maki Topluluğunu oluşturan bitkiler:
-Delice -Zeytin -Mersin -Keçi boynuzu -Kermez meşesi -Sandal -Kocayemiş -Defne -Sakız -Menengiç
-Zakkum -Tesbih -Akçakese

Makiler, Akdeniz İklim Bölgesinde kızılçam ormanlarının tahrip edildiği yerlerde geniş yer kaplar. Akdeniz Bölgesinde 18-20 tür görülürken Marmara kıyılarında tür sayısı yarıya düşer (8-10).

Akdeniz kıyılarında makiler 800-900 m’lere çıkarken, Ege Bölgesinde 500-600 m ve Marmara kıyılarında 300-400 m’ye kadar ancak çıkabilir.

Garig Nedir?
Akdeniz ve Ege Bölgelerinde, makilerin azaldığı, toprağın inceldiği alanlarda, diz boyu yüksekliğinde çalılardan oluşan bitki topluluklarına garig denir.

-Abdest bozan
-Diken Çalısı
-Laden
-Yasemin
-Funda

Yalancı Maki (Psödomaki) Nedir?
Karadeniz Bölgesinde kıyı kesiminde 100-200 m arasında tahrip edilen ormanlar yerine oluşan çalı ve ağaçcıklara yalancı maki (psödomaki) denir.

Maki | Ekleyen: | Tarih: 04-Oct-2010 15:51. | Bu yazı 6682 kez okundu..

Maki ile ilgili diğer yazılar..

  • # Psödomaki

    Psödomaki, (yalancı maki) Karadeniz kıyılarında ormanların tahrip edilmesi sonucu oluşan makiye benzer nemcil çalı topluluklarına denir. Ülkemizde ormanların tahrip edildiği yerlerde oluşan yalanci çali türleridir. Bunlar genelde Karadeniz bölgesinde yayılış göstermektedir, yapraklarını kolayca yayarlar. Çünkü bünyelerinde yağ bağlama ve yapraklarını sertleştirmeye gereksinimleri yoktur.Bazı türleri kışın yapraklarını döker. Kuzey Anadolu dağlarının kuzeye bakan yamaçlarında genel olarak 1000 m yükseltilere kadar çıkarlar. Yabani fındık, ...
    Devamını Oku 2010-10-04 15:53:38
  • # Fotokopi Makinesinin İcadı

    1903′te George C. Beidler Rektigraf adlı ilk fotokopi makinesini icat etti, ama bu işlem aslında belgelerin baskısını yapmaktan ibaretti ve tutulmadı. 19038′de Carlson elektron fotoğrafçılığı adını verdiği yöntemi bulana dek belgeler elektrostatik olarak çoğaltılamıyordu. Carlson, Amerika’da yaşanan Büyük bunalımdan sonra işini kaybedinceye dek, Bell Telephone Labratories’te araştırmacı mühendis olarak çalışıyordu. Bunun ardından, önce patent avukatlığı yaptı, sonra da New York’taki elektronik firması P.R. Mallo...
    Devamını Oku 2011-10-04 12:23:19


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç