Anasayfa > Sözlük > B > Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler


Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler

Büyük harfler, aşağıda sıralanan yerlerde kullanılır. Burada yazılmayan yerlerde büyük harfler kullanılmaz.

1. Cümle büyük harfle başlar: Hayatta en hakikî mürşit ilimdir.

İki noktadan sonra gelen cümleler de büyük harfle başlar:

Orhon Kitabesi’nde, Türk hakanı şöyle diyor: Türk Tanrısı, Türk milleti yok olmasın diye atalarımı gönderdi ve beni gönderdi. Ben hakan olunca gündüz oturmadım, gece uyumadım.

(Z. Gökalp, Türkçülüğün Esasları)

Ancak iki noktadan sonra cümle niteliğinde olmayan örnekler sıralanırsa bu örnekler büyük harfle başlamaz:

Bazı örneklerde -sız eki kalıplaşmıştır: densiz, hırsız, ıssız, öksüz.

Konya'da yetişen sebzeleri sayalım:marul, ıspanak,pırasa...

Rakamla başlayan cümlelerde rakamdan sonra gelen kelime büyük harfle başlamaz: 1986 yılında fakülteyi bitirdim.

2. Mısralar büyük harfle başlar:

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi;

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. (Kanunî Sultan Süleyman)Savaş dediğin söz değil,

Bayrak dediğin bez değil,

Vatan için bir kez değil,

Bin ölmüşlüğümüz vardır. (N. Y. Gençosmanoğlu)3. Belli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar: 29 Mayıs 1453 Salı günü, 29 Ekim 1923, 1919 senesi Mayısının 19’uncu günü, 29 Ekim 1923’te.

4. Levhalar ve açıklama yazıları büyük harfle başlar: Giriş, Vezne, Başkan.

Levhadaki yazı birkaç kelimeden oluştuğu zaman ilk kelime büyük harfle başlar: Otobüs durağı, Şehirler arası telefon, Öğrenci işleri bürosu.

Levhaların ilk kelimesi rakamla yazılmış bir sayı adı ise sonraki kelime küçük harfle başlar: 5. kat, IV. sınıf, I. blok.

Uyarı: Kat 3, Bölüm 6, Sınıf 3 şeklindeki yazılışlar yanlıştır.

5. Özel adlar büyük harfle başlar. Özel adların neler olduğu örnekleriyle birlikte aşağıda sıralanmıştır:

· Kişi adları, soyadları ve takma adlar: Mustafa Kemâl Atatürk, Yunus Emre; Demirtaş (Ziya Gökalp), Deli Ozan (Faruk Nafiz Çamlıbel).

· Kişi adlarından önce ve sonra gelen saygı sözleri, unvanlar ve meslek adları: Sayın Hasan Eren, Prof. Dr. Mehmet Kaplan, Yzb. Cengiz Topel.

Tarihî kişilerin adlarından önce gelen unvanlar ve lâkaplar da büyük harfle başlar: Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Genç Osman, Deli Petro, Avcı Mehmet, Kanunî Sultan Süleyman.

Akrabalık bildiren kelimeler büyük harfle başlamaz: Fahriye abla, Ayşe teyze, Fatik nine, Ali enişte.

Resmî yazılarda saygı bildiren sözlerden sonra gelen ve makam, mevki, unvan bildiren kelimeler de büyük harfle başlar:

Sayın Bakan,

Sayın Vali,

· Hayvanlara verilen özel adlar: Tekir, Minnoş, Düldül, Karabaş.

· Millet,boy,oymak adları: Türk, Alman, Kırgız, Türkmen, Karakeçili.

· Dil ve lehçe adları:Türkçe, Rusça, Kazakça, Oğuzca, Yakutça.

· Devlet adları: Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti.

· Din ve mezhep adları ile bunların mensuplarını anlatan sözler: İslamiyet, Müslüman, Hristiyanlık, Katolik,Budist, Hanefî.

· Din ve mitoloji kavramlarını karşılayan özel adlar:Tanrı, Allah, Cebrail, Zeus.

· Gezegen ve yıldız adları: Merkür, Dünya, Neptün. Dünya, güneş, ay kelimeleri coğrafya ve gök bilimiyle ilgili yayınlarda terim olarak kullanıldığı zaman büyük harfle başlar.

· Yer adları: Asya, Avrupa, Taşkent, İstanbul Boğazı, Konya Ovası, Zafer Meydanı, Türk Ocağı Sokağı, Gazi Caddesi, Atatürk Bulvarı.

Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz vb. tür bildiren isimler küçük harfle başlar: Marmara denizi, Tuna nehri, Erciyes dağı. Ancak ikinci isim özel isme dâhil ise ve ikisi birden kastedilen kavramı karşılıyorsa, ikinci isim de büyük harfle başlar: Van Gölü, Konya Ovası, Ağrı Dağı, Tuz Gölü, Çanakkale Boğazı.

· Saray, köşk, han, kale, köprü, anıt vb. yapı adlarının bütün kelimeleri büyük harfle başlar:Topkapı Sarayı, Horozlu Han, Çankaya Köşkü, Mostar Köprüsü, Bilge Kağan Anıtı.

· Kurum, kuruluş ve kurul adları: Selçuk Üniversitesi, Türk Dil Kurumu, Millî Kütüphane, Emek İnşaat, Çankaya Lisesi, Yeşilay Derneği, Danışma Kurulu, Türk Ocağı.

Kurum, merkez, bakanlık, üniversite, fakülte, bölüm vb. kuruluş bildiren kelimeler, belli bir kurum kastedildiği zaman büyük harfle başlar: Bu yıl Meclis, fazla mesai yapacak. Son günlerde Üniversitemizdeki canlılık iyice hissedilmeye başlandı.

· Kitap, dergi, gazete, tablo, heykel ve hukukla ilgili kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, genelge adlarının her kelimesi büyük harfle başlar: Nutuk, Safahat, Suç ve Ceza, Turfanda mı, Turfa mı?, Leylâ ile Mecnun; Türk Yurdu, Türkiye, Halı Dokuyan Kızlar (tablo), Düşünen Adam (heykel), Borçlar Hukuku (kanun).

Özel ada dahil olmayan gazete, dergi, tablo vb. sözler büyük harfle başlamaz: Milliyet gazetesi, Türk Dili dergisi, Türk Yurdu dergisi.

· Millî ve dinî bayramların adları: Ramazan Bayramı, Cumhuriyet Bayramı, Nevruz Bayramı. Bayram niteliği kazanmış günlerin adları da büyük harfle başlar: Anneler Günü, Öğretmenler Günü, Tıp Bayramı

· Tarihî olay, çağ ve dönem adları: Kurtuluş Savaşı, İlk Çağ, Millî Edebiyat Dönemi.

· Özel adlardan türetilen kelimeler: Türklük, Türkçülük, Türkçe, Konyalı, Türkoloji, Avrupalı, Asyalı.

Yer ve millet adlarıyla kurulan birleşik kelimelerde özel adlar: Antep fıstığı, İngiliz anahtarı, Van kedisi, Hindistan cevizi, Japon gülü, Maraş dondurması, Brüksel lâhanası.
Referans: Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler Nerelerdir ?

Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler | Ekleyen: | Tarih: 07-Oct-2010 16:04. | Bu yazı 8826 kez okundu..

Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler ile ilgili diğer yazılar..


İlgili Yazilar

Büyük Ünlü Uyumu

Devamini Oku
BÜYÜK ÜNLÜ UYUMU Kalınlık-incelik uyumu da denir. Bu kurala göre Türkçe bir kelimenin ünlülerinin tamamı ya kalın ya da ince olmalıdır. sevilmek, ince, denizden, kelebekler, göstermelik...; satılık, kalın, oyun, uçurtma, aşağı, sorular... Büyük ünlü uyumunda (küçük ünlü uyumunu hesaba katmazsak) hangi ünlüden sonra hangisinin gelebileceği şu şekilde gösterilebilir: a→ a, ı, o, u e→ e, i, ö, ü ı→ a, ı, o, u i→ e, i, ö, ü o→ a, ı, o, u ö→ e, i, ö, ü u→ a, ı, o, u ü→ ...

Türkiyenin en büyük adaları

Devamini Oku
1 - Gökçeada ( İmroz ) Bulunduğu il : Çanakkale Kıyı Uzunluğu (km) : 92 Yüzölçümü ( km² ) : 279,2 2 - Marmara Bulunduğu il : Balıkesir Kıyı Uzunluğu (km) : 72,5 Yüzölçümü ( km² ) : 117,1 3 - Bozcaada Bulunduğu il : Çanakkale Kıyı Uzunluğu (km) : 34,5 Yüzölçümü ( km² ) : 36 4 - Uzun ada Bulunduğu il : İzmir Kıyı Uzunluğu (km) : 31 Yüzölçümü ( km² ) : 25,3 5 - Alibey ( Cunda ) Bulunduğu il : Balıkesir Kıyı Uzunluğu (km) : 28,5 Yüzölçümü ( km² ) : 23,3 6 - Paşa limanı Bulunduğu il : Balıkesir Kıyı Uzunluğu (km) ...

Türkiyenin en büyük gölleri

Devamini Oku
En Büyük Yüzölçümlü Göller Sırası Göl Yüzölçümü ( km² ) Yer Aldığı İl Denizden Yüksekliği (metre ) 1 Van 3.713 Van - Bitlis 1.646 2 Tuz 1.500 Konya- Aksaray-Ankara 925 3 Beyşehir 656 Isparta- Konya 1.121 4 Eğirdir 468 Isparta 916 5 Akşehir 323 Afyonkarahisar-Konya 958 6 İznik 298 Bursa 85 7 Burdur 200 Burdur 854 8 Manyas ( Kuş ) 166 Balıkesir 15 9 Acıgöl 153 Afyonkarahisar 836 10 Ulubat 134 Bursa 5 ...

Türkiyenin en büyük yüzölçümlü illeri

Devamini Oku
En Büyük Yüzölçümlü İller Sırası İl Yüzölçümü ( km² ) 1 Konya 40.813 2 Sivas 28.567 3 Ankara 25.402 4 Erzurum 25.330 5 Van 22.983 6 Antalya 20.790 7 Şanlıurfa 19.336 8 Kayseri 17.109 9 Mersin 15.512 10 Diyarbakır 15.204 ...

Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler

Devamini Oku
Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler Büyük harfler, aşağıda sıralanan yerlerde kullanılır. Burada yazılmayan yerlerde büyük harfler kullanılmaz. 1. Cümle büyük harfle başlar: Hayatta en hakikî mürşit ilimdir. İki noktadan sonra gelen cümleler de büyük harfle başlar: Orhon Kitabesi’nde, Türk hakanı şöyle diyor: Türk Tanrısı, Türk milleti yok olmasın diye atalarımı gönderdi ve beni gönderdi. Ben hakan olunca gündüz oturmadım, gece uyumadım. (Z. Gökalp, Türkçülüğün Esasları) Ancak iki noktadan sonra cümle niteliğinde ol...

Büyük ve Küçük Harflerin Kullanımı

Devamini Oku
1. Büyük ve Küçük Harflerin Kullanımı Alfabemizde (Lâtin alfabesi) her harfin bir büyük, bir de küçük şekli vardır. Yazıda yaygın olarak küçük harf kullanılır. Ancak belirli yerlerde büyük harf kullanılmalıdır. Büyük harfle küçük harf arasında okunuş olarak fark olmasa da yazılış olarak büyük farklar vardır. Büyük ve küçük harflerin kullanımı ile ilgili kurallar şunlardır: ] Her cümlenin ilk kelimesi büyük harfle başlar. Büyük harfle başlamayan bir kelime dizisi, öncesi yazılmamış ya da silinmiş bir cümle zannedilebilir. “...

Türkiye'de Büyükbaş Hayvancılık

Devamini Oku
Büyükbaş Hayvancılık Ülkemizde küçükbaş hayvan grubundan sonra en çok yetiştirilen büyükbaş hayvanlar ise (sığır, manda, öküz) dağılış yönünden oldukça farklı bir şekil gösterir. Genellikle çayırlık veya uzun otların yetiştiği alanlarda, yüksek bölgelerde, suni çayırlar ve tarım alanlarının sınırları içinde beslenirler. Ülkemizde en çok yetiştirilen büyükbaş hayvan sütünden ve çift hayvanı olarak gücünden faydalanılan sığırdır. Hemen hemen bütün kırsal yerleşmelerde beslenen sığır özellikle Doğu Karadeniz bölgesi ile Doğu Anadolu bölge...

Büyük İskender

Devamini Oku
Büyük İskender veya III. Aleksander, (Yunanca: Μέγας Ἀλέξανδρος (Megas Aleksandros)) Makedonyalı İskender olarak da bilinir (20 Temmuz M.Ö. 356, Pella, Makedonya - 10 Haziran M.Ö. 323, Babil), M.Ö. 336 - M.Ö. 323 yılları arasında Makedonya kralı ve tarihteki en büyük komutanlardan biri. Makedonya kralı II. Filip'in oğlu. Pers İmparatorluğu'nu yıkarak Yunanistan'dan Hindistan'a kadar uzanan büyük bir imparatorluk kurmuş, Eski Yunan uygarlığının Doğu'ya yayılmasında et...

Noktanın Kullanıldığı Yerler

Devamini Oku
Nokta Nedir1. Çok küçük boyutlarda işaret, benek. 2 . Bazı harflerin üzerine konulan ufak işaret. 3. dil bilgisi Cümlenin bittiğini anlatmak için sonuna konulan, küçük benek biçimindeki noktalama işareti (.). 4. matematik Hiçbir boyutu olmayan işaret. Dilbilgisinde Nokta Nedir Nokta cümle sonlarına konur ve cümleyi bitirmek için kullanılır. Cümle bittiği anlamına gelir ve yeni bir cümle bu işaretten sonra başlar. Nokta Nerelerde Kullanılır1. Cümle Sonlarında Romanın konusunu anlayamadım. Kırılıyor hayallerim bir cam parçası gibi. 2. K...

Sıvıların Kaldırma Kuvvetinin Kullanıldığı Yerler

Devamini Oku
Arşimet prensibi,cisimlerin kendi ağırlıklarının bulunmasında kullanılır. Parmaklarımızı bitiştirip içi su dolu bir kaba batıralım.Elimizi aşağıdan yukarıya doğru iten bir kuvvet hissederiz.Denizde yüzerken de bizi suyun yüzeyine iten bir kuvvet vardır.Çok büyük kütleli ve boyutlu gemiler bile suda Arşimet prensibi sayesinde yüzerler.Bütün bu örnekler bizlere,sıvıların bir kaldırma kuvveti olduğunu gösterir.Bu kaldırma kuvvetinin kullanıldığı alanlar ise oldukça fazladır. İnsanların yiyecek ihtiyacından tutun da,turistik faaliyetler için bi...

 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık


Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler
» Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler resimleri

  Puanı : 4.2 / 10 | Oy : 17 kişi | Toplam : 72

» Bu yazıya puan ver..
» Ara Yoksa Sor Yanıtlayalım
Loading
» Reklamlar
Sorun Yanıtlayalım İletişim