Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > K > Kiralık Konak ve Madame Bovary Romanlarının Karşılaştırması


Kiralık Konak ve Madame Bovary Romanlarının Karşılaştırması Nedir

Kiralık Konak ve Madame Bovary Romanlarının Karşılaştırması

YAZARLAR:

Gustave Flaubert:
1821 de doğmuş ve 1880′de Croisset’de ölmüştür. Çağdaş yazarlar üstünden hayranlık uyandıran ama döneminin okuyucuları tarafından cesaretine kızılan ünlü Fransız yazarı.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu:
Kahire’de 1889’da doğmuştur. Birçok yerde yazıları yayınlanmış bir Kurtuluş savaşı destekçisidir ki zira savaşın kazanılmasından sonra millet vekilliğide yapmıştır. 1974 de Ankara’da ölmüştür.

KİŞİLER:

Madam Bovary romanında çok fazla karakter vardir ama olay esas olarak Emma Bovary ve Charles Bovary’nin etrafında geçmektedir.

Kiralik Konak romanında olaylar dört ana kişinin etrafında geçmektedir.
Bunlar Naim Efendi, Faik Bey, Seniha ve Hakkı Celis’dir. Naim Efendi yaşlanmış
ve emekli olmuş baba yadigari konağında ölümü bekleyen bir insandır.
Seniha Naim Efendi’nin torunudur.
Faik Bey Cemil’in yakın arkadaşlarından Avrupa’yı dolaşmış bir gençti.

OLAY:

Madame Bovary romanı Charles Bovary’nin doktor olması ilk karsının ölmesi ve daha sonra Emma ile evlenmesi ile başlar. Emma’nın hep hayalini kurduğu hayatı düşlemesi ama buna kavuşamaması. Leon’a aşık olup onun la gizli gizli buluşması ama Leon’un hukuk okumak için Paris’e gitmesi. Emma’nın daha sonra Rodolphe ile aşk yaşamaya başlaması onun da son bulması ama Paris’ e giden Leon un geri dönmesi ve aşklarına kaldıkları yerden devam etmeleri, Emma’nın borcu olan senetlerı ödiyememesi ve intihar etmesi. Charles’ın Emma’nın aşk mektuplarını bulması ve ardından ölmesi ile son bulur.

Kiralık Konak Naim Efendinin Devlet işlerinden ayrılması ve baba yadigarı
olan konağa yerleşmesi ile başlar. Naim Efendi’nin damadı Servet Bey in Naim
Efendinin saflığından faydalanması, oğlu Cemil’in gece hayatına düşkün olması,
Seniha’nın Cemil’in arkadaşlarından Faik Bey ile flört etmesi. Hakkı Celis’in
içten içe Seniha’ya aşık olması ama zamanla aşkını kaybetmesi. Naim Efendi’nin
torunlarının ve çocuklarının özenti olması. Kitap Konağın satılığa cıkarılması ve Hakkı Celis’in Anafartalar’da hayatını kaybetmesi ile son bulur.

ANLATIM:

Madame Bovary’de olaylar dışarıdan görüldüğü gibi yorum katılmadan anlatılmıştır.

Kiralık Konak’da olaylar Hakkı Celis’in ağızından ve ayrıca dışarıdan betimlemelerle anlatılmıştır. Kitabın dili çok ağırdır ve kimi zaman eski Türkçe kullanılmıştır.

ÖZET:

MADAME BOVARY (GUSTAVE FLAUBERT)
Madame Bovary romanında fazla sayıda karakter mevcuttur ama olaylar genelde Charles Bovary ve Emma Bovary nın çevresinde geçmektedir. Charles tıp okuyup doktor olmuştur. X e yerleşip doktorluk yapmaya başlar annesinin evlendirdiği kadın ölür ve Charles Emma ile evlenir bir kız çoçukları olur. Emma hayatının çok soylu bir şekilde geçeceğini düşünmektedir ama kısa zamanda yanıldığını anlar ve Charles ı aldatmaya başlar Leon e aşık olur ama Leon Paris e hukuk okumaya gider sonra zengin bir insan Rodolphe ile tanışır ve onunla ilişki yaşamaya başlar onunlada ayrılır tam bunalıma giricekken Leon geri döner ve ilişkileri kaldığı yerden devam eder Emma nın Leon i görmek için kocasından bir şekilde çaldığı paralardan büyük bir miktar da Lheureux e vermelidir ama elinde o kadar para kalmadığından zor durumda kalır bu sırada Charles ın başka bir şehire gitmesi gerekmiştir. Emma borçları ödiyemediğinden evine haciz gelicektir. Leon lada ayrılmak zorunda kalmıştır. Charles döndüğünde olayları öğrenir bu sırada Emma siyanür içerek intihar eder. Charles çok üzülür ama çok geçmeden karsının kendisini aldattığını öğrenir. O da bu acıya dayanmayıp ölür.

KİRALIK KONAK (YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU)
Kiralık Konak yüksek devlet mevkisinden ve politik yaşamdan sıkılan ve babasından kalma konağında yaşamaya başlaması, ama konakta Servet Bey tarafından kullanılması. Değişen devlet düzeninden hoşlanmaması. Torunu Seniha’nın Servet Bey’in oğlu Cemil’in arkadaşı Faik Bey’ e aşık olması ama Hakkı Celis’inde ona içten ve derin aşkı ama bu aşkın zamanla tiksintiye dönüşmesi, Hakkı Celis’in Naim Efendi’ye acımaya başlayışı. Naim Efendi’nin kardeşi Selma Hanım’ın konağı kiraya verip Naim Efendi’nin onunla yaşamasını istemesi ama Naim Efendi’nin bunu istemeyişi. Günün birinde Faik Bey in kumarda üçyüz elli lira kaybedişi ve Seniha dan borç istemesi. Seniha’nın aşk duygusundan gerçek dünyaya dönüşü. Konağın satılması ve Anafartalarda Hakkı Celis’in ölmesi ile roman biter.

ALINTI:

Madame Bovary:
Evlenmeden önce gönlünde aşk uyandığını sanmıştı; fakat bu aşkın neticesi olması gelen saadetten eser yoktu. İçinden “Yanılmış olacağım” diyordu.
Kiralık Konak:
NAIM EFENDI; “Burada dogmusum, burada yasamisim, ihtiyarlamisim! Nasil birakir giderim? Diyordu.”
SELMA HANIM; “Burada, fareler, örümcekler ortasinda yapayalniz ölecegine, benim yanimda benim gözüm önünde ölürsün” diyordu.
TEZ:

Madame Bovary bir kadının hayallerinin olması ama bunların gerçekleşmemesi ve hayal kırıklıklarıyla intiharını anlatır.

Kiralık Konak Osmanlı imparatorluğunun çökme sürecini ve buna bağlı olarak batı özentiliğini, değişen değer yargılarını anlatan bir romandır.

YORUM:

Realist akımın temsilcilerinden olan iki yazarın romanı yazıldığı dönemin yaşayışını ve günlük hayatını tasvir etmektedir. Kişisel görüşüme göre Madame Bovary daha rahat okunabilecek bir kitaptırç.


Kiralık Konak ve Madame Bovary Romanlarının Karşılaştırması | Ekleyen: | Tarih: 27-Oct-2010 14:59. | Bu yazı 5733 kez okundu..

Kiralık Konak ve Madame Bovary Romanlarının Karşılaştırması ile ilgili diğer yazılar..

 • # Atatürkün Spor ve Sporcular Hakkında Söylediği Sözler

  1. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim. 2. Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlâk da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler , zekâ kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben Sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlâklısını severim. 3. Her çeşit spor faaliyetini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lâzımdır. Bu işte hükümetin şimdiye kadar olduğundan daha çok ciddi ve dikkatli davranması , Türk gençliğinin spor bakımın...
  Devamını Oku 2011-10-12 14:16:53
 • # Soğuk ve Sıcak Renkler

  Renkler, şiddetlerine ve insanlar üzerindeki ruhsal etkisine göre ikiye ayrılırlar. . A) Sıcak Renkler (Kımızı, Turuncu, Sarı) Kırmızıda ateşin sıcaklığını, turuncuda güneş ışığının etkisini, sarıda da ışık ve aydınlığı duyarız. Bu renkler, havadaki titreşimi kuvvetli olduğu için diğer renklere 'göre gözü daha önce etkiler. Çocukta renk anlayışı başladığı zaman kırmızıya bakıp ona atılması, ilkel toplulukların en çok önem verdiği renklerin sıcak renkler oluşu bundandır. Varlıkların ışık alan kısımlarında daha çok sıcak renkler hakimdir....
  Devamını Oku 2011-09-12 18:10:40
 • # Kavimler Göçünün Sebepleri ve Sonuçları

  Kavimler göçü milattan sonra 375 senesinde Hunların karadenizin kuzey bölümünden Avrupaya giderken karşılarına çıkan barbar kavimler olan ostrogot, vizigot, süev, sakson, angıl, frank ve vandal kavimlerini yerlerinden etmesiyle sonuçlanan bir olaydır. Kavimler Göçünün Sebepleri: a) Büyük Hun Devleti'nin dağılmasından sonra As­ya'nın batısında (Hazar ve Aral Gölü arası) Hunlara katılımların olması, burada çoğalan nüfus ve kabileler arasındaki rekabet ve mücadelelerle daha batıya doğru kaymaya başlamaları b) İdil (Volga) ırmağının batısına...
  Devamını Oku 2010-12-26 14:50:22
 • # Homojen ve Hetorejen Karışımlara Örnekler

  HOMOJEN KARIŞIMLARA ÖRNEKLER : • Çözeltiler • Şekerli Su • Tuzlu Su • Asitli Su • Bazlı Su • Alkol – İyot • Hava • Çay • Kola • Soda • Gazoz • Kolonya • Ter • Tükürük • Gözyaşı • Ham petrol • Cam (Si, Na2O) • Alaşımlar (Çelik, Lehim, Bronz, Pirinç) • Sirke • Maden suyu • Metal para • Çelik • Deniz suyu • Lehim HETOROJEN KARIŞIMLARA ÖRNEKLER : • Demir t...
  Devamını Oku 2011-04-18 14:44:13
 • # Soyut ve Somut Anlam

  Somut anlam ve soyut anlam konusu hem Öss’de hem de Oks’de, sözcükte anlam ana başlığı altında işlenen bir konudur. Bu sebeple hem Öss’ye hazırlanan öğrencileri hem de Oks’ye hazırlanan öğrencileri yakından ilgilendirmektedir. Sözcükte anlamın zor konularından -daha doğrusu karışık- konularından birisi olan soyut ve somut anlamı dilimiz döndüğünce kolay ifade etmeye çalışacağız ve çeşitli örneklerle pekiştirmeye çalışacağız. Daha sonra ise soyutlamanın ve somutlamanın ne olduğu ve nasıl yapıldığına değineceğiz. Dilers...
  Devamını Oku 2010-11-02 10:21:12
 • # Dış Kuvvetlerin Oluşturduğu Yer Şekilleri

  Dış kuvvetler iç kuvvetler sonuşu oluşan yerşekillerinin son düzeltmelerinin yapıldığı kaynağını güneşten alan kuvvetlere denir. Dış kuvvetlerin etkisiyle yüksek yerler aşındırılmaktadır. Böylece yeryüzü giderek düzleşmekte, iç kuvvetler tarafından oluşturulan yeryüzü şekilleri ortadan kalkmaktadır. Başka bir ifade ile iç kuvvetlerin etkisiyle oluşan yer şekilleri dış kuvvetlerin etkisiyle biçimlenmektedir. Dış kuvvetler iki şekilde aşındırma yaparlar: 1- Fiziksel (Mekanik) Parçalanma : Günlük ve yıllık sıcaklık farkının fazla olduğu bölgelerd...
  Devamını Oku 2014-02-28 11:10:51
 • # Haçlı Seferlerinin Nedenleri ve Sonuçları

  Hıristiyanlık dininin peygamberi olan Hz. İsa Kudüs’te yaşamıştır. Bu yüzden Kudüs ve çevresi Hıristiyanlık için kutsal topraklardır. Kudüs, aynı zamanda Müslümanlar ve Yahudiler için de kutsaldır. Ancak, bu topraklar, 636 yılında Halife Hz. Ömer döneminde, ünlü komutan Halid bin Velid tarafından İslam devleti topraklarına katıldı. Avrupalı Hıristiyanlar, Müslümanların elinde bulunan bu kutsal yerleri almak için bir takım askeri seferler düzenlediler. Bu seferlere katılanlar elbiselerinin ve kalkanlarının üzerinde bir haç işareti taşıdıkl...
  Devamını Oku 2012-11-08 14:39:08
 • # Servet-i Fünun

  Edebiyat-ı Cedide Nedir ? (Servet-i Fünun) : Edebiyat-ı Cedide 1896’da Servet-i Fünun dergisini çıkaran şair ve yazarların meydana getirdiği canlı bir akımdır. İmparatorluğun baskıları sonucu dağılan bu şair ve yazarlar ayrı ayrı bağlı bulundukları fikirleri yaymaya devam etmişlerdir. Edebiyat-ı Cedide şairleri, yalnız aydınlara seslenmişler, (sanat için sanat) ilkesini benimsemişlerdir. Fransız romantiklerini, parnasyonleri ve sembolist şairleri örnek almışlardır. Tevfik Fikret, Cenap Şahabettin, Halit Ziya Uşaklıgil, Süleyman Nazif, Meh...
  Devamını Oku 2011-11-28 19:19:06
 • # Vehim

  1. Kesinliği belli olmayan ancak gerçek olma olasılığı düşük olan düşünce-bilgi. 2. Evham, şüphe, kuruntu anlamına gelir. 3. Sözlükte şüphe ve tereddüt edilen nesnenin kendisine tercih olunan tarafına denir. Çoğulu evhamdır. 4. Bir bilgiye “zan” diyebilmemiz için bu bilginin gerçek olma ihtimalinin, zıddının gerçek olma ihtimalinden fazla olduğuna inanmamız gerekir. Gerçekleşme ihtimali zayıf olana ise “vehim” denir. 5. Bir Necip Fazıl Kısakürek şiiri. Vehim Herşey kesik ve kopuk, zaman tutamaz lehim; Mazi alb...
  Devamını Oku 2012-02-28 16:22:27
 • # Empirizm Nedir ve Empiristler Kimlerdir

  Doğru ve genel geçer bilginin duyumlar yoluyla oluşan deneylerle kazanılabileceğini öne süren felsefe görüşüdür. Empirist anlayışa göre insan zihninde doğuştan getirilen hiçbir bilgi yoktur. İnsan zihni, bu nedenle boş bir levha gibidir. Empirist görüş, 17. ve 18. yüzyıllarda sistemli bir düşünce olarak felsefe tarihinde yerini almıştır. Empirizmi geliştirerek sistemli bir felsefe görüşü haline getiren önemli düşünürler John Locke, Davit Hume, Condillac, Herbert Spencer'dir. JOHN LOCKE (1632-1704) İnsan zihninde bulunan bütün düşüncele...
  Devamını Oku 2008-06-05 10:42:51


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
Kiralık Konak ve Madame Bovary Romanlarının Karşılaştırması
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç