Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > E > Engizisyon


Engizisyon Nedir

Engizisyon: (Latince: inquisitio, soruşturma)
Katolik kilisesine bağlı bir mahkeme sistem idi. Gerçek anlamda ilk engizisyon mahkemesi, officium sanctum inquisitionis (lat. yüksek soruşturma dairesi) 1478 yılında kurulmuştur.

Kuruluş Amacı :


Kuruluş amacı ispanya’da nüfüsun büyükçe bir kesimini oluşturan yahudi ve müslüman dönmelerin gizlice eski dinlerini koruyup korumadıklarını soruşturmaktır daha sonra kontrolden çıkıp 300 yıl boyunca tüm avrupada terör estirmiştir.

Üç Büyük Engizisyon


Gerek kararları, gerek siyası ve dini erki nedeniyle üç büyük engizisyon adından çok söz ettirdi.

1 - Orta Çağ Engizisyonu


Orta çağ engizisyonu, Valdensesler ile Katharlar‘ın kurulu düzeni sarsan öğretiler yaymaya başlamaları üzerine, 1231′de papa IX. gregorius tarafından kuruldu. Engizisyon Mahkemesi‘nde mahkum suçunu kabul edene kadar işkence görürdü. Eğer suçunu kabul etmez ise işkenceden ölürdü, kabul ettiğinde zaten hapiste çürürdü. Yani kısacası, neresinden bakarsan bak, engizisyona düşen bir ölü idi…

2 - İspanyol Engizisyonu


İspanyol engizisyonu ise, Castilla Kraliçesi I.İsabella’nın ısrarı üzerine, papa IV.Sixtus tarafından 1483 yılında onaylandı. Müslümanlar’la yahudiler’in kendi inançlarına bağlanmalarını sağlamak hedeflenmişti. Bu nedenle, 200.000′e yakın yahudi, 1492 yılında ispanya’yı terk etti.

3 - Roma Engizisyonu


Roma engizisyonu, roma Katolik Kilisesi‘nin savunduğu öğretiyi korumak için papa III. Paulus tarafından 1542′de kuruldu. Genel olarak Calvin ve Lutherciler‘e savaş açtı. Roma engizisyonu, cadılık ve büyücülükle de uzun yıllar mücadele etti. Bir manastıra ya da piskoposun sarayına yerleşen engizisyon sorgucusu, daha sonra halkı kilisede toplayıp uzun bir vaaz veriyordu. Amaç, yerel halkla ilişkileri sıcaklaştırmak ve onların güvenini kazanmaktı.

Engizisyon Mahkemeleri Cezaları

Kilisenin baskıcı düşünce sistemine (skolastik düşünceye) karşı çıkan herkes bu mahkemelerde çok ağır şekillerde cezalandırılmışlardır. Bu cezaların çoğu ibret olsun diye halka açık yerlerde uygulanırdı.

Örneğin: Boğarak öldürülme de engizisyonun sıkça tercih ettiği işkencelerden biriydi. Ancak bu metot genellikle “Cadı” olduğu düşünülen kişilere uygulanırdı. Mahkumun elleri ve ayakları bağlanır, ayaklarına bağlanan bir ağırlıkla birlikte suya atılırdı. Şayet kişi kurtulabilirse (!) cadı olduğu onaylanmış olurdu, zira sıkıca bağlanmış bir düğümden kimse kurtulamazdı. Şayet ölürse, mahkumun halâ iyi bir hıristiyan olduğu için ailesine teşekkür edilirdi…

Engizisyon | Ekleyen: | Tarih: 03-Nov-2011 10:03. | Bu yazı 19999 kez okundu..

Engizisyon ile ilgili diğer yazılar.. 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç