Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > V > Vatan Mersiyesi


Vatan Mersiyesi Nedir

Vatan mersiyesi Namık Kemalin bir şiiridir. Aşağıda Vatan Mersiyesini dizelerini açıklaması ile birlikte veriyoruz. Vatan şairi Namık Kemal; Osmanlı’nın son dönemlerini “Vatan Mersiyesi” adlı şiirinde dile getirirken, koca memleketin içler acısı halini şöyle dile getirir:

Ah yaktık şu mübarek vatanın her yerini
Saçtık eflake kadar dudunu ateşlerini
Kapadı gözde olanlar çıkacak gözlerini
Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini
Yoğimiş kurtaracak bahtı kara maderini

(Ah şu mübarek vatanın her yerini yaktık, dumanını ve ateşlerini de göklere kadar saçtık, gözde olanlar çıkacak gözlerini kapadı. Düşman vatanın bağrına hançerini dayadı, yazısı kara annesini kurtaracak yokmuş.)

Kendimizden niçün olduk bu kadar biz me’yus
Gidelim dadına Allah içün ehl-i namus
Sönüyor şem-i emel işte kırıldı fanus
Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini
Yoğimiş kurtaracak bahtı kara maderini

(Biz kendimizden niçin bu kadar ümitsiz olduk; ey namuslu insanlar, Allah için onun feryadına gidelim; işte fanus kırıldı, umut ışığı sönüyor. Düşman vatanın bağrına hançerini dayadı, yazısı kara annesini kurtaracak yokmuş.)

Serilip hak-i hakarette vatan can veriyor
Yetişin son nefesimdir gelin imdada diyor
Sevgili validemiz akıbet elden gidiyor
Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini
Yoğimiş kurtaracak bahtı kara maderini

(Vatan hakaret toprağında serilip can veriyor; son nefesimdir yetişin, imdada gelin, diyor; sevgili annemiz sonunda elden gidiyor. Düşman vatanın bağrına hançerini dayadı, yazısı kara annesini kurtaracak yokmuş.)

Bu vatandır dağıtan âleme ilm ü edebi
Bundandır Beyit-i Harem Mescid-i Aksa’yı Nebi
Ne bela çektik ise hep bu vatandır sebebi
Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini
Yoğimiş kurtaracak bahtı kara maderini

(Dünyada bilim ve ahlakı dağıtan bu vatandır; Beyit-i Harem ve Mescid-i Aksa’yı Nebi bu vatandadır; çektiğimiz her belanın sebebi bu vatandır. . Düşman vatanın bağrına hançerini dayadı, yazısı kara annesini kurtaracak yokmuş.)

Vatanı çiğnedi geçti vatanın agyarı
Merhamet kaldı sana iki cihan hünkârı
Gidiyor sevgili Kuran’ı hıfz et bari
Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini
Yoğimiş kurtaracak bahtı kara maderini

(Vatanın yabancıları vatanı çiğnedi geçti; iki cihan padişahı merhamet sana kaldı; sevgili Kuran’ın gidiyor hiç olmazsa onu koru. Düşman vatanın bağrına hançerini dayadı, yazısı kara annesini kurtaracak yokmuş.)

Namık Kemal ile Deli Hikmet’in birlikte söylediği bu şiiri Anadolu’muzun kurtuluş günlerinde, 1.Millet Meclisinde Başkumandan Mustafa Kemal Paşa kürsüden okumuş ve sonunu şu tarzla bağlamıştır:

“Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini.” (Kabaklı,1978: 587)

Referans: Vatan Mersiyesi Şiir Açıklaması. Vatan Mersiyesi İnceleme. Vatan Mersiyesi / Namık Kemal

Vatan Mersiyesi | Ekleyen: | Tarih: 06-Oct-2012 18:18. | Bu yazı 25054 kez okundu..

Vatan Mersiyesi ile ilgili diğer yazılar..

 • # Vatandaşlık Sorumluluklarımız Nelerdir

  VATANDAŞLIK HAK, GÖREV ve SDORUMLULUKLARIMIZ NELERDİR? a-Seçme ve seçilme hakkı. b-Kanunlara uymak c-Vergi vermek. d-Askerlik yapmak. 1.Seçme ve seçilme hakkı: Kendi içimizden en nitelikli, en becerikli, bilgili, ahlâklı kişiyi belirleyebilmek ve ilerleyebilmek için bu görevimizi yerine getiririz.18 yaşını dolduranlar seçime katılabilirler.Sadece er ve erbaşlar ile askerî öğrenciler ve hükümlüler oy kullanamazlar. 2.Kanunlara uymak: Toplum huzuru ve barışının sağlanabilmesi, hak ve özgürlüklerin korunabilmesi, devlet otoritesinin ve d...
  Devamını Oku 2011-01-14 15:01:09
 • # Vatan Mersiyesi

  Vatan mersiyesi Namık Kemalin bir şiiridir. Aşağıda Vatan Mersiyesini dizelerini açıklaması ile birlikte veriyoruz. Vatan şairi Namık Kemal; Osmanlı’nın son dönemlerini “Vatan Mersiyesi” adlı şiirinde dile getirirken, koca memleketin içler acısı halini şöyle dile getirir: Ah yaktık şu mübarek vatanın her yerini Saçtık eflake kadar dudunu ateşlerini Kapadı gözde olanlar çıkacak gözlerini Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini Yoğimiş kurtaracak bahtı kara maderini (Ah şu mübarek vatanın her yerini yaktık, dumanını...
  Devamını Oku 2012-10-06 18:18:54
 • # Vatan Yahut Silistre

  Sahnelenen ilk tiyatro: Namık Kemal / Vatan yahut Silistre Vatan Yahut Silistre İncelemesi 1. ANALİZİ YAPILACAK KİTABIN : a. Adı : Vatan Yahut Silistre b. Yazarı : Namık Kemal c. Tercüme Eser İse Tercümanı : Kenan AKYÜZ d. Yayınevi : Gökşin Yayınları e. Yayın Yılı : 1984 Vatan Yahut Silistrenin Konusu Konusu: Silistre bugünkü Bulgaristan’da Tuna ırmağının kıyısında, bir kenttir. 1388 yılında Türkler tarafından fethedilen Silistre, 1853-1856 Kırım Savaşı sırasında çok kalabalık bir Rus ordusu tarafından kuşatılmış, Musa Hulusi ...
  Devamını Oku 2011-11-27 15:53:22
 • # Vatan Mersiyesinin Nazım Birimi

  Vatan Mersiyesinin Nazım Birimi Beşliktir. VATAN MERSİYESİ Vatanı hep boyamışken kane Böyle durmak mı düşer bigâne Yürüyün bir daha şu meydane Nerde olsa çıkacak bir cane Hayflar minnet eden insane! Vatanı ateşe bizler yaktık, Yandı da seyrine bizler baktık, Fahr edip bir de nişanlar taktık… Yakışır mıydı bu hiç merdâne Çalışıp benzemeye şeytane!.. Vatanı düşmana teslim ettik. Göz göre milleti temsim ettik. Sanki her vacibi tetmim ettik… Çekelim bir nazar-ı im’ane: Bu mudur lâyık olan imane? Vatanı düş...
  Devamını Oku 2010-11-27 15:16:06


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
Vatan Mersiyesi
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç