Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > H > Horney Nevrotik İhtiyaçlar


Horney Nevrotik İhtiyaçlar Nedir

Ya da İnsan ilişkilerine mantık dışı çözümler.
1. Sevgi ve Onay İçin Nevrotik İhtiyaç: Bu tutum başkalarını hoşnut etmeye ve onların isteklerine göre davranmaya yöneliktir. Böyle bir insan, herkesin kendisi hakkında iyi şeyler düşünmesi için çabalar ve reddedilmeye karşı aşırı duyarlıdır.
2. Yaşamını Yönetecek Bir Ortağa Duyulan Nevrotik İhtiyaç: Asalaktır. Sevgiye aşırı önem verir, terk edilmekten ve yalnız kalmaktan korkar.
3. Yaşamını Dar Sınırlar İçinde Tutmaya Yönelik Nevrotik İhtiyaç: Başkalarından bir şey beklememeye kendini alıştırır, azla yetinir, alçak gönüllülük gösterir.
4. Güç Kazanmak İçin Nevrotik İhtiyaç: Zayıflığa dayanamazlar. Güç kazanarak başkalarını küçük görmek isterler.
5. Başkalarını Sömürmeye Yönelik Nevrotik İhtiyaç: Kendi çıkarları için başkalarını kullanarak, hem bağımlılık ihtiyaçlarına hem de düşmanca duygularına doyum sağlarlar.
6. Saygınlık Kazanmaya Yönelik Nevrotik İhtiyaç: kendileri hakkındaki yargı başkalarının değerlendirmelerine bağlıdır. Popüler olma çabasındadırlar.
7. Başkalarının Hayranlığını Kazanmaya Yönelik Nevrotik İhtiyaç: Oldukları gibi değil, görünmek istedikleri gibi davranırlar. Beğeni kazanma çabasındadırlar.
8. Başarı Kazanmaya Yönelik Nevrotik İhtiyaç: Temel güvensizliğin sonucu, herkesten daha üstün olmaya, başarı kazanmaya çabalarlar.
9. Bağımsızlığa ve Kendine Yeterli Olmaya Yönelik Nevrotik İhtiyaç: İlişkilerinde düş kırıklıkları yaşamış bu insanlar, kimseye bağlanmazlar ve yalnızlığı seçerler.
10. Kusursuz Olmaya ve Eleştiriye Karşı Savunmaya Yönelik Nevrotik İhtiyaç: yanlış yapmaktan korkarlar. Kendilerine yönelebilecek eleştirilere ve kusurlu yönlerinin başkalarınca fark edilmesi olasılığına karşı tüm önlemleri alırlar.


Horney Nevrotik İhtiyaçlar | Ekleyen: | Tarih: 18-Jan-2011 14:21. | Bu yazı 8376 kez okundu..

Horney Nevrotik İhtiyaçlar ile ilgili diğer yazılar..

 • # Nevrotik

  Duygu bozukluğu nedeniyle aşırı şefkat isteme, güvensizlik, plan yapamama, odaklanamama, saldırgan ve düşmanca tutumlar, kin, aşırı nefret, anormal sex davranışları ve bunlar gibi kişiyi sağlıklı ilişkiler kurmaktan alıkoyan hareketler sergileyen insanlara nevrotik (nevroz), bu davranıslarada nevrotik bozukluklar denir. Normal ve nevrotik kişilik arasında kesin bir ayrım çizgisi yoktur. Çoğumuzda nevrotik eğilimler olabilir. En basit deyimi ile sinirlilik hali olarak tanımlayabileceğimiz nevrozlar, sürekli bozukluklardan çok yüzeysel psikolo...
  Devamını Oku 2011-09-05 16:23:42
 • # Nevrotik Savunma Mekanizmaları

  Nevrotik savunma mekanizmaları: Yer değiştirme (displacement): Kişinin duygu,düşünce,istek ve dürtülerini daha kabul edilebilir olan,asıl duruma herhangi bir açıdan benzerlik gösteren ancak daha düşük öneme sahip başka bir duygu, düşünce,istek ve dürtüye dönüştürmesidir. Böylece saf hali ile çıkması durumunda kabul görmeme ve sıkıntıya neden olabilecek durumlardan kurtulunarak, daha az sıkıntı verebilecek olan durumlara dönüştürülür. Örneğin fobilerde asıl korkulan şey örneğin cinsellik ise, bu kapalı yer korkusuna ya da başka bir korkuya dön...
  Devamını Oku 2010-11-28 16:41:45
 • # Horney Nevrotik İhtiyaçlar

  Ya da İnsan ilişkilerine mantık dışı çözümler. 1. Sevgi ve Onay İçin Nevrotik İhtiyaç: Bu tutum başkalarını hoşnut etmeye ve onların isteklerine göre davranmaya yöneliktir. Böyle bir insan, herkesin kendisi hakkında iyi şeyler düşünmesi için çabalar ve reddedilmeye karşı aşırı duyarlıdır. 2. Yaşamını Yönetecek Bir Ortağa Duyulan Nevrotik İhtiyaç: Asalaktır. Sevgiye aşırı önem verir, terk edilmekten ve yalnız kalmaktan korkar. 3. Yaşamını Dar Sınırlar İçinde Tutmaya Yönelik Nevrotik İhtiyaç: Başkalarından bir şey beklememeye kendini alıştırı...
  Devamını Oku 2011-01-18 14:21:20
 • # Horney'in Anksiyete Kavramı

  Hangi türden olursa olsun, anksiyeteyle karşılaşıldığında, Horney şu üç sorunun yanıtlanmasını önerir: 1. Tehlikede olan nedir? 2. Tehlikenin kaynağı nedir? 3. Tehlikeye karşı kişiyi çaresiz kılan nedir? Horney, anksiyete yaratan en önemli iç etmenin düşmanlık duygusu olduğunu vurgulamıştır. Horney’e göre, “çaresizlik duygusu” her zaman anksiyeteye eşlik eder.(Geçtan.239-240) Horney’e göre sevildiğini ve kabul edildiğini hisseden sağlıklı bir çocuk, ilişki ve destek aradığında kolayca diğer insanlara yaklaşır. Ken...
  Devamını Oku 2011-01-18 14:18:38
 • # Horney'in Karakter Kavramı

  Karekter, bir insanın yaşamı boyunca geliştirmiş olduğu duyguların, düşünce ve algılama alışkanlıklarının oluşturduğu genel bir örgüt olarak tanımlanır. Buna göre bir nevrozun genel nitelikleri; nevrotik kişinin algıları, duyguları ve düşünceleriyle belirlenir. Fobi, obsesyon vb. gibi klinik belirtiler göstermeyen nevrotik kişiler de olaylar ve insanlarla ilişkilerinde sürekli bir güçlük içindedirler. Bunlardan ötürü, nevrotik davranışlar incelenirken, öncelikle kişinin diğer insanlara karşı geliştirmiş olduğu algı, düşünce ve duygu örüntüler...
  Devamını Oku 2011-01-18 14:19:55
 • # Horney'in İnsan Uzaklaşma Eğilimi

  İnsanlardan uzaklaşma, bağımsızlık ve mahremiyet için çalışmayı kapsamaktadır. Bu insanlar, sosyal etkileşimden uzaklaşma ve gizliliği tercih etme yönünde davranmaktadırlar. Horney'e göre sağlıklı insan, insanlara yönelme, insanlara karşı olma ve insanlardan uzaklaşma davranış örüntülerinden her birini, bulunduğu koşullara göre seçimli olarak kullanabilen kişidir. Nevrotik kişiyse bu üç davranıştan birini sürekli olarak kullanır ve yaşam biçimi haline getirir....
  Devamını Oku 2011-01-18 14:28:33


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç