Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > Z > Zigot


Zigot Nedir

Zigot, biri anneden (oosit), biri babadan (sperm) gelen iki eşey hücresinin birleşmesi (fertilizasyon) sonucu oluşan diploit hücre. Zigot, gelişiminin devamında bölünerek canlıyımitoz bölünmeyle; embriyoyu oluştururken, diğer canlılarda bu dönemde mayoz bölünme gerçekleşebilir. Çoklu doğumlar, örneğin ikizler, tek zigottan (monozigotik) veya farklı zigotlardan kaynaklanabilir (dizigotik). oluşturur.

İnsan neslinde oluşan normal zigot 44XX veya 44XY kromozom yapısındadır. Zigot mitotik aktivite ile çoğalır ama hacmi değişmez. Oluşan 12-16 hücreli yapı blastomer adını alır. Bu yapı uterus kavitesine gelir. Bu yapının uterus kavitesine yerleşmesine implantasyondenilir. İmplantasyon, fertilizasyondan yaklaşık 6-7 gün sonra olur.

Döllenmiş yumurta (zigot), rahme ulaşmadan evvel birçok değişiklikten geçer. Zigot rahimde embriyo adı verilen ve çok çabuk gelişen bir hâl alır. Zigot daha sonra fallopian kanalından rahme ulaşır. Zigot yolda, hızlı bir şekilde, genel büyüklüğünde bir değişim olmadan birçok sayıda hücreye bölünür.

Sonuçtaki hücre kütlesine "moruia" denir. Üçüncü veya dördüncü günde, moruia rahme giriş yapar ve morulanın ana hücrelerinden bir embriyo şekillenmeye başlar. Bu hücreler, embriyonun anneden besin ve oksijen temin etmesini sağlayan plasenta adlı özel bir organa dönüşür. Moruia rahme girdikten sonra da bölünmeye devam eder. Bu evrede, bu hücre yuvarlağına "blastosist" adı verilir. Blastosistin hücreleri, rahimde bir iki günlüğüne yüzer hâldeyken bölünür.

Hamileliğin beşinci veya altıncı gününde, blastosist, rahmin iç yüzeyine bağlı hâle gelir. Blastosistin, trafoblast adı verilen dış hücreleri, rahmin iç kaplamasını kıran bir enzim barındırır. Trafoblast rahim dokularını istila ederek çok hızlı bir şekilde bölünür. Bu rahim duvarına bağlanma işlemine "implantasyon" adı verilir.

Hamileliğin 11. gününde, blatosist rahme iyice girmiştir. Embriyonun gelişmesini sağlamak için rahimde çeşitli yapılar gelişir. Plasenta ve belirli zarlar bu yapılara dâhildir.Zigot | Ekleyen: | Tarih: 22-Jan-2011 11:02. | Bu yazı 6531 kez okundu..

Zigot ile ilgili diğer yazılar..

 • # Heterozigot

  Heterozigot, gen çiftinde birbirinden farklı genler taşıyan canlıdır. Heterozigot kromozomun karşılıklı konumlarında farklı iki alel gen bulunur. Yapısında DNA ve RNA bulunmaktadır. ...
  Devamını Oku 2011-01-22 11:02:53
 • # Heterozigot

  1. Bir karakteri kontrol eden iki alel gen birbirinden farklı ise buna heterozigot denir. Ss, Dd, XY gibi. 2. Kırma 3. Belli bir gen bölgesinde anne ve babadan alınmış farklı allellerin bulunması. 4. (Yun. heteros: diğer; zygon: boyunduruk) Belli bir alel çift ya da alel serisi bakımından birbirine benzemeyen genlerin bulunduğu kromozomları taşıyan birey. 5. Belli bir allel çifti veya allel serisi bakımından birbirine benzemeyen genlerin bulunduğu kromozomları taşıyan birey....
  Devamını Oku 2014-08-01 16:05:59
 • # Homozigot

  En kısa tabirle aynı karakteri taşıyan alel gen çiftine homozigot denir. Başka bir deyişle karakteri kontrol eden alel genler birbirinin aynısı ise bu durumununa adıdır. Yani belli bir gen bölgesinde anne ve babadan alınmış aynı allellerin bulunması. Örneğin: SS, dd, OO, XX gibi. ...
  Devamını Oku 2014-08-01 16:05:30


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç