Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > A > Açık Hava Müzeleri


Açık Hava Müzeleri Nedir

Türkiyede En güzel açık hava müzelerini sizler için araştırdık ve 10 tanesini seçtik :d:d desem yalan olur zaten hazır olarak varmış bizde sabah’tan alıntı yaptık Böylesine güzel yerlerin hepsi Türkiye’de.. Peki hangisine gittiniz acaba ?

Efes Antik Kenti / izmir
Meryem Ana’yı ağırladı.
İzmir’in 70 kilometre güneyinde, Küçük Menderes deltasında yer alan Efes Antik Kenti’nin tarihi, arkeolojik buluntulara göre İÖ 5000 yıllarına kadar dayanıyor.En önemli yapıları Amfitiyatro, Celcius Kütüphanesi, Odeon Meydanı, Artemis Tapınağı ve Yamaç Evleri. Meryem Ana’nın da Efes’e geldiği söyleniyor. Haftanın her günü 08.30-19.00 saatleri arası ziyarete açık.Bilet fiyatları yabancı turistler için 15, yerli turistler için beş lira. Efes’in üst ve alt kapısında bulunan 60’a yakın dükkanda, her türlü hediyelik eşya bulmak mümkün. Selçuk ve Kuşadası’ndan minibüs seferleri var. Alt kapıdan her an taksi ile Selçuk’a dönüş yapabilirsiniz.

Bergama Antik Kenti /izmir
Zeus Sunağı’nın evi
Bergama’nın adını kahraman Pergamon’dan aldığına inanılıyor. Buna karşılık Pergamus Hitit dilinde yüksek tepe, Bergman Ahroca Phrygie dilinde kent, Pergamun hisar- kale anlamına geliyor.Bergama, ünlü Zeus Sunağı’nın bulunduğu yer. Dünyanın en dik amfitiyatrolarından birini barındırıyor. Dünyanın ilk hastanesinin kurulduğu yer. Yine dünyanın 7 harikasından biri olan Serapis Tapınağı, kırmızı tuğlaları ile şehrin tam ortasında duruyor. Bergama kent merkezine yakın olduğundan yürüyerek gidebilirsiniz. Ziyaret saatleri 08.30-19.30 arası. Bilet yabancı turistler için 10, yerli turistler için üç lira. Az da olsa turistik eşya satışı yapılıyor

Afrodisias Antik Kenti ve Müzesi /Aydın
Heykel okullarıyla ünlü
Aydın’ın Karacasu İlçesi, Geyre Beldesi’nde denizden 600 metre yüksekte bir platoda yer alan Karya’nın en önemli şehri.Oldukça iyi korunmuş olarak günümüze gelebilmiş. Tetraplon (Kentin giriş kapısı), Statyum, Odeion, Agora, Hadriyan Hamamları, tiyatro en önemli parçalarını oluşturuyor. Kent heykeltıraş okulu ve heykelleri ile ünlü. Doğusundaki mavi ve beyaz mermer ocakları, heykel okullarının Afrodisias’ta kurulma nedeni olarak gösteriliyor.Ören yerinde ve müzede, Roma, Bizans ve Erken İslami Devir eserlerini görmek mümkün. Bilet yabancı turist için 7 , 5 , yerli turist için üç lira. Her gün 09.00-18.00 arası açık. Karacasu’dan Afrodisias’a her gün saat başı dolmuş kalkıyor.

Perge Antik Kenti / Antalya
Tapınak hálá bulunamadı
Pamfilya’nın önde gelen şehirlerinden biri. MÖ 333’te hiç direnmeden İskender’e teslim olduğundan, yakılıp yıkılmamış.Kestros (Aksu) Nehri’nin 4 kilometre batısında, iki tepe arasındaki geniş bir ovanın üzerinde MÖ 1200 yılında kuruldu. Aziz Pavlus’un Perge’ye gittiği söyleniyor. Sütunlu cadde, alışveriş merkezi Agora, Acropolis (hisar), Demetrios-Apollonios Zafer Takı, Nymphaeumda (anıtsal çeşme), mezarlık, Bazilika, hamam ve 12 bin kişilik tiyatrosu en önemli eserler arasında.Ana tanrıça Artemis Pergaia adına inşa edilen tapınak hálá bulunamadığından gizemini koruyor. Bilet fiyatları yerli turist için üç lira , yabancı turist için 10 türk lirası. 08.00-19.30 arası açık. Seyyar tezgahlardan hediyelik eşya alabilirsiniz.

Hierapolis Antik Kenti / Denizli
Hıristiyanlığın merkeziydi
Bergama Kralları’ndan II. Eumenes tarafından MÖ 2’nci yüzyılda kuruldu. Holy City (Kutsal Kent) olarak anılması, birçok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanıyor.Hz. İsa’nın havarilerinden olan Aziz Philip burada öldürüldü. En önemli yapıları amfitiyatro, hamam, bazilika, anıtsal çeşme, sütunlu cadde, St.Philippus Martiriyumu, agora ve nekropol. Bölgede 45 yıldır süren kazılarda çok sayıda önemli tarihi eser gün yüzüne çıkarıldı.Pamukkale travertenlerinin de bulunduğu Hierapolis ören yerine giriş ücreti yabancı turistler için beş, yerli turistler için iki lira. Günün her saati ziyaret etmek mümkün. Antik havuzun içinde hediyelik eşya satışı yapılıyor. Yarım saatte bir Pamukkale’ye dolmuş kalkıyor.


Hattuşa Ören Yeri / Çorum
Kazılar 100 yıl devam edebilir
Çorum’un 82 km. güneybatısında Boğazkale sınırları içinde yer alıyor. 1834 yılında Fransız mimar Charles Texier tarafından keşfedilip dünyaya tanıtıldı. Tarihi MÖ 6000 yılına dayanıyor. 1952 yılından beri Alman Arkeoloji Enstitüsü kazılara devam ediyor. Bilimadamları bu kazıların 100 yıl daha devam edebileceğini söylüyor. En önemli tarihi eser Hititler ve Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Barış Antlaşması’nın kil tablet üzerine yazılmış metni.Boğazköy Örenyeri Müzesi ise pazartesi hariç haftanın her günü 08.00-19.30 arası açık. Her iki müzeye giriş tam iki, öğrenci bir lira. Çorum merkezden her saat başı araç kalkıyor. Hediyelik eşya bulmak mümkün.


Göreme Açık Hava Müzesi / Nevşehir
Kilise ve manastır bölgesi
Nevşehir’in Göreme kasabasının 2 km. doğusunda yer alıyor. M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar Bizans dönemi kaya oyma tekniği ile yapılmış birçok kilise ve manastır bulunuyor.Uzun süre Hıristiyan toplumu için önemli bir merkez olmayı sürdürdü. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi, Kayseri Psikoposu Büyük Basil’in eğitim sisteminin başlatıldığı yerdir. Özellikle Tokalı Kilise, Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise yılda ortalama bir milyon civarında yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.Giriş ücreti yabancı turistler için 12, yerli turistler için 3 türk lirası. Her gün 08.30-19.00 arası açık. Müzeyi gezmek yaklaşık 2-3 saat sürüyor.

Miletos Antik Kenti / Aydın
En büyük amfitiyatro
Aydın’ın Didim İlçesi’nde bulunan Miletos Antik Kenti, MÖ 6. yüzyılda Thales’ten itibaren Batı Anadolu kıyılarında, dünya tarihini etkileyecek şekilde gelişen kentlerin arasında yer alır.Miletos ören yerinde Anadolu topraklarındaki en büyük amfitiyatroyu görmek mümkün. Ancak 20 bin kişilik bu tiyatronun tam olarak ortaya çıkartılamamış olması, heybetini gizlemekte. Miletos’un önemli bir yanı da, bir parçası Berlin’de bulunan Agora binasının diğer parçasının hálá burada teşhir edilmesi.Antik kentin içinde yer alan Milet Müzesi bakım nedeniyle kapalı. Söke’den karayolu ile ulaşabilirsiniz. Hergün 08.30-19.30 arası ziyarete açık. Giriş, yabancı turlar ve turistler için iki, yerli turistler için bir türk lirası.

Sardes Antik Kenti / Manisa
90 tane kral mezarı var.
Lidya devletinin başkenti olan Sardes’in kalıntıları, Manisa’nın Salihli İlçesi’ne bağlı Sart beldesinde bulunuyor.En önemli yapısı Gimnasium, en önemli parçası Artemis Mabedi. Sardes zengin bir kent olmuş. M.S. 7. yüzyıla kadar önemli bir kent olma özelliğini korumuş. İncil’de, Hıristiyanlığın batıya yayılmasında önemli rol oynayan Batı Anadolu’daki yedi kiliseden biri olarak anılıyor. Hamam, Gimnasium, Sinagog, Artemis Mabedi, fosil ayak izleri ve Bintepeler’de 90 kadar kral mezarı bulunmakta.09.00-12.00 ve 13.30-17.00 saatleri arasında açık. Giriş ücreti yerli turist için bir, yabancı turist için iki türk lirası. Hediyelik eşya satılıyor. Salihli garajından her yarım saatte bir dolmuş kalkıyor.

Nemrut Dağı /Adıyaman
Kültür mirası listesinde
Adıyaman şehir merkezine 86 kilometre mesafede, 2 bin 206 metre yükselikte. Nemrut Dağı’ndaki heykeller MÖ 69 yılında Commagene krallarından birinci Antiochus tarafından yaptırıldı.Dünya’nın 8. harikası ve UNESCO dünya kültür mirasları listesinde. Güneşin en güzel doğup battığı yer olma özelliğini taşıyor. Buradaki en önemli yapıt, dünyanın en büyüğü olan Zeus heykeli. Batı terasındaki aslan Horoskop da önemli yapıtlardan.Nemrut’a günün her saatinde çıkılabiliyor. Nemrut Dağı’nda ve yol üzerinde hediyelik eşya alabilirsiniz. Adıyaman’dan minibüs veya otomobil ile gidiliyor. Belli bir yerden sonra, yürüyerek veya katırla çıkılabiliyor. Ören yerine giriş ücreti yabancı turistlere beş, yerli turistlere bir türk lirası.

Evet birbirinden güzel yerleri paylaştık ve yazımızı sonunda bitirdik.Her ne kadar bilgiler alıntı olsada hakikaten yazıları ve resimleri belli bir düzene sokmakta bir hayli zaman alıyor neyse uzatmadan umarım size yardımcı bir rehber olmuştur en azından buralara gidemezseniz bile isimlerini ve nerelerde bulunduklarını bilmenizde genel kültürünüz açısından yarar var.. Belki bigün soru olarak karşınıza çıkabilir


Açık Hava Müzeleri | Ekleyen: | Tarih: 28-Feb-2011 15:35. | Bu yazı 16026 kez okundu..

Açık Hava Müzeleri ile ilgili diğer yazılar..

 • # Hava Kirliliğinin Nedenleri

  Hava Kirliliğinin Nedenleri (Özet) : 1. Kullanılan kalitesiz yakıtlar 2. Egzoz gazları 3. Kentlerin konumu 4. Soba ve kaloriferlerin uygun şekilde yakılmaması 5. Olumsuz hava koşulları gibi olaylardır.Hava Kirliliğinin Nedenleri NelerdirKaliteli yakıtların kullanılması ile soba ve kaloriferlerin uygun şekilde yakılması hava kirliliğini azaltacaktır. Otomobillerin egzozlarından çıkan Gazlar da hava kirliliğine neden olur. Kentlerimizin çukur yerlerde kurulması da hava kirliliğini artırır. Etrafı dağlarla çevrili olan kentlerde rüzgâr hızı y...
  Devamını Oku 2012-03-21 12:02:26
 • # Hava Kirliliği

  Hava kirliliği, canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve/veya maddi zararlar meydana getiren havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerinde miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır. Yani hava kirliliği; atmosferin karbondioksit, karbonmonoksit ve kükürt gibi gazları gereğinden fazla içermesinden kaynaklanan bir çevre felaketidir.. Bir başka deyişle hava kirliliği; havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek miktar, yoğunluk ve sürede atmosferde bulunmasıdır. İnsanlar...
  Devamını Oku 2012-03-21 11:55:01
 • # Açık Oturum

  Özet: Toplumu yakından ilgilendiren güncel bir konunun değişik görüşlerdeki uzman kişiler tarafından seçkin bir izleyici önünde tartışılmasıdır. Açık oturumda, değişik görüşlerin eşit oranda temsil edilmesi temel ilkedir, tartışmayı bir başkan yönetir. Başkan konuyu belirler, konuşmacıları tanıtır, sonra konuşmacılara sırasıyla söz verir. Konuşmacılar birbirlerini dikkatle dinler, gerekirse not alırlar. Başkan genellikle yapılan konuşmaları oturumun sonunda toparlayıp özetler. Kısa Kısa Açık oturum : Geniş halk kitlelerini ilgilendiren bir konu...
  Devamını Oku 2012-02-28 16:11:23
 • # Düşünüyorum Öyleyse Varım Sözünün Açıklaması

  Özet: René Descartes'in aşama aşama ulaştığı meşhur sözüdür. descartes; herşeyden şüphe edebiliriz hatta şüphe ettiğimizden bile şüphe ederken hep aynı şeyi yaparız; düşünürüz. hiçbir zaman düşünmekten kesilmiyoruz böylece şüphe etmemiz düşünmemizin kanıtı oluyor der. descartes tüm bunlardan yeni bir yere ulaşarak: "herşeyin yanlış olduğunu düşünmek istediğim sırada bunu düşünen benim zorunlu olarak bulunan birşey olmam gerektiğini farkettim" diyor ve düşünüyorsam varımdır daha doğrusu düşünmek için varolmam gerekiyor diyerek bu önemli noktaya...
  Devamını Oku 2010-11-28 18:45:38
 • # Açıklayıcı Anlatım

  Açıklayıcı anlatım, okuyucunun eksik ya da yanlış bildiği ya da hiç bilmediği bir konu­da, ona doğru ve yeni bilgiler sağlamayı ve onu bilgilendirmeyi amaçlayan metinlerde kullanılan anlatım türüdür. Açıklayıcı anlatımda yazar, okuyucuyu bir konu/sorun hakkında aydınlatmayı ve bilgilendirmeyi temel öncelik ola­rak belirler. Yazdığı metinle bir belirsizliği ortadan kaldırmayı, bir karşıtlığa çözüm getirmeyi, ya da bir sorunu çe­şitli açılardan irdelemeyi amaçlar. Bu tür metinlerde genellikle bir konu/sorunla ilgili niçin ve nasıl sorularının ce­...
  Devamını Oku 2012-01-03 12:14:53
 • # Açık Hece

  Açık Hece : Bir hece sesli harfle biterse böyle hecelere açık hece, sessiz harfle biterse kapalı hece denir. Başka bir tanımla açık hece; tek bir sesli harften meydana gelen veya sesli harfle biten hecelere denir. Daha çok aruz vezninde nokta ile gösterilen kısa heceler için kullanılan bir ifadedir. Aruz vezninde bu heceler ancak üzerlerinde veya altlarında çizgi bulunduğu takdirde kapalı hece muamelesi görür ve çizgi ile gösterilirler. Örneğin : a-na-do-lu, a-şı-la-ma gibi. ( * Bu heceler sesli harfle bittikleri için açık hecedir.) Anlat...
  Devamını Oku 2011-11-01 14:49:07
 • # Açık Mektup

  Açık Mektup: Her hangi bir düşünceyi, görüşü açıklamak, bir tezi savunmak için bir devlet yetkilisine ya da halka hitaben, bir kişi ya da kurum tarafından yazılan, gazete, dergi aracılığı ile yayımlanan mektuplardır. Açık mektuplarda sadece yazanı değil, geniş kitleleri ilgilendiren önemli konular ele alınır. Açık mektubun türü; makale, fıkra, inceleme yazılarından birine uygun olabilir. Açık mektup örneklerine zaman zaman gazete ve sanat dergilerinde rastlanmaktadır. (S. SARICA - M. GÜNDÜZ, Güzel Konuşma Yazma, s. 141) (H. F. GÖZLER, ...
  Devamını Oku 2008-05-02 11:04:53
 • # Açıklayıcı Betimleme

  Açıklayıcı Betimleme Yazarın, anlatıma duygularını katmadan gözlemlerini nesnel biçimde anlattığı betimleme türüdür. Açıklayıcı betimlemenin örneği olan yazılarda yazar, alabildiğine nesnel davranır, gözlemlerini anlatırken kendinden bir şeyler katmamaya özen gösterir. Aşağıdaki paragrafı gözden geçirelim: "Bu küçük yerleşim merkezindeki tüm caddeler, merkezinde hükümet konağının bulunduğu mey­dana çıkıyordu. Hükümet konağı en azından yüz yıllık bir taş yapı idi. Onun tam karşısında, hükümet konağına göre çok yeni sayılabilecek belediy...
  Devamını Oku 2009-06-20 13:43:34
 • # Açık Hece ve Kapalı Hece

  Bir hece sesli harfle biterse böyle hecelere açık hece, sessiz harfle biterse kapalı hece denir. Aşağıda size açık ve kapalı hece örnekleri verirsem konuyu daha iy anlarsınız diye düşünüyorum. Açık ve Kapalı Hece Örnekleri: Ka-lem (Ka - açık hece, lem - kapalı hece) A-ta-türk (A - açık hece, ta - açık hece, türk - kapalı hece) Açık Hece : (Detay) Bir hece sesli harfle biterse böyle hecelere açık hece, sessiz harfle biterse kapalı hece denir. Başka bir tanımla açık hece; tek bir sesli harften meydana gelen veya sesli harfle biten hecel...
  Devamını Oku 2011-11-01 14:51:48
 • # İstiklal Marşının Anlamı (Kıta Kıta Açıklama)

  İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemde Türk ordusu düşmanla savaş hâlindedir. Bu yüzden ordu ve millete cesaret vermek isteyen şair, şiirine "Korkma" kelimesiyle başlar. Bu, bir sesleniştir. Şair, Türk milletine sesleniyor. İki türlü korku vardır: Adi korku ve asil korku. İlk korkuda ödleklik anlamı vardır. Ancak, korkmak her zaman ödü patlamak anlamında değildir. Çoğu zaman da asil bir duygudur, insanî bir endişedir. İnsanların kaybetmeyi göze alamayacakları değerleri vardır. Mesela, milletin başına bir şey gelir diye korkmak, istiklali...
  Devamını Oku 2011-12-23 11:56:56


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç