Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > P > Plan Yapmanın Faydaları


Plan Yapmanın Faydaları Nedir

Plan (Anlam) : Bir işin gerçekleştirilmesinde, uyulması tasarlanan düzen ve ilkeler bütününü ifade eder.
Plan (Coğrafya): Bir evin, bir mahallenin, bir köyün ya da bir ilçenin caddelerinin ve sokaklarının belli bir oran dahilinde küçültülerek kuş bakışı görünüşünün kağıda çizilmesine plan denir.

Plan Nedir ? (Detay)

Plan, hedeflenen bir amaca ulaşılmasını sağlayacak diagram veya adımlardan oluşan dokümandır. Neyi ne zaman niçin ve nasıl yapacağımızı bize gösteren bir taslaktır. İş yapılmadan önce hazırlanır. İşin üstesinden gelmek için gereklidir. Planlamanın amacı bir işin en düşük maliyetle,en etkili ve verimli bir şekilde yapılacağının önceden kestirilmesidir. Plan her zaman yazılı olmayabilir bazen düşüncelerle de plan yapılır. Başka bir tanıma göre plan; bazı amaçlara ulaşmak için gelecekte uygulanacak bir dizi kararları hazırlamayı içeren bir süreçtir. İşe ulaşmak için yapılacak bütün faaliyetleri kapsar. Eğitim planlaması: eğitimi öğrencilerin ve toplumun gereksinimlerini karşılamada ve amaçlarını gerçekleştirmede daha etkili ve verimli kılmak amacıyla rasyonel ve düzenli çözümleme tekniğinin eğitim sürecine uygulanmasıdır.

Planların Yararları

Bina, park, vb. yerler yapılırken, yapının bütün kısımları ve ölçüleri planda gösterilir. Plandaki ölçülerden yararlanılarak, kullanılacak malzemelerin miktarı hesaplanır ve ona göre alınır. Bu hesaplamada deprem ve benzeri doğal olayları dikkate alınır. Böylece yapı tam ve hatasız olur. Saydığımız işlemlerin plansız yapıldığı zaman hatalı işler olabilir. Bularda hem zaman kaybına hem maddi kayıplara neden olur.

Plan Yapmanın Önemi

Plan; neyin, nerede,nasıl yapılacağını belirlemektir. Biz burada uzun vadeli hayat planlarından bahsetmeyeceğiz. Okulların yeni eğitim-öğretim yılına başlaması vesilesiyle, öğrencilere plan yapma ve planlı çalışma konusunda kısa bilgiler vereceğiz.
Hayatta aradığınızı bulabilmeniz nasıl aradığınıza bağlıdır. Derslerde de başarılı olabilmek, ancak iyi bir planla mümkündür. Plansız çalışmak kör döğüşüne benzer. Yada Descartes’in deyimiyle plansız insan, ülke ülke dolaşıp altın arayan insana benzer. Yıllarca dolaşır da, altını nasıl, nerede bulacağını bilmediği için, amacına bir türlü ulaşamaz.
Eğer bir öğrenci plansızsa, ona çok basit işler, çok zormuş gibi görünür. Belki de plan yapan bir öğrenciye bunlar çocuk oyuncağı gibi gelecektir. Henry ford’un deyimiyle “zor iş zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız işlerin birikmesiyle oluşur.” Yine plansızlık öğrencide çalışmaya başlayamama, çalışmadan erken bıkma,konsantre olamama gibi sorunlara neden olur.
Planlı çalışan bir öğrenci, plan dahilinde bazı şeyleri başardığında, kendine özgüven kazanır. Hayatındaki karışıklıkların önüne geçer ve daha az hata yapar.

Plan yapılırken dikkat edilecek hususlar:

1-Plan esnek olmalıdır. Şu ana kadar sıkı bir ders çalışma alışkanlığınız yoksa, ve ilk defa sıkı bir ders çalışmaya karar vermişseniz, sizi ders çalışmaktan bıktıracak bir plan yapmayın.
2-Kontrolünüz dışında ki olayları dikkate alın. Örneğin herhangi bir telefon görüşmesi, yada misafirinizin gelmesi planınızı aksatıyorsa, sonraki günlerde bunun telafisini yapın.
-Bir günde faklı dersler çalışın. çünkü beyin yorulmaz,sadece monotonluktan sıkılır. Onun için bir dersi bir günde beş saat çalışmaktansa, o dersi beş günde birer saat çalışmak daha iyidir.
3- Aynı dersi her gün aynı saatte çalışın. Böylece o saat geldiğinde motive olmuş bilinçaltınız sizi ders çalışmaya yönlendirecektir.
4-Sosyal etkinliklere zaman ayırın. Kendinize işkence ederek değil, zevk alarak ders çalışın. Diyelim ki çok sevdiğiniz bir dizi var ve siz o sırada ders çalışmaya çalışıyorsunuz. Bir saat sonra ara verdiğinizde, bir saat boşu boşuna dersin başında oturduğunuzun farkına varacaksınız.
-Öğrenilmesi güç dersleri, zihnin algılama gücünün yüksek olduğu saatlere koyun. Kişinin algılama gücünün yüksek olduğu saatler gün içerisinde şöyledir:
*Sabah 8-11 arası zihnin algılama gücü yüksektir.
*Öğle saatlerinde vücudun dinlenmeye ihtiyacı vardır.
*Öğleden sonra 4 –6 arası ile akşam 7-10 arası zihin algılama düzeyi yüksektir. Sabah çalışılan derslerin özellikle 4-6 arası tekrar edilmesi unutmayı önleyecektir.
5-Yemeklerden sonra çalışmaya yarım saat ara verin.
6-İdeal ders çalışma süresi şöyledir: 45 dk. ders, 5 dk. o dersin tekrarı, 10 dk. teneffüs. Çalışmada bu sürenin üzerine çıktığınızda, dikkatinizin dağılmaya başladığını hissedeceksiniz.
7-Teneffüs aralarında dikkat dağıtıcı işlerle meşgul olmayın. Örneğin gazete yada kitap okumayın,televizyon seyretmeyin.
8-Öğrenmede birbirine yakın dersleri peş peşe çalışmayın. Sözel ağırlıklı bir ders çalıştıktan sonra, sayısal bir derse geçin.
9-Uyumadan önce o gün çalıştığınız dersleri tekrar edin. Uykudan önceki yarım saatinizi bunun için ayırırsanız; zihin, uykuda dış uyarıcılara kapalı olduğu için, öğrenme kalıcı olacaktır.
10-Uyumadan önce,ertesi gün hangi dokümanlardan neyi çalışacağınızı kararlaştırın.
11-Planı yazılı hale getirin ve her zaman görüp motive olacağınız bir yere asın.
12-Planınızın alt kısmına fikirlerine değer verdiğiniz bir kişiye, değerlendirme yazısı yazdırın.
13-Plana uyacağınıza dair kendinize söz verin ve bu sözünüzü planınıza yazarak belgeleyin.
14-Plan yapmaktan daha önemlisi,plandan sonra harekete geçmektir. Planınız ne kadar mükemmel olursa olsun, o plana uymadıktan sonra planın mükemmel olmasının pratikte hiçbir önemi yoktur. Yani plan yapmaktan daha önemli olan, planı hayata geçirmektir.

Yapılmış küçük işler, planlanmış büyük işlerden daha önemlidir.
Peter marshall

Plan Yapmanın Faydaları | Ekleyen: | Tarih: 17-Dec-2011 10:44. | Bu yazı 7790 kez okundu..

Plan Yapmanın Faydaları ile ilgili diğer yazılar..

 • # Planör

  Planör Nedir ? Hava akımlarından yararlanarak uçan, motorsuz hava taşıtı. Planör motorsuz bir uçaktır. Geniş, uzun kanatlarının yardımıyla ve rüzgarla havalanır. Havanın içinde kayarak yol alır. Motoru olmadığı için sessizdir. Bir pilot tarafından idare edilir. "Planör" kelimesi dilimize Fransızca "Planeur" sözcüğünden girmiştir. Fransızca karşılığı "süzülerek uçmak, süzülerek uçarak mesafe katetmek" demektir. Planör tıpkı bir uçak gibidir. Yanlız, havanın kendisini taşıyabilmesi için kanatları hem çok uzun, hem de çok geniştir. Motoru y...
  Devamını Oku 2011-11-21 11:09:20
 • # Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Dersinin Okutulmasının Amacı ve Faydaları

  ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ DERSİNİN TARİHÇESİ VE AMACI Günümüzde bütün üniversitelerde okutulan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Dersleri, hem Cumhuriyet tarihi kadar bir geçmişe sahiptir, hem de Atatürk’ün bizlere armağan ettiği kültür ve eğitim mirasıdır. 1925 yılından itibaren Ankara Adliye Hukuk Mektebi’nde Mahmut Esat Bozkurt tarafından ve “İhtilaller Tarihi” adıyla verilen dersler; Türk Devriminin özelliklerini anlatarak diğer devrim hareketleriyle Türk Devrimini karşılaştır...
  Devamını Oku 2011-01-04 14:29:19
 • # Günlük Tutmanın Faydaları

  Günlük Yazmak İnsanı Geliştirir Günlükler kilitli hatıra defterlerinden, sanatsal değer taşıyan yayınlara, çizgi dizilerden online web sitelerine pek çok farklı konseptin ilgi alanı ve kilit konusu halinde, hala. İnternette yayınlanan günlükleri, evet, ünlülerin değil, sıradan kimselerin günlüklerinin bile büyük ilgi gördüğü düşünülürse, günlük tutmanın öylesine yapılan bir eylemden farklı değerlendirilmesi gerektiği anlaşılır. Hem, bakın uzmanlar günlük yazmanın kişi için geliştirici ve organizasyonu kolaylaştırıcı bir yanı olduğunu da söylüy...
  Devamını Oku 2012-03-21 14:19:55
 • # Dikdörtgenin hacmi nasıl hesaplanır

  Dikdörtgen 2 boyutlu bir nesnedir ve sadece x ve y boyutları vardır. Bu nedenle hacmi ölçülemez. Hacminden söz edilen bir nesnenin ise 3 boyutu olmalıdır, x, y ve z si olan bir nesnenin hacmi ölçülebilir. Yani dikdörtgenin değil ancak dikdörtgen prizmasının hacmi ölçülebilir. Dikdörtgenler prizmasının hacmi; x.y.z ile ölçülebilir. V= x.y.z Ya da V= a.b.c Dikdörtgen Prizması Nedir ? 6 tane dikdörtgensel bölgenin birleşmesi sonucu meydana gelen prizmaya dikdörtgenler prizması denir. Örnek: Kibrit kutusu bir dikdörtgen prizmadır. Dik...
  Devamını Oku 2011-11-16 17:02:05
 • # Beden eğitiminin sosyal açıdan faydaları

  Beden eğitimi ve sporun temel amacı, insanın beden ve ruh sağlığını geliştirmek, iradesini güçlü kılmaktır. Beden eğitimi ve spor iradeyi güçlendirerek, insanın kendi kendine güveninin gelişmesi ve kişiliğinin olgunlaşmasını sağlar. Kişinin gizli yeteneklerini ve yapıcı yönünü harekete geçirerek fiziksel gelişmenin yanı sıra ruhsal ve sosyal gelişmeyi olası kılar. Püberte (yeni gelişme) döneminde fiziksel gelişmenin durmasına karşılık kişiliğin olgunlaşması, ruhsal ve sosyal gelişme devam eder. Kişiler arasındaki ilişkileri çoğaltmak, gru...
  Devamını Oku 2011-10-22 17:38:25
 • # Saplanma Savunma Mekanizması

  Saplanma: Kişiliğin duygusal ve zihinsel yönlerinin sürekli gelişmesi ve olgunlaşmasıyla aşılır. Ancak bazı insanda kişiliğin bazı yönleri belirli bir düzeyde takılır ve gelişimini sürdüremez. Bu durum, bazı olgunlaşmamış kişilik öğelerinin sürekli olarak yaşanmasına neden olur. Böyle bir kişilik uyumlu bir bütünleşmeden yoksun kalır. Dolayısıyla duygular olgun bir düzeye ulaşamaz ve biyolojik olgunlaşma ile duygusal tepkiler arasında bir uyuşmazlık ortaya çıkar. Kişiliğinin bazı yönlerinin gelişiminin belirli bir düzeyde durması ve bu nedenl...
  Devamını Oku 2010-11-28 17:02:40
 • # Yerel Saatlerin Hesaplanması

  Saat Hesaplamaları Saat hesaplaması yaparken aşağıdaki formülden faydalanacağız. Burayı çok dikkatli okuyunuz ! Aynı tarafta bulunan (Ör: A ile B veya C ile D) iki merkez arasında yerel saat farkı sorulursa merkezlerin boylamları birbirinden çıkarılır ve 4 dakika ile çarpılır. Farklı tarafta bulunan (Ör: B ile C) iki merkez arasında yerel saat farkı sorulursa merkezlerin boylamları toplanır ve 4 dakika ile çarpılır. Not : Aynı meridyen üzerinde bulunan merkezlerin yerel saatleri aynıdır. Not : Dünya batıdan doğuya doğru döndüğü için...
  Devamını Oku 2011-12-26 14:55:15
 • # geçici plan

  geçici plan : geçici ya da taslak plan konuyla ilgili bilgi, fikir ve görüşleri tez cümlesi etrafında düzenlemeye ve geliştirmeye yardımcı olur. taslak plan bilinenler arasında yeni ilişkilerin kurulmasına, yeni fikir oluşturulmasına katkı sağlar. geçici plan konuyla doğrudan ilgili kaynakları daha az ilgili olanlardan ayırt etmeye ve başka kaynaklara ihtiyaç olduğunu göstermeye de yarar. taslak plan genelde ana fikirle destekleyici bilgilerin akış sırasını ve bunların ilişkisini ortaya koyar. ilk taslağın çok ayrıntılı hazırlanmaması gerek...
  Devamını Oku 2007-09-02 13:29:31
 • # Psikolojinin Faydaları

  Psikoloji, insan davranışlarının oluşum biçimini ve nedenlerini, içinde bulunulan ortam ve koşullara göre anlamaya çalışan bilimsel çabaya verilen addır. Peki ne işe yarar; -İnsanlarda görülen normal ve normal dışı davranışları; düşünme, öğrenme, duygu ve heyecan gibi insanın psikolojik süreçlerini inceler, - İnsan ve hayvan davranışlarının fizyolojik nedenleri konusunda araştırmalar yapar, - İleri derecede davranış bozukluklarının tanı ve tedavisine yönelik çalışmalarda (psikoterapi) bulunur. Hafif uyum sorunlarının çözümlenmesine yönelik...
  Devamını Oku 2012-10-04 15:29:14
 • # Romanda Plan

  Romanda Plan Romanlarda konular, bir temel vakanın etrafında gelişen olaylarla anlatılır. Olay örgüsü, romanın temel unsurlarından biridir. Olayların ve karakterlerin zaman içindeki gelişmesi, romanın yapısının ana eksenini oluşturur. İşte plan, bu olay örgüsünün belli bir düzen içinde geliştirilip işlenmesidir. Bu plan genellikle üç bölümden oluşur. Giriş (serim): Romanda kişilerin ve çevrenin okuyucuya tanıtıldığı, olayların başladığı ilk bölüm­dür. Gelişme (düğüm): Olayların gittikçe yoğunlaştığı, belli çatışmaların gerçekleştiği, k...
  Devamını Oku 2011-02-18 17:34:07


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
Plan Yapmanın Faydaları
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç