Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > Diğer > İttihat


İttihat Nedir

1. Birleşme, birlik oluşturma yanlısı olan kimse.
2. Meşrutiyet döneminde İttihat ve Terakki Cemiyeti üyesi veya yanlısı olan kimse
Örnek: Bu fikrimi ittihatçı arkadaşlarıma söyledim durdum, fakat anlatamadım. F. R. Atay
3. Arapçadan gelme; birlik ve birleşme anlamına gelen kelimedir.
4. Aynı fikir ve reyde olma, muvafakat, ittifak, iştirâk: ittihâd-ı Arâ, ittihâd-ı İslâm.
İttihâd etmek = Müttehid olmak, birleşmek, birlikte hareket etmek üzere kuvvetleri birleştirmek ve sözü bir etmek.
İttihâd-ı menâfi = Menfaatlerin bir ve ortak olması.

İttihat ve Terakki Nedir?


İttihat Terakki 1908 Meşrutiyet Devrimi'ni sağlayan siyasi dernek (parti). ittihat ve Terakki Cemiyeti'nin temeli 1893 yilinda istanbul'da Askerî Tibbiye'de atildi. Kuruculari Dr. ishak Sukûtî Dr. Abdullah Cevdet. ibrahim Temo ve Şerafettin Mağdumî'dir. Cemiyetin amaci istibdada karşi direnmek Meşrutiyet yönetiminin yeniden yürürlüğe girmesini özgürlüğe eşitliğe mal ve can güvenliğine yer veren bir yönetimin kurulmasini sağlamakti.

Cemiyet kisa zamanda gelişti istanbul'da birçok semtte gizli komiteler kuruldu. Kahire'de ve Paris'te dernek adina yayimlara girişildi. Bunun üzerine Abdülhamit II yönetimi istanbul'da siki araştirmalara girişti. 1897'de cemiyet üyelerinin çoğu ele geçirilerek bir kismi hapsedildi bir kismi sürgün edildi. Ama devrim düşüncesi yok edilemedi.

ittihat ve Terakki'nin amaçlan özellikle Rumeli'de subaylar askerî öğrenciler ve memurlar arasinda yayginlaşti. Selanik cemiyetin merkezi haline geldi. Atatürk ve ismet inönü de cemiyete üyeydiler.

Padişah devrim çalişmalarini bastirmak için Rumeli'ye yüksek yöneticiler gönderdi. Bunlardan Şemsi Paşa Edirne'de ittihatçilar tarafindan vuruldu. Müşir Osman Paşa dağa kaldirildi. Binbaşi Enver Bey ile kolağasi Niyazi Bey ayaklanip dağa çiktilar. Bunun üzerine padişah korktu ve 24 temmuz 1908'de Kanunu Esasî'yi (Anayasa) yeniden yürürlüğe koymak zorunda kaldi (ikinci Meşrutiyet 1908).

Meşrutiyet'in ilânindan sonra ülkede parti kavgalari başgösterdi. ittihat ve Terakki'ye karşi gerici 31 Mart Ayaklanmasi oldu (1909). Rumeli'den gelen Hareket Ordusu ayaklanmayi bastirarak gericileri sindirdi ve ittihat ve Terakki'yi kurtardi. Trablusgarp ve Balkan savaşlarindan sonra Enver Talât ve Cemal Paşalarin Alman etkisine kapilarak devleti Birinci Dünya Savaşi'na sokmalari Osmanli imparatorluğu ile birlikte ittihat ve Terakki'nin de sonu oldu (1918).

İttihat ve Terakki'nin ileri Gelenleri
İttihat ve Terakki'nin baikani Edirne Posta idaresi'nde memur olan Talât Bey'di (sonra Paşa). Diğer ileri gelenler arasinda Ahmet Riza Enver (Paşa) Cemal (Paşa) Dr. Nâzim ve Ziya Gökalp gibi asker ve sivil kişiler vardi.

İttihat | Ekleyen: | Tarih: 13-Feb-2012 15:46. | Bu yazı 14956 kez okundu..

İttihat ile ilgili diğer yazılar..

  • # İttihat ve Terakki

    İttihat ve Terakki Fırkası ya da İttihat ve Terakki Cemiyeti (Osmanlı Türkçesi: إتحاد و ترقى, Güncel Türkçesi: Birlik ve İlerleme Partisi), Osmanlı İmparatorluğu'nda İkinci Meşrutiyet'in ilânına önayak olan ve 1889 yılında kurulup 1908-1918 yılları arasında -kısa kesintilerle- devlet yönetimine hakim olan siyasî örgüt. Başlangıçta devletin anayasal bir düzene kavuşmasını amaçlayan gizli bir dernek olarak kurulan örgüt; anayasanın kabul edilip II. Meşrutiyet’in ilan edilmesind...
    Devamını Oku 2012-02-13 16:13:37


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
İttihat
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç