Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > Diğer > İnsanlardaki İçgüdüler


İnsanlardaki İçgüdüler Nedir

Freud, içgüdüleri iki grupta toplar; cinsel içgüdüler ve benliği korumaya yönelik içgüdüler.

Fakat biz günümüzde insanda var olan, toplamına Libido (biyolojik enerji ya da güç) adı verilen içgüdüleri size sayacağız.

İnsani Güdüler Nelerdir


1. Beslenme İçgüdüsü


Daha doğumdan hemen sonra bebekte meme emme güdüsü olarak başlar.

2. Dışkılama İçgüdüsü


Doğumdan hemen sonra başlayarak, sindirim sonu oluşan atıklar ile kandaki yararsız, zararlı ya da fazla maddelerin serbestçe dışarı atılmasını, bir öğretime gerek kalmadan gerçekleştirmeye yarar (işeme ile dışkılama).

3. Kendini Koruma İçgüdüsü


Buna korkma içgüdüsü de diyebiliriz. Kişiyi kendine zarar verebilecek nesne, varlık ya da olaylardan uzak tutmak, onlardan kaçmak biçiminde kendini gösterir.

4. Üreme ya da Cinsel İçgüdü


Türün devamını sağlayan içgüdüdür. Bunun yardımıyla türlerin, değişik genlerin harmanlanması yoluyla kusursuzluğa doğru yol alması amaçlanmıştır. Çünkü Tanrının gözünde tek tek bireyler değil, ama türlerin önemi vardır. Türlerin kusursuzluğa ulaşabilecek bir biçimde devamlılığı sağlanmalıdır.

5. Çekişme (Rekabet) İçgüdüsü


Bu kişinin kazanma yönündeki bütün eylemlerinde etkilidir.

6. Kahramanlık İçgüdüsü


Bu bir başkasını koruma için yapılacak bütün atılımları yapma olanağını verir.

7. Thanatos (saldırganlık ile öldürme ya da yoketme) içgüdüsü


Bu sadece insanda var olan bir içgüdüdür. Bize göre doğal düşmanı, demek ki yok edicisi olmadığından Tanrıdan insana verilmiş bir içgüdü olmalıdır. Savaşlar bunun yüzünden vardırlar. Aynı biçimde cinayetlerin de kökü bundadır. Çünkü hayvanlar aleminde, ne nedenle olursa olsun, bir tür hayvanın örgütlenip, gene kendi türünden hayvanlara saldırarak onları yok ettiği görülmemiştir. Aynı biçimde, bireysel olarak iki hayvan bölgeleri için çekişmeye girdiğinde öldürme söz konusu değildir. Boynunu rakibine teslim eden hayvanın yaşamasına izin verilir. Yenik olarak bölgeyi bırakır, çekilip gider. Ayrıca hayvanlar kendi dışlarındaki türleri ancak beslenebilmek için öldürürler. Thanatos içgüdüsünün, çağdaş bir biçimde kendini gösterdiği bir olgu daha vardır : İş yeri terörü ya da İngilizcedeki deyimiyle “ mobbing “. Bu, bir kişiyi çalışma ortamında olabildiği kadar dışlayarak canından bezdirip, o iş yerinden kaçmasına, bir anlamda yok olmasına yol açan davranışların tümünü özetler. Yok etme amacını güttüğü için, insan yıkıcılığının arıtılmış (sublimation) açık bir belirtisidir.

İnsanlardaki İçgüdüler | Ekleyen: | Tarih: 15-Aug-2014 11:13. | Bu yazı 3013 kez okundu..

İnsanlardaki İçgüdüler ile ilgili diğer yazılar..

  • # İnsanlardaki İçgüdüler

    Freud, içgüdüleri iki grupta toplar; cinsel içgüdüler ve benliği korumaya yönelik içgüdüler. Fakat biz günümüzde insanda var olan, toplamına Libido (biyolojik enerji ya da güç) adı verilen içgüdüleri size sayacağız. İnsani Güdüler Nelerdir 1. Beslenme İçgüdüsü Daha doğumdan hemen sonra bebekte meme emme güdüsü olarak başlar. 2. Dışkılama İçgüdüsü Doğumdan hemen sonra başlayarak, sindirim sonu oluşan atıklar ile kandaki yararsız, zararlı ya da fazla maddelerin serbestçe dışarı atılmasını, bir öğretime gerek kalmadan gerçekleştirmey...
    Devamını Oku 2014-08-15 11:13:00


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
İnsanlardaki İçgüdüler
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç