Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > U > Ufuk Düzlemi


Ufuk Düzlemi Nedir

Ayakta duran bir insanın göz hizası olan zeminden 160 cm yukarıda, zemin düzlemine paralel olan düzleme ufuk düzlemi denir. Bu düzlemin resim düzlemini keserek oluşturduğu ara kesite ufuk çizgisi denir.

Perspektifte Ufuk Düzlemi


Ufuk düzleminin yeri değiştirildiğinde farklı perspektif görünüşler elde edilir. Perspektifte ufuk çizgisi ( zemin çizgisi ), ufuk düzlemi, görme noktası(esas nokta), karşıdan görünen çizgiler, kaçış noktaları,kaçan çizgiler gibi tanımlar yer alır.

Coğrafyada Ufuk Düzlemi


Güneş'in ufuk düzlemi üzerinde alabileceği yükselti enleme göre değişir. Güneş ışınlarının dik geldiği yerde Güneş'in ufuk düzlemi üzerindeki yükseltisi en fazladır. Güneş ışınlarının dik geldiği yerden uzaklaştıkça Güneş'in ufuk düzlemindeki yükseltisi azalır.

Ufuk Düzlemi | Ekleyen: | Tarih: 19-Aug-2014 09:45. | Bu yazı 1915 kez okundu..

Ufuk Düzlemi ile ilgili diğer yazılar..

  • # Ufuk Düzlemi

    Ayakta duran bir insanın göz hizası olan zeminden 160 cm yukarıda, zemin düzlemine paralel olan düzleme ufuk düzlemi denir. Bu düzlemin resim düzlemini keserek oluşturduğu ara kesite ufuk çizgisi denir. Perspektifte Ufuk Düzlemi Ufuk düzleminin yeri değiştirildiğinde farklı perspektif görünüşler elde edilir. Perspektifte ufuk çizgisi ( zemin çizgisi ), ufuk düzlemi, görme noktası(esas nokta), karşıdan görünen çizgiler, kaçış noktaları,kaçan çizgiler gibi tanımlar yer alır. Coğrafyada Ufuk Düzlemi Güneş'in ufuk düzlemi üzerinde alabilec...
    Devamını Oku 2014-08-19 09:45:05


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
Ufuk Düzlemi
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç