Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > H > Hariciye Nezareti


Hariciye Nezareti Nedir

Bugünkü dışişleri bakanlığına denk gelen osmanlı makamı. Osmanlı imparatorluğunda ilk dönemlerde Reisülküttablık olarak geçen bu makam 19. yüzyılda yaşanılan siyaset, devletin zayıf düşmesi dış borçlar avrupalılar osmanlı iç işlerine karışma çabaları nedeniyle oluşan ilişkilerden dolayı mecburen dış ilişkileri yönetecek bir devlet kuruluşu kurmaya zorladı. Padişah II. Mahmut'un yaptığı reformlar çerçevesinde 1835 yılında Reis-ül Küttablık, Umur-ı Hariciye Nazırlığı adıyla yeniden örgütlendi.

Reisülküttablık müessesesinin, Fatih Kanunnamesi'nde zikredilmiş olması, bu kuruluşun çok eskiden beri Osmanlılarda var olduğunu göstermektedir. Ancak, Nişancı'nın maiyyeti içinde sayıldığından büyük ehemmiyeti yoktu.

XVII. yüzyıl sonlarıyla XVIII. yüzyıl başlarına kadar Reisülküttab, Divan-ı hümayun üyesi değildi. Yalnızca Divan-ı hümayundan verilen hüküm ve beratları tashihten sonra, bunların doğrultusunda gerekli işlemleri yapar, hükümdar ve sadrazama gelen namelerin tercüme edilmesi ve cevaplarının hazırlanmasıyla ilgilenirdi. Sadrazamdan sultana ve sultandan sadrazama, yapılan yazışmaları da o yerlerine ulaştırırdı.

Zamanla devletlerarası münasebetlerin artması ve Osmanlıların diğer devletlerde elçiler bulundurmaya mecbur kalmasıyla reisülküttablığın da önemi artmıştır. Sonunda hariçle ilgili işlerin tamamı bunlar tarafından yürütülmeye başlandı. II. Mahmud döneminde dış münasebetlerin iyice artması, bu kuruluşun yeniden ve daha çağdaş bir şekilde teşkilatlandırılması ihtiyacını doğurmuştur. Bunun üzerine Reisülküttablık, Umur-ı Hariciye Nazırlığı adıyla yeni baştan teşkilatlandırıldı (1835). 1837-1838 yılında nazırlık görevlilerinin bağlı bulunduğu Amedi odası memurları, Hariciye ve Dahiliye adıyla ikiye ayrılıp Maruzat odaları adını almışlardır. Son Reisülküttab Yozgatlı Akif Paşa da müşirlik rütbesiyle Umur-ı Hariciye nazırlığına getirilmiş, elçilikler de bu daireye bağlanmıştır. Daha sonra kısaca Hariciye Nezareti adı verilen bu makam, 23 Nisan 192O'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışından sonra Hariciye Vekaleti adını almıştır.

Hariciye Nezareti | Ekleyen: | Tarih: 28-Aug-2014 10:31. | Bu yazı 1387 kez okundu..

Hariciye Nezareti ile ilgili diğer yazılar..

  • # Hariciye Nezareti

    Bugünkü dışişleri bakanlığına denk gelen osmanlı makamı. Osmanlı imparatorluğunda ilk dönemlerde Reisülküttablık olarak geçen bu makam 19. yüzyılda yaşanılan siyaset, devletin zayıf düşmesi dış borçlar avrupalılar osmanlı iç işlerine karışma çabaları nedeniyle oluşan ilişkilerden dolayı mecburen dış ilişkileri yönetecek bir devlet kuruluşu kurmaya zorladı. Padişah II. Mahmut'un yaptığı reformlar çerçevesinde 1835 yılında Reis-ül Küttablık, Umur-ı Hariciye Nazırlığı adıyla yeniden örgütlendi. Reisülküttablık müessesesinin, Fatih Kanunnamesi'...
    Devamını Oku 2014-08-28 10:31:01


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
Hariciye Nezareti
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç