Anasayfa > Sözlük > S > Sismograf


Reklamlar
Sonuç : 5 adet ilgili yazı bulundu..
SimetriSimetriSimetriSimetriSimetriSimetri
Sonuç : 6 adet ilgili resim bulundu..

Sismograf Nedir


Depremi kaydederek şiddetini ve uzaklığını gösteren alete sismograf denir. Çalışma prensibi sarkaç esasına dayanır. Yer sarsıldığında, sarkacın ucundaki yuvarlak ağır topuz, süredurum kanununa uyarak, hareketsiz kalır. Yeryüzünde duran bir kişi, yerle birlikte gidip geldiği için, sarkacı hareket eder gibi görür. Topuzun ucunda bir kalem vardır. Kalemin ucu bir makara üzerinde sarılı duran kağıda değer. Yer sarsılınca kağıt da sağa, sola, yukarı, aşağı gidip geleceği, topuz da hareketsiz duracağı için, kalem kağıda bu hareketleri çizer.

Sismografların kaydettiği depremler incelenir. Şiddet ve büyüklükleri belirlenir. Bunun için de yaygın olarak kullanılan iki ölçek vardır. Bunlar Richter ve Mercalli ölçekleridir.

Bu mantıkla çalışan ilk sismograflar günümüzde çok geliştirilmiş, daha hassas hale getirilmiştir. Günümüzde depremler için üç farklı sismograf tipi kullanılır. Bunlardan biri dikey, ikisi de yatay hareketleri kaydeder. Böylece bir depremin yönleri belirtilmiş olur.

Sismografın Tarihi


Bilinen ilk sismograf (ilk ismiyle sismoskop) MS. 132 'de Çin'de yapılmıştır. Bu ilk aletler sarsıldığı zaman içindeki suyu dışarı döküyordu. Bir süre sonra su dolu çanakların yerini içi civa dolu olanlar aldı. Çinli filozof Chang Heng semaveri andıran bir alet yapmıştır.Semaverin etrafında pusulanın sekiz yönünü gösteren sekiz ejderha başı bulunuyordu. Her ejderhanın altında ağzı ejderhaya doğru açılmış birer kara kurbağa oturuyordu. Ejderhalardan hangisinin ağzındaki top düşerse sarsıntının o yönden geldiği anlaşılıyordu. Bu aletin 400 mil (643 km) uzaklıkta olan ve aletin bulunduğu yerde hissedilmeyen bir depremi tespit edebildiği biliniyor. Bu ejderhaları sistemin içinde yer alan bir çeşit sarkacın harekete geçirdiği sanılıyor.

1855 'te İtalyan Luigi Palmeri, pusulanın farklı noktalarına yönelmiş cıva dolu "U" biçimli tüplerden oluşan bir sismometre yaptı. Yer sarsıldığında civa elektriksel bir temas sağlayarak aygıta bağlı bir saatin durmasına neden oluyordu. Böylece bu aygıt depremin ne zaman olduğunu da gösteriyordu. Ayrıca sarkaçlı saatlerde olduğu gibi sabit bir noktadan tel ya da çubukla asılmış bir ağırlıktan oluşan basit sarkaçlar da kullanılmıştı.

1880 yılında Japonya'nın Yokohama kentinde şiddetli bir deprem oldu. Bunun üzerine Japonya'daki bir sismoloji (deprembilim)kurumu kurulmasına karar verildi.Günümüzde kullanılan modern sismografların ilk örnekleri bu kurumda ortaya çıktı. Bu dönemde geliştirilen aygıtların en önemlilerinden biri de John Milne tarafından gerçekleştirilen yatay sarkaçlı sismograftır.

Genel anlamda sismograflar sarkacın ve yerin birbirine göre hareketini kaydeden aygıtlardır. Deprem sırasında yerin hareketleri bu sarkaç yoluyla belirlenir ve kaydedilir. Yer, yatay yönlerde iki ve düşey yönde bir olmak üzere üç doğrultuda hareket edebilir. Her üç doğrultudaki hareketin de ayrı ayrı kaydedilmesi gerektiğinden sismograflarda üç sarkaca gereksinim vardır. Sismograflar depremi başlangıcından sonuna kadar belirler ve sismogram dene bir tablo şeklinde kaydederler.

Sismograf | Ekleyen: | Tarih: 31-Jul-2014 17:35. | Bu yazı 2 kez okundu..

Sismograf ile ilgili diğer yazılar..


İlgili Yazilar

Simetri-Asimetri

Devamini Oku
Simetri-asimetri (symmetry, asymmetry) : Simetri, parçaların orta eksenisimetri, asimetri (symmetry, asymmetry) : Simetri, parçaların orta eksenin iki yanında, biçimlerin, motiflerin ve renklerin eşdeş olacakları biçimde düzenlenmeleri sonucunda har iki yarımın birbirinin yansıması olmasıdır. Asimetri ise, orta çizgi ile bölünen karşıt yanların parçalarının eşdeş olmadığı bir düzenlemedir. Simetri her iki yanında, biçimlerin, motiflerin ve renklerin eşdeş olacakları biçimde düzenlenmeleri sonucunda har iki yarımın birbirinin yansıma...

Asimetri

Devamini Oku
Simetrisi olmayan, bakışımsızlık. – Asimetri, orta çizgi ile bölünen karşıt yanların parçalarının eşdeş olmadığı bir düzenlemedir.(Asymmetry). – Bakışımsızlık. ...

Simetri Doğrusu

Devamini Oku
Simetri doğrusu şekilleri iki eş kısma ayırır. Şekil, simetri doğrusundan katlandığında bu iki eş kısım birbirini tamamen örtecek şekilde üst üste gelir. Böyle şekillere simetrik denir.Doğru Simetrisi(Doğruya göre simetri) : Noktanın, doğrunun ve herhangi bir şeklin doğruya göre simetrisi alınabilir. Basit olarak doğru simetrisi şu şekilde alınır. Noktanın doğruya göre simetrisi : Noktadan eksen olarak seçilen doğruyu kesecek şekilde dik bir doğru çizilir. Çizilen bu doğru üzerinde noktanın eksen olan doğruya olan uzaklığı ölçülür ve eksenin...

asimetrik

Devamini Oku
simetrik olmayan objeler ise asimetrik olarak adlandırılırlar. ...

asimetrifobi

Devamini Oku
asimetrifobi: simetrik olmayan şeylerden korkma ...Simetri
» Simetri resimleri

  Puanı : 6.6 / 10 | Oy : 52 kişi | Toplam : 342

» Bu yazıya puan ver..
» Ara Yoksa Sor Yanıtlayalım
Loading
» Reklamlar
Bi soru sor
İletişim