ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Wednesday, Aug 31st

Son Guncelleme12:54:44 PM GMT

Nerdesin: Coğrafya Dağ Nedir


Dağ Nedir

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Dağ Nedir

Genel olarak iç kuvvetlerin eseri olan dağlar ülkemizin farklı bölgelerinde farklı biçimlerde karşımıza çıkarlar. Bu bakımdan bazı bölgelerimizde yan basınçlar neticesinde Alp sistemine bağlı sıradağlar oluşurken, kimi yerde de sert kütlelerin kıvrılamayıp eprojenik hareketlerle yükselmesi neticesinde ortaya çıkan yüksek kütleler dağları meydana getirmiştir. Bazı bölgelerimizde ise kırıklar boyunca yüzeye çıkan lavların birikmesi ile dağlar ortaya çıkmıştır. Buna göre ülkemizde farklı bölgelerde farklı biçimde görülen dağlar sıradağlar, tekdağlar, kütlesel dağlar olmak üzere üç grupta incelenebilir.

 

1. Sıradağlar

Genel olarak Alpin hareketler neticesinde meydana gelen bu dağlar ülkemizde en geniş alanı kaplarlar. Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerinde Kuzey Anadolu (Karadeniz dağları); ve Toroslar adı altında dizi teşkil edecek şekilde uzanan bu dağlar kıyıdan itibaren birden yükselirler. Kuzey Anadolu "Karadeniz Sıradağları" dağları kıyıya paralel birkaç sıra halinde uzanır. Kıyı dağları ve iç sıralar şeklinde uzanan bu sıralar birbirinden oluk şekilli vadiler ile ayrılmıştır. Batı ve Doğu Bölümde yüksek olan dağlar orta bölümde (Yeşilırmak-Kızılırmak) arasında alçalırlar. Batı Karadeniz Bölgesinde kıyıdan içeriye doğru Küre "İsfendiyar" dağları, Bolu-Ilgaz dağları, Köroğlu dağları ve Sündikenler olmak üzere üç dağlık alan dikkati çeker. Bunlar içinde 2550 m.'yi bulan yükseltisi ile Ilgaz dağları en yüksek kesimi oluşturur. Orta bölümde kıyı kesimde yer alan dağlar, Ordu ile Kızılırmağın aşağı keseminde Canik dağları olarak adlanır. Bunların yükseltisi yer yer 1000-1500 m.'ler arasında değişir.

Batı Toroslar Antalya körfezinin kıyıları boyunca yay biçiminde uzanırlar. Kuzeyde Göller Yöresinde ise bu yaylar birbirlerine yaklaşırlar. Batı Toroslar Batıda Teke ve Menteşe Yöresinin Güneyine kadar Beydağları, Elmalı Dağları, Katrancık ve Boncuk Dağları dizisi halinde devam ederken Doğuda ise Akçalı, Geyik, Dedegöl, Kuyucak, Erenler sırası yer alır. Antalya körfezinin iki kıyısında uzanan bu dağlar tamamen kalker kayaçlardan meydana geldiklerinden çok sayıda karstik şekil (Dolin, polye, uvala, düden, mağara, yer altı deresi vb.) içerirler. Bu dağlar içinde Beydağlar'daki Akdağ zirvesi 3086 m. ile en yüksek noktadır.

İç kesimde ise Deveci ve Çamlıbel dağları daha küçük diziler halinde görülürler.Doğu bölümünde görülen dağlar yüksek ve sarp oluşları ile dikkat çekerler. Kıyı kesimde Giresun dağları ve doğu Karadeniz dağları olarak anılan dizinin gerisinde "Güneyinde" Gümüşhane, Rize, Yalnızçam kütleleri yükselirken bunların güneyinde Otlukbeli, Mescit, Kargıpazarı, Allahüekber dağları uzanır. Derin vadi olukları ile birbirinden ayrılan bu diziler üzerlerinde çok az yerde geçitlere rastlanır. Bunların içinde en önemlileri Rize-Of arası kıyı şeridini Erzurum'a bağlayan Dağbaşıbeli, Sürmene'yi Bayburt'a bağlayan dağ geçidi, Trabzon, Erzurum transit yolu üzerinde Zigana geçididir. Güneyde Akdeniz Bölgesinde dikkati çeken sıradağlar Toros Dağları olarak bilinir. Toroslar Kuzey Anadolu sıradağları gibi kıyıya tam olarak paralel uzanış göstermezler. Batı Toroslar, Orta Toroslar, Güneydoğu Toroslar-Amanus Dağları olmak üzere üç kısımda ele alınmaları doğru olur.

Orta Toroslar ise Güneybatıda Taşeli platosu ile Kuzeydoğuda uzun yayla arasında uzanırlar. 3000 m.'yi geçen yükseltilere sahip olan bu dizi içinde Bolkar, Aladağ kütleleri ile Binboğa dağları dikkat çeker. Burada 3734 m.'yi bulan yükseltisi ile Aladağ en yüksek nokta olur. Bu dizinin Güneydoğusunda İskenderun körfezinin doğusunda Güneybatı Kuzeydoğu doğrultusunda uzanan sıra Amanuslar'dır. Torosların dış yayını teşkil eden bu sıra Kahramanmaraş yakınlarında Doğuya doğru bükülür ve Ahır, Engizek, Malatya, Gördük, Maden, Akdağ, Muş, Aydınlı ve Bitlis Dağlarından oluşan Güneydoğu Toroslar dizinin doğu ucunu oluşturan Hakkari Dağlarında son bulur. Bu uzun dış yay üzerinde özellikle doğu uçta Hakkari kesiminde yer alan Cilo Dağı 4168 m. bulan yükseltisi en yüksek noktayı oluşturur. Burada Şemdinli, Şırnak arasında ve Hakkari kuzeyinde dik, eğimli keskin sırtlı birbirine paralel sıralar oluşturan küçük diziler içinde Karadağ, Sat, Sümbül, Samur, Altın, Tantanin gibi dağlar dikkati çeker.

Dağ Nedir ? Türkiyenin Dağlar Haritası

2. Tek Dağlar

Bu tipe giren dağlar genelde ülkemizin iç bölgelerinde dikkati çekerler. Bu dağların teşekküllerinde volkanizma olayları kadar epirojenik hareketler sonucunda kütlesel yükselmeler ile ortaya çıkanlar yanında ayrıca aşınmaya direnç gösteren eski temele ait kayaçların yükseltilerini korumaları neticesinde görülen kütleleri de sayabiliriz.

Bunlar içinde çatlaklar boyunca mağmanın yüzeye çıkması neticesinde ortaya çıkan volkaniklere örnek olarak İç Anadolu'nun Güneybatısındaki Erciyes, Melendiz, Hasandağı ile Doğu Anadolu Bölgemizde dikkati çeken Tendürek, Süphan, Büyük ve Küçük Ağrı ile Nemrut Dağları sayılabilir. Ülkemizde volkanik yapıda olmayan başlıca tekdağlar ise İç Anadolu'da Kuzey kesimde Elmadağ, İdris Dağı, İçbatı Anadolu eşiği üzerindeki Türkmen dağı, Akdağ, Simav Dağı ile Uludağ, Şaphane, Murat, Honaz Dağları ve Marmara Bölgesinin Güneybatı kesimindeki Kazdağı olarak belirlenir.


3. Kütlesel Dağlar

Bu dağlar Doğu Anadolu Bölgemizde çoğunluktadır. Teşekküllerinde Alpin hareketlerinin rolü büyüktür. Bunlar yan basınçlar kıvrılma ve kırılmalar ile şekillenmiş kütlelerdir. Şerafettin Dağları, Şakşak Dağları, Karasu-Aras Dağları bu tipe örnek olarak gösterilebilir. Bu dağlara ayrıca Ege Bölgesinde dikkati çeken Madra, Kozak kütleleri ile Aydın Dağları, Bozdağlar ve Manisa Dağı kütleleri ilave edilebilir. Bu kütleler bölgenin yapı hatlarına uygunluk gösterip yükselmiş blokları horstları oluştururlar. Ayrıca İçbatı anadolu eşiği üzerinde Güney kesimde görülen Sultan Dağları da kütlesel dağlara örnek olarak gösterilebilir.

 

Cevaplar (21)Add Comment
0

dag nedir


yazar kutay, Aralık 01, 2010
ben bunu yazddıyorumm :D
0

fghjklşi


yazar ecennur, Aralık 03, 2010
süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr yaaaaaaa internetten okadar aradım sonunda tekdağın tanımını buldum
0

jonh cena


yazar jonh cena, Aralık 05, 2010
oh bende buldum
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
yazar sıla, Düşük skorlu yorum [Göster]
0

Dağ Nedir ?


yazar sude, Aralık 14, 2010
valla cidden süper bir vikpedddd!!!!!! gercektnnn öğretmen bunu cok begndiiiiiiiiiii!!! bunu bulan kisidnn allah razı olsnn... gzL...walla süper bişi bu daha iii bişi bulamazdmmm ... bunu bulan kimse ona cook teşekkürler ederiiiimmmm!!!!!...
0

........................


yazar esma, Aralık 14, 2010
MADEMSÜPER DİONUZ BEN DE YAZARIM BENİM ÖĞRETMEN UMARIM SİZİN GİBİ MEMNUN OLUR ...
0

spr


yazar derscanlısı708, Aralık 15, 2010
slm arkadaşlar ilk önce bunu kim yazdıysa brawo diyorum çünkü çok anlamlı ve okunaklı bazı sitelere girdiğimde hiç okunmuyo yazılar çok küçük oluyo o yüzden brawo sizden Allah razı olsun .
0

sprr


yazar derscanlısı708, Aralık 15, 2010
allah razı olsun
vahşi, Düşük skorlu yorum [Göster]
0

ya süper


yazar :), Aralık 31, 2010
vallasonunda buldum zaten hemen bu siteye girdim başka site aramadım
0

Teşekkürler


yazar Şevval, Ocak 06, 2011
Teşekkürler varya abartıyosunuz teşekkürler diyin batıyomu bu ne ,d
0

...


yazar Sinem Kobal, Ocak 19, 2011
iyi bİr sİtEyMiS
0

dağlar


yazar Sinem Kobal, Ocak 19, 2011
gÜzElMiŞ gErCeKtEn aRkAdAsLaRıM dEmİşTi dE iNaNmAmIşTıM:)
0

yorum


yazar goro, Şubat 05, 2011
bilmediğim her şey burda çok hoşmuş valllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllla hep bu siteye gelecem
eksik , Düşük skorlu yorum [Göster]
0

super


yazar superr, Kasım 14, 2011
hrıka bu sıte olmasa bttımmm
0

değ nedir


yazar lglglglglglglglgglglglglglgl, Kasım 23, 2011
ya ben dağın tanumını arıyorum bu banabaşkabişeyin tanımını veriyo çok güzel ama benim işime yaramıyor
0

ödev


yazar ömrüm naz nalkıran, Kasım 27, 2011
sonuda buldum Çok thank yoıu ya dağ nedir işime yaradı bu arada :D berbat dendiğinde çok komik bişi çıko :D
0

dağ nedir


yazar malatyalım, Kasım 28, 2011
güzel güzelde bizim öğretmen daha uzn istiyo ya bu ne kısacık ya buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu :(:(:(:(
0

dağ nedir?


yazar izebell, Aralık 24, 2011
Oh bee.Heleşükür.Bulabildim bee.Oh çok güzel ve uzun bu... :D :))))))))))))))))))

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy