ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Wednesday, Aug 24th

Son Guncelleme12:54:44 PM GMT

Nerdesin: Edebiyat Nedir Anlatım Bozukluklarının Nedenleri


Anlatım Bozukluklarının Nedenleri

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Anlatım Bozukluklarının Nedenleri

Kişi amacını söz veya yazıyla anlatmak için önce düşüncelerini belirler, düzenler; sözcükleri seçer, sıraya koyar; cümleler kurar. Bu düzen konuşurken çoğu kez kendiliğinden işler. Yazarken uzun uzun düşünme, uygun sözü ve biçimi bulma, araştırma olanağı vardır. Yine de çoğu kez duyguları, düşünceleri daha etkili anlatabilmek için gereksiz tekrarlar, yersiz sözcükler, bozuk cümleler anlatımı doldurur.
Kuşkusuz, anadilini iyi öğrenememek, anadili bilincini kazanamamışolmak anlatım bozukluklarının en önemli nedenidir. Özellikle gençlerin dilinde, şoke olmak, gümlemek, yolunu bulmak, araklamak, kazıklamak, ineklemek... gibi argo sözcükler gereğinden fazla kullanılmakta ve gittikçe çeşitlenerek artmaktadır.
Daha çok konuşmada görülen bölge ağızlarına ait özelliklerin birçok öğrencide yazıda da görüldüğü dikkat çekmektedir: mahsustan, savul (sağol), lefha (levha), bastırma (pastırma), moderin, heşte üzülmen, arabaynan, bunnardan, dinnendim, boşanan kadroya, diyerekten, bitaki, bissürü... gibi.
Yani, şey, yahu, tabii, durum, olay, vaziyet, fayda ve yarar, çağdaşuygarlık ve medeniyet, çocukların terbiye ve eğitimi, açık ve net gibi sık sık kullanılan ve anlatımı bozan sözler, Türkçenin çok zengin olan söz dağarcığının, iyi kullanılamadığınıgöstermektedir.

Cevaplar (2)Add Comment
0

Anlatım Bozukluklarının Nedenleri


yazar Dilara, Mayıs 21, 2011
bu bilgi kusura bakmayın da çok kısa olmuş :((((((((((((((((((
0

Anlatım Bozukluğunun Nedenleri


yazar Asuman, Mayıs 24, 2011
Merhaba,
Bu yazımız kısa ancak anlatım bozukluğu konusunun detaylı anlatıldığı yazımızı inceleyebilirsin sanıyorum daha fazla yardımcı olacaktır. Linkini aşağıda veriyorum.
http://www.toplumdusmani.net/v...nedir.html

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy