ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, May 22nd

Son Guncelleme10:57:02 PM GMT

Nerdesin: Psikoloji Deneysel Psikoloji Nedir


Deneysel Psikoloji Nedir

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Psikolojinin Alanları

Deneysel Psikoloji

Bireylerin duyusal uyaranlara nasıl tepki verdiklerini, dünyayı nasıl algıladıklarını, nasıl öğrenip hatırladıklarını, duygusal olarak nasıl davrandıklarını, başarma arzusu, açlık güdüsüyle nasıl eylemde bulunduklarınıanlamak, açıklamak ve kontrol etmek için araştırma yapmak, deneysel psikolojinin alanına girer. Bu tür çalışmalar çoğu kez laboratuar ortamlarında yapılır.
Deneysel Psikologlar hayvanlar üzerinde de çalışırlar. Bazen birey ve hayvan davranışlarını birbiriyle ilişkilendirme çabasına girerler, bazen de, değişik türlerin davranışlarını karşılaştırmak amacıyla hayvanları incelerler. Deneysel psikologlar kesin ölçüm ve kontrol yöntemleri geliştirme amacındadırlar.
Deneysel psikoloji ile ilgili alt dallar vardır. Bunlardan bazılarıpsikofizyoloji, biyopsikoloji, fizyolojik psikoloji ve nöropsikolojidir. Tüm bu dallar temelde beden, sinir sistemi ve beyin olaylarıyla davranışsal olayların ilişkisini araştırır. Sadece bu dallar vurguladıkları konular açısından farklılaşma gösterir. Biyopsikoloji beden-zihin ilişkisini biyolojik bakımdan inceler.
Deneysel psikolojide uzmanlaşmış kişiler, sağlam bir bilimsel temel ve deneysel mantığa sahip, araştırma düzenlenmesi ve yürütülmesinde bilgilendirilmiş, ayrıca da psikoloji alanında derinlemesine bilgi sahibi olan kişilerdir.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy