ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Aug 30th

Son Guncelleme12:54:44 PM GMT

Nerdesin: Psikoloji Klinik Psikolojisi Nedir


Klinik Psikolojisi Nedir

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Psikolojinin Alanları

Klinik Psikolojisi
Klinik psikolojisi çok yaygın bir uzmanlık alanıdır. Klinik psikologlar çok çeşitli alanlarda görev yapmaktadırlar. Tüm diğer psikologlar gibi klinik psikologları da "davranışı" anlamaya çalışırlar. Özellikle insanın "normal" ve "anormal" davranışı ile ilgilenirler. İkinci özellikleri araştırıcılıklarıdır. Klinik psikologları insan davranışlarını araştırırlar ve araştırmalarla elde edilen bu bilgileri pratikle bütünleştirerek uygularlar. Üçüncü özellikte ölçme değerlendirme fonksiyonlarıdır. Gözledikleri, inceledikleri kişilerle ilgili kararlarını temellendirebilmek için değişik yöntemlerle bilgiler toplarlar, topladıkları bilgiler genellikle bir "vaka"ya yöneliktir. Dördüncü özellikte, psikolojik açıdan sorunları, sıkıntıları olan, stresli kişi ya da gruplara yardım etmeleri, gerektiğinde koruyucu ruh sağlığı çalışmaları içine girmeleridir.
Klinik psikologlar, duygusal, zihinsel ve davranışsal sorunlar, ergenlik döneminin belirtileri, yetişkinlik ve yaşlılık dönemleri, depresyon ve şizofren gibi konularla ilgilenirler.

Diğer inceleme konuları ise, fobiler, kişilik, şizofreni, mutsuzluk, huzursuzluk, engelleme, yetersizlik ve gerginlik gibi konulardır.
Klinik psikologların çalıştığı yerler,
■ Üniversiteler-araştırma merkezleri
■ Klinikler, hastaneler, dispanserler
■ Ana-çocuk sağlığı merkezleri
■ Askeriye
■ Cezaevleri
■ Rehberlik merkezleri
Okullar
Klinik psikologlar bir yandan tıbbın değişik dalları, özellikle psikiyatri ile öbür yandan da psikolojinin değişik dallarıyla yakından ilişki ve etkileşim içindedirler.
Cevaplar (1)Add Comment
0

çok teşekkürler


yazar recep aydoğan, Mart 04, 2013
Verdiğiniz bilgilerin doğruluk payı yüksek fakat klinik psikiyatrisinde gerek çalışma koşulları olsun gerekse ilgilendiğiniz hastanız olsun her şekilde soğuk kanlılığınızı koruyup bir psikolog olarak ( bu mesliği şeçicek olanlar için ) sizinde davranışlarınızın bozulmasına izin vermeyin . Ki zaten bu mesleği seçicek olan birisini bu tür sorunları göz önünde bulundurup böyle bir şeyle karşılaşsa dahi bunu aşıcağına inanması ve kendine güveninin tam olması lazım. Şimdiden psikoloji alanının alt dalı olan klin psikiyatriyi seçicek meslektaşlarıma başarılar dilerim .....

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy