ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Apr 20th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Coğrafya Şehirlerin Sınıflandırılması


Şehirlerin Sınıflandırılması

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Şehirlerin Sınıflandırılması

Şehirler, kuruluş dönemi, kapladığı alan, nüfusu veya fonksiyonları gibi pekçok kriter kullanılarak sınıflandırılabilir. Ancak coğrafi yönden yapılan sınıflandırmalarda çoğu kez nüfus ve fonksiyon kriterleri kullanılmaktadır.

 

1. Nüfuslarına Göre Şehirlerin Sınıflandırılması

Nüfus miktarlarına göre ülkemiz şehirleri şu şekilde sınıflandırılabilir;

 

Şehir

Bu nüfus grupları dikkate alındığında 1990 nüfus sayımı sonuçlarına göre ülkemizde megakent yoktur. Ancak en yakın aday 6.620.000 kişilik nüfusu ile kuşkusuz İstanbul'dur.

Metropolitan şehir sayımız üç olup, bu gruba İstanbul, Ankara ve İzmir girer. Büyük şehir olarak tanımladığımız 100.0001 - 1.000.000 arasında nüfuslu şehir sayımız 40, küçük şehir sayımız ise 407'dir.

 

2. Fonksiyonlarına Göre Şehirlerin Sınıflandırılması

Fonksiyon kriterine göre yapılan sınıflandırmada ise tarım, sanayi, kültür, idari yapı ve askeri özelilkler dikkate alınır ve bazen bu özelliklerden (fonksiyonlardan) biri ağır basarken, bazen birden fazla fonksiyon ön plana çıkabilir.

 

Tablo 7. 1: Nüfuslarına Göre Şehirlerin Sınıflandırılması

Şehir Nüfusu Tanımı

10.001 - 100.000 Küçük şehir

100.001 - 1.000.000 Büyük şehir

1.000.001 - 10.000.000 Metropolitan / Metropol (uydu kentleri vard
ır)

10.000.001 + Megakent

 

 

2.1. Tarım Şehirleri

Bu şehirler genellikle nüfusu 100.000'i aşmayan, tarımsal etkinliklerin ön plana çıktığı şehirlerdir. Bu şehirlerde çoğunlukta tarıma dayalı küçük sanayi kolları da bulunur.

Örnek olarak; Karadeniz'de Giresun, Rize, Düzce, Bafra, Niksar, Erbaa, Marmara bölgesinde Kırklareli, İnegöl, Lüleburgaz, Ege'de alüvyal ovalarda kurulmuş bulunan Akhisar, Bergama, Turgutlu, Salihli, Alaşehir, Ödemiş, Bayındır, Söke ve Tire, Akdeniz'de Kadirli, Ceyhan, Burdur ve Mut, İç Anadolu'da Karaman, Aksaray, Akşehir, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde, Doğu Anadolu'da Iğdır, Bayburt, Erzincan, Ağrı, Kars ve Muş, Güneydoğu Anadolu'da ise hemen hemen tüm şehirlerden bahsedilebilir.

 

2.2. Ticaret Şehirleri

Ticaret şehirlerin ana fonksiyonlarından biridir. Ancak ticaretin şehirde baskın bir karakter kazanması için şehrin önemli ulaşım yolları üzerinde de bulunması gerekir. Bunun yanısıra yerleşmede ticari değeri olan üretim de yapılmalıdır. Ülkemizde ana yol güzergahında bulunan ve hinterlandı geniş olan bazı şehirlerimiz ticaret fonksiyonu sayesinde ön plana çıkmışlardır. Örnek olarak İstanbul, İzmir, Trabzon ve Samsun verilebilir. Bu şehirler hem limana sahiptir hem de önemli karayollarının bağlantısı üzerinde bulunurlar.

 

2.3. Sanayi Şehirleri

Şehrin gelirinde sanayi ürünlerinin payının önemli olduğu yerleşmeler bu gruba girerler. Söz konusu yerleşmelerdeki sanayi tesisleri, şehire olduğu gibi, aynı zamanda ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlarlar. Örnek olarak, İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa, İzmir, Denizli, Gaziantep, Adana, Batman, Karabük, Karadeniz Ereğlisi, Kırıkkale, Seydişehir ve İskenderun verilebilir.

 

2.4. İdari Şehirler

Ülkemizin en büyük idari şehri Ankara'dır. Nitekim Ankara'nın büyüyüp gelişmesinde başşehrimiz olması önemli rol oynamıştır. Şehirde pekçok resmi kuruluşun yanısıra yabancı ülkelerin elçilikleri, konsolosluklar bulunmaktadır. Ankara'da yaşayan yüzbinlerce memur, şehre aynı zamanda kültür ve ticaret fonksiyonlarını da getirmiştir.

 

2.5. Askeri Şehirler

Bazı şehirlerimizde veya yakın çevrelerinde büyük askeri birlikler ve binlerce asker bulunmakta ve bu duruma bağlı olarak şehrin üretim ve tüketiminde önemli artışlar olmaktadır. Askeri birlikler aynı zamanda o şehirlerdeki diğer sektörlerin canlanıilerlemesine de sebep olurlar. Sarıkamış, Erzurum, Erzincan, Konya ve Malatya şehirlerinin gelişmelerinde askeri fonksiyonun da çok önemli payı mevcuttur.

 

2.6. Kültürel Şehirler

Büyük şehirlerimizden İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa aynı zamanda kültürel faaliyetlerin, çeşitli eğitim ve sağlık kuruluşlarının, basın-yayın tesislerinin de yoğunlaştığı şehirlerdir. Söz konusu kültürel etkinlikler şehrin gelişmesinde önemli rol oynarlar.

 

2.7. Turizm Şehirleri

Bazı şehirlerimiz gelirini önemli ölçüde turizmden sağlarlar. Turizm öyle bir sektördür ki, ulaşım, ticaret, inşaat gibi pekçok diğer sektörü de canlandırır. Turizm aynı zamanda şehrin yanısıra bölge ve ülke kalkınmasına da katkı yapar. İstanbul, İzmir, Antalya, Alanya, Kuşadası, Marmaris, Çeşme, Bodrum, Nevşehir, Göreme, Fethiye ve Bursa ülkemizin önemli turistlik şehirleri arasındadır.


Cevaplar (1)Add Comment
0

...


yazar Mohamed, Aralık 22, 2010
Merhaba,

Biz A4 kağıt 80 gr ve ayrıca 70 gsm biz delmek ve rulo A3 A4 kağıt var, ream.You tüm ofis kullanımı için iyi paper.brightness% 100 altında tüm özellikleri için talep edebilirsiniz.

Markalar:
Çift A4 fotokopi kağıdı 0 $. 85
Paperone fotokopi kağıdı 0 $. 85
Golden Star fotokopi kağıdı 0 $. 85
Lazer / Fotokopi Kağıt 0 $. 80
Çok amaçlı kopya kağıdı - 0 $. 85
HP Çok Amaçlı kopya kağıdı - 0 $. 85
Golden Star fotokopi kağıdı 0 $. 80
Lazer / Fotokopi Kağıt 0 $. 80
Xeron çok kopya kağıdı - 0 $. 85
Mondi Rotritrim kopya Kağıt - 0 $. 85
IK Plus A4 Kağıt - 0,85 $
IK Sarı A4 Kağıt - 0,85 $

Özellikleri:

Levha Boyut: 210mm x 297mm, Uluslararası Boyutu A4
Kalite:% 100 Virgin Wood Pulp alınmış
Beyazlık = 102-104%, Beyaz Doğal
Yeteneği: Yüksek Hızlı Copying100ppm, Lazer
Yetenekli, Mürekkep Püskürtmeli Uyumlu, Faks Capable.

Delmek başına 500 Sayfa
Kutu başına 5 Reams
Konteyner başına 1560 Kutular (Palet ile)
1600 Kutular Başına konteyner (Palet olmadan)
7800 Reams bir 20FCL Toplam (Palet ile)
8000 Reams bir 20FCL içinde (Palet olmadan) Toplam

Saygılar
Mohamed ALHAMDU
SKYPE: usedlcdcpu
MSN: usedlcdcpu@hotmail.com
Tel: +60133024706
Faks. +60170080010
Mgrmarketingservice@gmail.com: E-posta Adresi

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy