ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Wednesday, Jul 15th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Coğrafya Yağış Çeşitleri


Yağış Çeşitleri

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Yağış Çeşitleri 

Havada bulunan su buharının, yoğunlaşarak sıvı ya da katı biçimde yeryüzüne düşmesine yağış denir. Yağışlar plüviyometre denilen bir aletle ölçülür. Yağışın ölçü birimi metrekareye kg veya mm’dir. Yoğunlaşma gökyüzünde olursa yağmur, kar ve dolu yeryüzünde olursa çiy, kırağı ve kırç meydana gelir.

 

Yağmur: Bulutu oluşturan su damlacıklarının yere düşmesine yağmur denir. Yoğunlaşmanın devam etmesi ile ağırlığı artan su damlacıkları yağış şeklinde yere düşer. Yeryüzünde görülen yağışların büyük bir bölümü yağmur şeklindedir.

Yağmur, dolu ve kar gökyüzündeki yoğunlaşmalar sonucunda oluşur.

Kar: Havadaki yoğunlaşma 0 °C’nin altında gerçekleşirse su buharı donarak kristalleşir. Böyle yağışlara kar adı verilir.

Dolu: Bazen havanın dikey olarak hızlı yükselmesi sonucu, su damlacıkları donarak buz taneleri hâlinde yere düşer. Bu tür yağışlara da dolu denir. Dolu yağışları daha çok konveksiyonel hava hareketlerinde görülür.

Çiy: Havadaki su buharının, soğuk zeminler üzerinde su tanecikleri şeklinde yoğunlaşmasına çiy denir. Özellikle ilkbahar aylarında görülür.

Kırağı: Genellikle sonbaharda ve kış başlarında, soğuk zeminlerde buz kristalleri görülür. Buna da kırağı denir.

Kırç: Havadaki su buharının, çok soğumuş ağaç dalları, tel, saçak, vb cisimler üzerinde yoğunlaşarak buz tabakası hâline gelmesine kırç denilmektedir.


Cevaplar (3)Add Comment
0

Altlık


yazar Karadayı, Haziran 28, 2011
Jet Hzıında İnşaat
0

Aradığım!


yazar Network34, Nisan 24, 2012
İşte coğrafya ödevi için aradığım yazı.Teşekkürler
0

süperdi


yazar seher, Nisan 13, 2014
kesin sınavdan 100 alırım :D

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy