ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Saturday, May 30th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Diğer Desensitization - Duyarsızlaştırma


Desensitization - Duyarsızlaştırma

e-Posta Yazdır

Reklamlar
Desensitization - Duyarsızlaştırmadesensitization genel anlamıyla kişi ya da toplumun duyarlı oldıkları bir konuya tekrarlayan süreçlerde maruz kalması ve  bu duyarlığını kaybetmesidir.
birkaç örnek vermek gerekirse,sağlıklı normal herhangi bir insana ölmüş ya da acı çeken başka birinin resmini gösterseniz kişinin burda süperegosunun devreye girmesi,empati yapması,gördüğü diğer kişiyi tanımıyor bile olsa insan olduğu için üzüntü duyması,merhamet göstermesi beklenir.
ya da haksızlık gördüğü bir yerde müdahale etmesi,en azından gördüğü haksızlığa karşı bir tepki göstermesi beklenir.insanların süperegosu bu yönde gelişir çünkü.
ahlak anlayışımız ,etik anlayışımız bu yöndedir.süperego bilincin en son gelişen bölümüdür bunun oluşmasında çevre,aile,okul ,yaşadığı toplum rol oynar. çocuklar ailelerinde gördükleri "doğru" davranışları benimser ve büyüdüklerinde böyle davranırlar..örneğin otobüste yaşlılara yer vermek,yere düşen birini kaldırmak,ağır yük taşıyan birine yardım etmek gibi.
eğer bulunduğu toplum hırsızlardan oluşuyorsa bu çocuğun en iyi hırsız olması beklenir.birşey çaldığı zaman büyükleri tarafından takdir edilir,saygı gösterilir başarısı kutlanır.bu zamanla çok normal gelmeye başlar ve daha iyisini yapmak ister.çünkü her birey başarılı olmak,beğenilmek,takdir görmek ister.başarının kıstası hırsızlıksa ve bu çocuğua hırsızlığın kötü birşey olmadığı öğretilmişse ya da daha kötüsü iyi birşey olduğu hırsızlık yapmasının en doğal hakkı olduğu öğretilmişse çocuğun gelecek hedefleri bu yönde şekillenir.
şimdi konunun başına dönersek duyarsızlaştırma toplumlarda bilinçli olarak yapılan ya da bilinçsiz birkaç kişinin yaptığı ama sonucu ağır olan bir eylemdir.
biliçli duyarsızlaştırmaya bir örnek verecek olursak 80 sonrası gençliği verebiliriz.bu dönemden sonra doğan çocukların kendilerinden başka kimseyi düşünmemesi teşvik ediliyor.bunu hem devlet yapıyor çünkü düşünebilen ,topluma,dünyaya,ailesine,çevresine karşı soumluluk hisseden kendi fikirleri olan birini yönetmek zordur,hem de aileler teşvik ediyor.aileler geçmişte yaşadıkları travmalar yüzünden hala üstlerinden atamadıkları bir korku yaşıyorlar. eğer çocukları okuyan,düşünen bireyler olursa geçmişte yaşanan bazı siyasi çatışmaların yeniden olabileceğini ve çocuklarının bu olayların bir parçası olacağını düşünüyorlar.ve anne babalr çocuğunu korumanın yolunun bu olduğunu sanıyor.oysa bu nesil gerçekten kayıp bir nesildir.yaşları yavaş yavaş 30lara yaklaşan bu nesil üyeleri kendilerini hiç bir anlada yetiştirmedikleri için ve tek hedefin "nasıl olursa olsun ama zengin olsun" olduğu ve bunun her fırsatta gözüne sokulduğu bir toplumsal anlayışla yetişiyor.
herhangi bir dünya meselesi ile ilgisi olmayan,ülkesini umursayla, sevmeyle ırkçlılık arasındaki farkı bilmeyen,ailesini,aynı apartmanda oturduğu komşularını bile doğru dürüst tanımayan bu nesil gittikçe yalnızlaşmaya ve kendini yenilmiş,başarısızlığa uğramış hissetmeye başlıyor.
çünkü ne sosyal yaşamda ne iş yaşamında kendilerini tatmin edebilecek yeterli donanımları yok.okul yaşamlarında dersi asmanın bir büyümüşlük göstergesi olduğunu düşündükleri için okulda " eğitim" almıyorlar. soyal olarak bir arkadaşıyla payaşabileceği birşeyi yok.çünkü kitap okumuyor,gazete okumuyor hiç birşeyle ilgisi ya da bilgisi yok.yanı kelimleri kullanarak hergün aynı kişilerle aynı sohbetleri ediyor.bir süre sonra dayanılmaz bir can sıkıntısı ile başarısızlık hissi bir araya geliyor ve depresyon belirtileri başlıyor.
bir de bilinçsizce yapıldığı iddia edilen duyarsızlaştırma var.örneğin hergün haberlerde aynı savaş haberlerinin aynı görüntülerle verilmesi.10 yaşındaki çocukların ellerinde silahlar ile çevreye ateş açtığı görüntüler.trafik kazalarında ölmüş insanların görüntüleri gibi.bunlar elbette yaşadığımız dünyanın gerçekleri.filistinde çocuklar kalemden çok silah alıyorsa eğer eline bu bütün dünyanın ayıbıdır lakin konuya şu anda duyarsızlaştırma açısından baktıyoruz için hergün tv de bu çocukları gören başka çocuklar bunun çok normal olduğunu düşünmeye başlıyor.kendiside silah kullanmak istiyor.ya da hergün görünen trafik kazaları ,yerda yatan yaralılar bir süre sonra insanların merhamet hisselerinin azalmasına bu olaylara karşı tepkisizleşmelerine neden oluyor.aynı şekilde yüzlerce dizi ve bunlarda işlenen konularda toplumun bir süre sonra bu olayları normal karşılmasına neden oluyor.aile içi enset,tecavüz,cocuklara cinsel istismar gibi.bunları hergün yaşamının içinde bir yerlerde gören,duyan insanlar bir süre sonra bu olaylara karşı duyarlılıklarını kaybediyor.
gizli saklı olması herşeyin hasır edilmesi insanların bilinçsizleşmesi ne kadar kötü ve vahim sonuçlar doğuracaksa bunlara hergün maruz kalmakta o kadar kötü sonuçlar doğuracaktır.

Cevaplar (2)Add Comment
deniz

...


yazar deniz, Ekim 27, 2010
80 kuşagı bir genc olarak,o kuşagın içinde olup o süreci yaşayan biri olarak çok dogru tespitleri olan, açık ve düşündürücü olması gereken bir yazı bence.Şunu eklemeden edemeyeceğim benim gibi olması gerekeni bilen ama bunun için yeterli çabayı gösteremediğini düşünen bir suçluluk hissi hakim kişilerde var bu kuşakta,bence kayıpların içindeki kayıbız biz.
0

Desensitization - Duyarsızlaştırma


yazar ulaş, Mayıs 04, 2011
Duyarsızlaştık mı, yoksa duyarsızlaştırıldık mı? Bu ayrımı iyi analiz etmek gerek...
Biz istediğimiz için mi, hamurumuz böyle yoğurulduğu için mi? Eğer ikinci seçeneği kendimize uygun görüyorsak ümit var, bir yerlerde bekliyor ve farkedilmeyi istiyor. Eğer ki duyarsızlık istemliyse, ümidin,paylaşmanın yerini, bencillik ve düşmanlık almıştır. Ve son söz söylenmiştir, oyun oynanmış perde kapanmıştır...

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy