ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Nov 26th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Etkinlikler Yaşayan Ölüler Sergisi


Yaşayan Ölüler Sergisi

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Yaşayan Ölüler SergisiYaşayan ölülerin sergisi

\"Yaşayan

‘Body Worlds’teki 200’den fazla beden sizi hem dehşet hem hayranlık içinde bırakacak

Gunther von Hagens’in ‘Body Worlds Orijinal Vücut Dünyası-Yaşam Döngüsü’ sergisi, bugün  İstanbul’da açılıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergi, İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel ve tıbbi danışmanlığında sunuluyor. 
İnsan vücudunun zarif formunu keşfedip, stres altında ve hastalık zamanında nasıl kırılgan olduğunu ve sağlıklıyken de nasıl müthiş bir güce ulaştığını gösteren sergi, ziyaretçilerin insan bedeninin iç alanlarını ve dış oluşumunu keşfetmesini sağlıyor.
Alman bilim adamı Gunther von Hagens tarafından ‘plastination’ denilen bir yöntemle çürümez hale getirilmiş  200’den fazla insan bedeni parçasının sergileneceği ‘Body Worlds’te kaslar, damarlar ve organlar, yaşayan vücudun içinde olduğu gibi, bozulmamış haliyle sunuluyor.
İlk kez 1995 yılında sergilenen ‘Body Worlds’, bugüne kadar 60’tan fazla ülkede, 30 milyondan fazla ziyaretçiye ulaştı. Andre Agassi’den Jennifer Aniston’a, Nicole Kidman’dan Tina Turner’a kadar birçok ünlünün, dünyanın farklı şehirlerinde izlediği bu sergi, benzersizliğiyle diğer sergilerden farklı olarak insanın kendi vücuduna bakış açısını değiştiriyor. İnsanın kendiyle karşı karşıya kalmasını sağlayan unutulmaz bir deneyimi ortaya koyan ‘Body Worlds’ sergisi, vücutlarını bağışlayan kişilerin
bedenlerinin ve iç organlarının halka sunulduğu tek insan anatomisi sergisi niteliğini taşıyor. 

Bugün açılıyor Sergi, bugünden itibaren İstanbul’da Antrepo 3’te sergilenecek. Serginin biletleri, Biletix gişeleri, Biletix Çağrı Merkezi, www.biletix.com ve sergi girişindeki Biletix gişesinden satın alınabilecek.   


Gunther von Hagens kimdir? 
10 Ocak 1945, Polonya  doğumlu Alman anatomi profesörü. 1977’de Heidelberg Üniversitesi Anatomi Enstitüsü’nde geliştirdiği ‘plastination’ tekniği kadavraların bozulmadan işlenebilmesine olanak veriyor. Sergileri tüm dünyada büyük yankılar uyandırıyor. Kendisine ‘lanetli Frankenstein’ da deniyor.
Kadavraları Uzakdoğu ülkelerinden temin ettiği söylentiler arasında. Ama sergiyle ilgili bültende Hagens’in sanatını, kendi vücutlarını bağışlayan
insanların bedenlerinde gösterdiği yazıyor.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy