ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Sunday, Jul 25th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Etkinlikler 1. Uluslararası İstanbul Opera Festivali


1. Uluslararası İstanbul Opera Festivali

e-Posta Yazdır

Reklamlar

1. Uluslararası İstanbul Opera FestivaliTürkiye’nin ilk opera festivalinin açılışı geçtiğimiz cuma günü yapıldı. ‘Fatih Sultan Mehmet’ operasıyla başlayan festival, dünyaca ünlü bestecilerin eserleriyle 23 Temmuz’a kadar sürecek

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nce, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi olarak gerçekleştirilen 1. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin açılışı 2 Temmuz’da Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde yapıldı. Aynı zamanda festivalin de genel sanat yönetmenliğini üstlenen Yekta Kara’nın rejisörlüğünde sahnelenen Rossini’nin ‘Fatih Sultan Mehmet’ operası izleyiciden büyük ilgi gördü.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, 23 Temmuz’a kadar sürecek olan Türkiye’nin ilk opera festivali kapsamında pek çok önemli eser, şehrin çeşitli tarihi mekanlarında izleyiciyle buluşacak. Programda yer alan ‘Saraydan Kız Kaçırma’, ‘Zaide’ gibi Türk kültürü ve yaşantısını konu alan operalar, orijinal dekorlarıyla sahnelenecek. Dört hafta sürecek festivalde toplam 18 gösteri sanatseverlerle buluşacak. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Samsun Devlet Opera ve Balesi yapımlarının yanı sıra Deutsche Oper Berlin ve Bremen Operası gibi dünyanın en önemli ve prestijli sanat kurumları da festivale konuk topluluk olarak katılacak. 


DUVARA KARŞI
Yönetmen Fatih Akın’ın ödüllü filmi ‘Duvara Karşı’, şimdi opera sahnesinde! Türk kökenli iki Alman gencin aşk öyküsünün anlatıldığı eser Almanca ve Türkçe olmak üzere iki dilde sergilenecek. 5 - 6 - 7 Temmuz / Rumeli Hisarı / Biletler 40-70 TL.

ZAİDE
Rejisörlüğünü Aytaç Manizade’nin yaptığı eserde Osmanlı sultanının kızıyla bir köle arasındaki aşk anlatılıyor.
16 - 17 - 18 Temmuz / Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / Biletler 40 - 100 TL.


IMENEO
Bir aşk ikileminin anlatıldığı Imeneo, ilk kez 1740’ta Londra’da sahnelenmişti. Barok dönemine ait olan ve çağdaş bir dekor anlayışıyla Mehmet Ergüven tarafından sahnelenen eserde, ışık tasarımı öne çıkarılarak bütünüyle Barok dönem yansıtılıyor. Ayrıca orkestra şefliğini Ercan Yenal’ın yaptığı eserde, viola da gamba, çembalo, barok tenor flüt gibi barok çılgılar da kullanılıyor. 10 - 11 Temmuz / Rumeli Hisarı / Biletler 40 - 70 TL.

SEVİL BERBERİ
Dünyanın en önemli operalarından biri olarak kabul edilen ‘Berlin Operası’ (Deutsche Oper Berlin), geçtiğimiz sezon Almanya’da olağanüstü başarı kazanmış eseri ‘Sevil Berberi’yle İstanbul’da. Oyunun rejisörü Avrupa’nın önde gelen sanatçılarından Katharina Thalbach, orkestra şefi ise Rossini yorumlarıyla ünlü Enrique Mazzola. Figaro rolünde İstanbullu sanatseverler yine dünyaca ünlü bir ismi, bariton George Petean’ı izleyecek. 8 - 9 Temmuz / Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / Biletler 30 - 100 TL.

AIDA
G. Verdi’nin başyapıtlarından kabul edilen bu operanın orkestra şefliğini Rengin Gökmen üstleniyor. Eserin rejisörü ise İtalyan yönetmen Vincenzo Grisostomi Travaglini. Operaseverlerin çok iyi bildiği eser, kalabalık kadrosu, görkemli dekor ve kostümleriyle dikkat çekiyor. 13 - 14 Temmuz / Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / Biletler 30 - 100 TL arası.

SARAYDAN KIZ KAÇIRMA
W. A. Mozart’ın Türkler’i konu alan ve İstanbul’da geçen ünlü yapıtının rejisörü Yekta Kara, orkestra şefi ise Naci Özgüç. Türk solistlerin yanı sıra Konstanze rolünde dünya sahnelerinin ünlü isimlerinden soprano Eva Mei, Belmonte’de ise Andreas Scheidegger izlenebilecek.
19 - 20 - 21 Temmuz / Yıldız Sarayı / Biletler 50 - 100 TL. 


Köroğlu 
Azerbaycan, Güney Kafkasya, Orta Asya, İran ve Türkiye’de yüzlerce yıldır dilden dile dolaşan bir destan Köroğlu. Azeri şef Rauf Abdullayev’in yöneteceği eserin rejisi Eflatun Neimetzade’ye ait. 23 Temmuz / Sütlüce Kongre Merkezi / 10 - 30 TL.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy