ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Friday, Feb 21st

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTAnlak

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Zeka, zihin, Akıl

 

Anlamak yetisi...

Anlama, ilişkileri kavrama, algılama, soyutlama, öğrenme, yeni durumlara uyma, çıkarsama, genelleme, yargılama, birleştirme, çözümleme, ayırt etme, eleştirme yeti ve yeteneklerinin toplamıdır. Denebilir ki ne us, ne an, ne anlık, ne bellek, ne bilinç, ne de düşünme olan anlak, bütün bu yetilerin uyumlu ve çok iyi işlemeleriyle gerçekleşir. Daha açık bir deyişle tek başına uslu, anlı, anlıklı, bellekli, bilinçli, düşünmeli bir kimse anlaklı (zeki) olmayabilir.

 

Belli bir ölçüde fare ve şempanzelerde olduğu gibi hayvanlarda da bulunan anlağın çeşitli dereceleri vardır. Bu dereceleri ölçmek için anlak testi yapılır. Bu derecelerin en üstününe öke (dahi) denir. Anlağın, sinir sistemine bağlı olduğu, özellikle dil’e ve kavramlara dayandığı saptanmıştır.

(...)

Törebilimde yeni durumlara bilinçli olarak uyma yetisi, metafizkte Leibniz’e göre özdeksel varlıkları  kavrama yetisi, Malebranche’e göre inan gerçeklerini anlama yetisi, Bergson’a göre içgüdü ve sezgi’ye karşıtanlamlı olarak bilerek etkin olma yetisi, klasik ruhbilimde bilgi ve anlıksal yaşam olarak kullanılmıştır.(Felsefe Sözlüğü-Orhan Hançerlioğlu-s.14)


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy