ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Sunday, Jul 25th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Felsefe Yazıları Bir Fragman


Bir Fragman

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Bir fragman..Bir insanın, bir birey olarak tüm yaşamı boyunca ikili bir yaşamı; ikili bir dünyası vardır.

Bu dünyaların birincisi optik; nesnel dünyadır: Nesnel dünya, tüm çevremizi saran, bizi kuşatan ama aynı zamanda bizimde içinde olduğumuz gerçek dünyadır. Bir insan kendisi de bir nesne olarak nesnelerle çevrili bir dünyada yaşar. Bastığı yer; gördüğü ağaç elindeki kalem vs..Bu nesnel dünya insanla birlikte doğanın gerçek varoluşudur.

İkinci dünya ise; (dinci gericiler ve idealistler buna “öbür dünya” derler)
İçinde yaşadığımız nesnel varlıklar dünyasının beynimizde yansımış olan imgeler dünyasıdır. Nesnelerden yayılan biçimsel görünüşler, beynimizde bir görüntü oluştururlar. Bu imgeler nesnelerden yansıyan ve bizim onlara kavramlar yüklediğimiz, isimlendirdiğimiz soyut görüntülerdir. Buna bir anlamda bireyin düşünce dünyası diyebiliriz.


“Eidolalar, doğa cisimlerinin biçimleri olup, bu biçimler, yüzeyler olarak, adeta deri gibi koparlar ve o cisimleri görüngü içine sokarlar. Nesnelerin bu biçimleri, onlardan sürekli olarak fışkırır”..Marks..

Bir birey olarak yaşayan insanın bu ikili dünyayı algılaması ve bu dünyalara ilişkin bir düşünce geliştirebilmesi, Onun yaşam biçimiyle ve öğrendikleriyle sınırlıdır. Eğitimin bu noktadaki önemi elbette çok açık bir biçimde gözler önündedir.


Nesnel ve öznel dünya olarak tanımlayabileceğimiz bu ikili yapı bireyden (insandan) bağımsız bir biçimde var olur ve her insan bu yaşam içinde geçirir ömrünü..

Bir insan için gerçek özgürlük; bu iki dünyayı tüm insanlarla birlikte özgür ve eşit biçimde yaşayabilmektir. Her iki dünyayı ele geçirmiş olan egemenler ve onların dinci bezirganları, (dinci bezirganlar diyorum, çünkü bu din tüccarları olmadan, sömürüyü bir tanrıya bağlamadan sürdüremezler egemenliklerini) İnsanları birinci olandan, nesnel dünyadan kopararak, Öznel dünyaya (öbür dünyaya) yönlendirirler. Ölümden sonra gidilecek olduğu varsayılan öbür dünyanın burada olduğunu gizleyip, insanların tüm yaşamını yoksulluklara mahkum ederler. Bunu da insanlık adına yaptıklarını dillendirirler.


İnsanların bu oyunlara kanmamak için bu türden yaklaşımlara karşı bilinçlerini sürekli olarak sivriltmeleri ve uyanık kalmaları gerekir..


Cevaplar (3)Add Comment
0

Düzeltme..


yazar sedat akıncı, Kasım 26, 2009
Yukarda bir fragman başlığıyla yazılmış olan yazının Sedat Akıncı'ya ait olduğu ne yazık ki belirtilmemiş..Yazının 'Administrator' tarafından yazılmış gibi gösterilmesini üzüntüyle okudum..Bu yanlışlığın giderilmesi umuduyla saygılar..Sedat Akıncı..
Zeus

...


yazar Administrator, Kasım 26, 2009
Merhaba Sedat bey,
Biraz incelerseniz mitoloji.info daki tüm yazıları buraya aktardık. Bu durumda yeni sistem eski sitedeki kullanıcı tanımadığı için yeniden üye olmanız gerekmektedir. Üye olduğunuzda yazılarınız yine sizin olarak gözükür. Siz yazınızın altına (http://mitoloji.info/felsefe-y...gman.nedir) bakarsanız kendiniz gönderdiğiniz yazının altına bir imza atmamışsınız sadece gönderici olarak gözüküyorsunuz. Bu nedenlerle üye olup bunu mesaj ile bilgi olarak atarsanız üyelik eşleşmenizi yapabiliriz. Aksi takdirde daha birçok yazıda eğer altına imza altılmamışsa burda gönderen kullanıcıyı bulamazsa ilk kullanıcıya yazıyı atar. Bu sizin yazınızın altına imza atmak gibi algılamanız çok üzücü iyi günler dilerim.
Zeus

Kontrol


yazar Administrator, Kasım 26, 2009
Sedat bey üye olduğunuza göre sorunum düzelmiş olması gerekiyor. Lütfen kontrol edebilirmisiniz..

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy