ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Wednesday, Oct 20th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Film Saklı (Cache)


Saklı (Cache)

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Cache - HiddenSaklı (Caché)
Michael Haneke’nin yönettiği ve Daniel Auteuil, Juliette Binoche, Maurice Benichou ile Annie Girardot’nun oynadığı ‘Saklı’ 2005 yapımı film.

Televizyonda bir edebiyat programı yapan Georges, kimden geldiğini bilmediği paketler alır. Paketlerde kendisinin ve ailesinin sokaktan gizlice çekilmiş görüntülerini içeren kasetler ve anlamı belli olmayan ürkütücü çizimler vardır. Georges kendisinin ve ailesinin başında bir bela olduğunu hissetmiştir ama doğrudan bir tehdit olmadığı için, polis yardımcı olmayı reddeder.

Eve gelen bilinmeyen video kasetler ve telefonlar nedeniyle ailesini ve kendisini tehdit altında hisseden Georges, çocukluk yıllarını hatırlar ve kısa bir süre yanlarında kalmış Cezayirli Majid’i suçlar. Ama tacizci/gözetleyen gerçekten de Majid midir?

Laurent ailesinin evinde, hem yemek yedikleri hem TV izledikleri oda baştan aşağı kitaplarla doludur. Ayrıca çalıştıkları işler de entelektüel işlerdir. Bu da birkaç entelektüel/aydın dışında Cezayir olayında sorumluluğu olanları hatırlatır bize.

Dün, tek bir ülkenin bir başka ülkeye saldırısı, bu koalisyon güçleriyle toplu saldırıya dönüşmüştür; Haneke TV görüntüleri ve işlediği konu sayesinde Cezayir’i Irak’a bağlar. Ana karakterin adı bile kaba bir benzetmeyle ABD başkanının adını hatırlatmaz mı ?

Saklı, sonuna kadar bizi kuşku içinde bırakır. Belki de şunu söyler: Yanlış kişileri suçlayarak kendi suçlarınızdan arınamazsınız. Kurban olduğunuza inandırsanız bile kurbanlaştırdığınız kişileri unutamazsınız, onlar sonunda bir yerlerde karşınıza çıkacaktır. Bu bir vicdan sorumluluk meselesidir.

Filmde çocukların (çocuk Georges’un ya da Georges’un çocuğunun) anne babalarını başkalarından, başka çocuklardan ya da ana babalarının arkadaşlarından kıskanmaları bile güvensizliğin bir parçasıdır. Karşılıklı olarak güvensizliğin ve paranoyanın tırmandığı bir ortamdan kolaylıkla şiddete varabilir, ırkçı bir dünyaya geçebilirsiniz. Yabancıyı, öteki olanı, biz’den olmayanı tehdit unsuru olarak görebilir, kendimize düşmanlar yaratabiliriz; siyah, yoksul, kadın ve dünyanın güneyinden yada doğusundan düşmanlar. Majid’in oğlunun sorduğu gibi “Neden bu kadar çok korkuyorsunuz?”

FESTİVALLER VE ÖDÜLLER
* 2005 Cannes Film Festivali Yarışma Bölümü
* 2005 Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen
* 2005 Cannes Film Festivali FIPRESCI Ödülü
* 2005 Avrupa Film Ödülleri - En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Aktör, En İyi Kurgu

Filmin Künyesi
Caché / Hidden / Saklı
Yönetmen: Michael Haneke
Senaryo: Michael Haneke
Yapımcı: Valerio De Paolis, Veit Heiduschka, Michael Katz, Margaret Menegoz, Michael Weber
Görüntü Yönetmeni: Kris Portier de Bellair
Süre: 117 dk
Yapım: 2005 - Fransa / Avusturya / Almanya / İtalya
Dil: Fransızca

Oyuncular
Daniel Auteuil (Georges Laurent)
Juliette Binoche (Anne Laurent)
Maurice Benichou (Majid)
Annie Girardot (Georges’un annesi)
Lester Makedonsky (Pierrot Laurent)
Bernard Le Coq (Şef redaktör)
Walid Afkir (Majid’in oğlu)
Daniel Duval (Pierre)
Nathalie Richard (Mathilde)


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy