ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Monday, Jun 01st

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Filozoflar Aristarkos


Aristarkos

e-Posta Yazdır

Reklamlar

AristarkosAristarkos

MÖ 310 - Samos Kopernikten tam 1800 yıl önce Dünya'nın Güneş'in çevresinde döndüğünü ilk iddia eden kişidir. Aristarkos sadece yerküre ve gezegenlerin Güneş etrafında döndüğünü ortaya atmakla kalmamış, Dünya, Ay ve Güneş'in birbirilerine göre olan büyüklüklerini ve uzaklıklarını hesaplamış ve gökyüzünün küresel bir kubbe şeklinde değil neredeyse sonsuz genişlikte bir evren olduğunu keşfetmiştir. Ama onu dikkate alan olmamıştır.

Aristarkos yaşarken gökbilimciden çok matematikçi olarak olarak tanınırdı. Onun hakkında İskenderiye Lisesi'nde okuduğu ve daha sonraları Romalı mimar Vitruvius'un belirttiği gibi "bilimin her dalında bilgili" bir adam olduğu dışında pek bir şey bilmiyoruz. Ayrıca yerküre şeklindeki güneş saatini de o icat etmiştir. Sadece bir çalışması günümüze ulaşabilmiştir: 'Güneş'in ve Ay'ın Büyüklük ve Mesafeleri Üzerine.' Maalesef burada Güneş merkezli teorisinden bahsetmiyor. Bu teoriden, Arşimet'in Aristarkos'un teorilerine muhalefet ettiği bir yazısındaki tek bir yorumundan dolayı haberdarız. Kopernik kesinlikle Aristarkos'un farkındaydı, çünkü çığır açan eseri 'Göklerdeki Kürelerin Dönüşüne Dair' in elyazmalarında ondan saygıyla bahseder. Fakat kitap 1514'te basıldığında ileri görüşlü Yunanlılarla ilgili kısımlar, muhtemelen kitabın özgünlük iddialarını sarsmasına kızan yayımcı tarafından çıkarılmıştır.

Kaynak: Cahillikler Kitabı / John Lloyd - John Mitchinson Ntv Yayınları, sayfa 178-179

 

Aristarkos (Iskenderiyeli) Evrenin güneş merkezli olduğunu belirterek, Güneş'in, Ay'ın çapını uzaklığını ölçmüş, Yer'in kendi ekseni etrafında döndüğünü Kopernik'ten 1700 yıl önce söylemiştir.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy