ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jun 02nd

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Filozoflar Jiddu Krishnamurti


Jiddu Krishnamurti

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Jiddu Krishnamurti1895'te Hindistan'da doğan Krishnamurti. 1908'de henüz on üç yaşındayken Annie Besant tarafından keşfedilerek Lord Maitreya(Dünya Öğretmeni) olarak yetiştirilmek üzere İngiltere'de Teosofi Derneğinin başına getirildi. Krishnamurti, kendi etrafında büyüyen organizasyonu 1929'da feshederek, kendilerine ille de bir guru arıyorlarsa, bunun kendisi olmayacağını söyledi. Ona göre gerçek sınırsızdı ve bireyin gerçeği arayışı hiçbir kurum, tarikat ya da dini organizasyon aracılığı ile olamazdı.

Krishnamurti'nin gerçek uyanışının 1948'de Hindistan'da olduğu söylenir ama bu tarihten önce de öğretileriyle birçok önde gelen bilim insanı, yazar ve filozofu derinden etkiliyordu. 1986'da (doksan bir yaşında) ölümüne dek dünyayı dolaşarak öğretilerini paylaşmayı sürdürdü.

Krishnamurti'nin mesajı net, uzlaşmasız ve tutarlıydı:

"Gerçeğin yolu yoktur ve gerçeğe bir yol, bir din ya da bir tarikat vasıtası ile varılamaz. Gerçek sınırsız ve koşulsuz olduğu için organize edilemez. Tüm kurumlar insanları gütmek ve kendi yollarına çekmek içindir. Birinin peşinden gitmeye başlarsan gerçeğe ulaşamazsın."

"Tek bir amacım var: İnsanın özgürleşmesi; insana sınırlarını yıkmak konusunda yardımcı olmak. Ancak böylesine bir iç özgürlükle insan sonsuz bir mutluluğu ve farkındalığı yakalar. Beni anlamak isteyenlerin özgür olmalarını, peşimden gelmemelerini, beni kafese koymamalarını istiyorum."

**

"İnsanlar hızla akan yaşam nehrinin yanında kendilerine küçük bir çukur kazarlar; işte o çukurda kokuşur, o çukurda ölüp giderler."

"İnsanların aklına köklü bir devrim firkrini getirmenin, ne kadar önemli olduğundan bahsediyorduk. Bu kriz, aslında bir bilinç krizi. Öyle bir kriz ki; Artık daha fazla eski kuralları, eski şablonları, eskiden kalma gelenekleri kabul edemez. Hele, dünyanın bugünkü haline bakınca, bunca sefalet, çatışma, yıkıcı zulüm, saldırganlık vb.. İnsanoğlu, hala eskiden beri bildiğimiz gibi, hala barbar, hala şiddet tutkunu, saldırgan, açgözlü, rekabetçi.. Ve inşa ettiği topluım da bu değerler üzerine kurulu."

Jiddhu Krishnamurti

 

 


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy