ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Monday, Jun 21st

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Filozoflar Halil Cibran


Halil Cibran

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Halil Cibran Lübnan asıllı ressam, şair ve filozof. 6 Ocak 1883 Lübnan / 10 Nisan 1931 ABD (Kahlil Gibran, Khalil Gibran, Jubran Khalil Jubran olarakta bilinir)

Birçok ermiş ve peygamber  yetiştirmiş bir toprakta, 1883 yılında Lübnan'da doğdu. 1931 yılında, uzun süredir yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak yalnızlık ve yoksulluk içinde öldü. Arzusu üzerine, doğduğu yer olan Bsharri köyüne gömüldü.

Arapça konuşan ve onun yazılarını bu dilde takip eden milyonlarca insan Cibran'ı çağının dahisi olarak kabul ederler. Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandırdı. Şiirleri yirmiden fazla dile çevrilmiş olan Cibran aynı zamanda başarılı bir ressam idi. Resimlerinin bazıları günümüzde dünyanın birçok şehrinde sergilenmektedir. Yaşamının yaklaşık son yirmi yılını ABD'de geçiren yazar, ölümüne kadar kaldığı bu ülkede eserlerini İngilizce yazmıştır.

Ünlü kitabı "Ermiş-The Prophet" ABD'de ellinin üzerinde baskı yapmıştır. Gençliğe yol gösterici olma özelliğini halen sürdürmektedir. Bir Yakın Doğu'lu şairin Batı dünyasında bu denli etkili olabilmesi şaşırtıcı görülebilir. Ancak işlediği temaların evrenselliği ve İngiliz dilini kullanmaktaki ustalığı, üzerinde toplanan ilginin sürekliliğini haklı çıkarmaktadır.

Ermiş'i en büyük başarısı olarak gören Cibran şöyle demişti:

Halil Cibran"Lübnan'da bu kitabı yazmayı ilk kez tasarladığımdan beri, bir tek günüm bile Ermiş'siz geçmedi. Kitap benim bir parçam haline gelmiş gibiydi. Metni yayımcıma teslim etmeden önce tam dört yıl elimde tuttum. Çünkü emin olmak istedim, içindeki her sözcüğün kendimden verebileceğim en iyi sözcük olduğundan emin olmak istedim."

60'lı ve 70'li yıllarda Batı Avrupa ve ABD gençliği arasında en yaygın okunan ve tartışılan yazarlardan biridir Halil Cibran ve günümüzde de güncelliğini korumakta, bir çok genç yazar ve şairin yapıtlarına esin kaynağı olmaktadır. En ünlü kitabı olan Ermiş, 68 kuşağı gençliğinin el kitabı haline gelmiş ve ilham vermiştir.

Cibran tüm yapıtlarında kutsal kitaplarındakini andırır bir dil kullanmıştır. Yazılarında Doğu ile Batı felsefelerin güçlü bir sentezini sezmemek olanaksızdır. Bunda, kuşkusuz doğduğu ve yaşadığı toprakların, uygarlığın beşiği ve üç büyük dinin yeşerip yaygınlaştığı yerler oluşunun etkisi büyüktür.

Rodin, Cibran'ı "20.yüzyılın Blake'i" olarak nitelemektedir. Gerçekten ruhban sınıfını acımasızca eleştirmesi bakımından, on dokuzuncu yüzyıl şairi Blake ile benzerlik gösterir. Tüm yaşamı boyunca ruhban sınıfına karşı çıkmış olan Cibran, Hristyan olmasına karşın insanlığı bir bütün olarak düşünmüş, çeşitli dinlere mensup toplulukların birarada yaşadığı ülkesi Lübnan'da Arap birliğini ateşli bir biçimde savunmuştur.

Yaşadığı dönemde ve günümüzde, felsefesi ve siyasi görüşleriyle derin izler bırakan Halil Cibran, kuşkusuz çağımızın yetiştirdiği en önemli düşünür ve şairlerden biridir.

 

Bazı Eserleri:

  • Asi Ruhlar - Spirits Rebellious (1908)
  • Kırık Kanatlar - Broken Wings (1912)
  • Deli - The Madman (1918)
  • Haberci - Forerunner (1920)
  • Ermiş - The Prophet (1923)
  • Kum ve Köpük - Sand and Foam (1926)
  • İnsanoğlu İsa - Jesus, the son of man (1928)
  • Dünya Tanrıları - The Earth Gods (1931)
  • Avare - The wanderer (1932)
  • Ermişin Bahçesi - The Garden of the Prophet (1933)

 

Bazı Aforizmaları:

Anlayışlı olan beni anlayışlı, aptal olan ise aptal bulur. Bence ikisi de haklıdır.

Yaşam kalbini okuyacak bir şarkıcı bulamazsa, aklını konuşacak bir filozof yaratır.

Bana kulak ver ki, sana ses verebileyim.

Utangaç bir başarısızlık, gururlu bir başarıdan daha yücedir.

Baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir.

Sahip olduklarınızdan verdiğinizde çok az şey vermiş olursunuz. Gerçek veriş kendinizden vermektir.

Bana "seni anlamıyorum" demen, haketmediğim bir övgü, haketmediğin bir yergidir.

Kaplumbağalar yollar hakkında tavşanlardan daha çok şey anlatabilirler.

Kendimi senin bildiklerinle doldurmuş olsaydım, bilmediklerini hangi odama yerleştirirdim!

Bilmen gerekenlerin sonuna ulaştığında, duyumsaman gerekenlerin başında olacaksın.

Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan, yalnız söylenen sesi duyabiliyorsan; ne görebiliyorsun, ne duyabiliyorsun.

 

Halil Cibran


Cevaplar (1)Add Comment
0

doğu


yazar Rıdvan özel , Eylül 11, 2010
halil cibranı okumuşum...ve evet doğu bu gün itibari ile batının sıtandart anlyışında ikinci hata üçüncü sınıf bir anlayış kabu edilebiir batılılar ve batı ya yönünü ve bütün varlğını adamışlar için ... fakat bu kör bir anlayıştır hata batı içinb bile bir kayıp sayılır... sanyi devrimi ve biraz ötesi rönesansala başlayan bir kültürlenme sürci onlr için takdir dilebilir ve hata onlar için başarı bile sayılabilir... fakat doğu hiç bir zaman köksüz değildi ve hep kendi temelerinede kendi inşasını sürdürdü her ne kdar durağan gibir bir süreç yaşıyor gibi görnede aslında değişimini terketmerdi edbiyatık yada tarihi felsefesi ve yada sanatı olsun zenginleşerek devam etti ve ediyor sadfece teknik olarak batı kapitalizminin gerisinde kaldı diye biliriz ki bu da doğunun ve batını akıl ve duygu donanaımaımnın ve özeliklede vijdani değerlerin daha yoğunluğu ile ilgili bir durumdur...yani aslında ne kadar doğuluysan o kadar vijdanlısın... halil cibranda doğunun yetiştirdiği ve doğuyu yetiştiren değerlerden bri tanesidir evet onlar bizim değerlerimizew derviş peygamber yad aermiş diyebilrler kendi değerelerini ise bilim adamı ve sanatnçı diye suna bilirler ama bu şimdiilik böyledir... halilk cibarnları sadilerin şex sennaların ahmede xanilerin artması dileğiile.........

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy