ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Friday, Jun 18th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Gündemdekiler Camus'ün Külleri


Camus'ün Külleri

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Geçen hafta Nicolas Sarkozy, Albert Camus'yü Pantheon'da gömülü olan Fransız devlerinin arasına eklemek istediğini söyledi. Camus'nün oğlu buna ilk karşı çıkan kişi oldu

Bugün yeni alevlenen, tanıdık bir tartışmadan bahsedeceğim. Fransa bir süredir Albert Camus’nün küllerinin akıbetini konuşuyor. Tartışmayı başlatansa Nicholas Sarkozy. Geçen hafta Sarkozy, toplumun baskısına karşı bireyi, birey olarak düşünmeyi savunan Camus’yü de Pantheon’da gömülü olan Fransız devlerinin (Victor Hugo, Voltaire, Jean Jacques Rousseau, Emile Zola ve Louis Pasteur) arasına eklemek istediğini söyledi. Camus’nün oğlu buna ilk karşı çıkan kişi oldu, bu hareketin arkasındaki motivasyonu kendisinin çok farklı değerlendirdiğini ve bunu sol düşüncenin kahramanlarından bir düşünürünün mirasına ‘el koymak’ olarak gördüğünü dile getirdi.  Pantheon’un Fransa’nın en büyük kahramanlarının son dinlenme yeri olarak işlevi düşünülecek olursa belki de yazar ve filozof Albert Camus’nün küllerini 18. yüzyıl kubbesinin altına taşımak o kadar da sıra dışı bir öneri sayılmaz. Ama Sarkozy’nin savaş sonrası, edebiyatın ve felsefenin en etkili isimlerinden olan Camus’yü onurlandırmak için verdiği bu teklif Fransa’da entelektüeller ve halk tarafından da sıcak karşılanmadı. Bazı tarihçiler ve eleştirmenler Camus’nün politik amaçlar uğruna sömürüldüğünü iddia etti, diğerleri Fransız hükümeti tarafından övülmenin Camus’nün bireye odaklanan düşünme biçimiyle alay etmek olacağını savundu. Time, “Camus bugün yaşasa Sarkozy’yi ve eylemlerini onaylamazdı” yorumunu yaptı. Camus’nün biyografisini yazan Oliver Todd, “Camus’nün Sarkozy’ye değil, Sarkozy’nin Camus’ye ihtiyacı var ve Camus burada olsa Sarkozy’yi destekleyeceğini sanmıyorum” diye sol kanadın konuya bakışını özetledi.
Le Figaro ise bunun Sarkozy’nin ilk kez bir solcu yazarı kendi değer yargılarının temsilcisiymiş gibi sunma çabası olmadığını hatırlattı. (Time “liberal düşüncenin solcu yazara el koyması” demiş, bu tabir çok hoşuma gittiği için eklemeden geçemedim.) Örneğin iki yıl önce ilkokul öğrencilerinin Fransız direnişinin üyesi Guy Moquet’nin 1941’de Naziler tarafından idam edilmeden önce yazdığı mektubu okumalarını içeren ve her yıl tekrarlanacak bir seremoni başlatmıştı. 2007 seçim kampanyasındaysa başka bir Pantheon sakini olan Jean Jaures’ten bolca alıntı yapmıştı.
Politik analizciler Sarkozy’nin Kouchner gibi solcu isimleri hükümete almasının göçmenlik kanunları gibi zorlu konularda halkın desteğini almasını kolaylaştırdığını söylüyorlar. Böylece hareketlerinin aşırı sağcı olduğunu iddia edenlere verecek bir yanıtı oluyor. Tarihçi ve felsefe profesörü François Cusset gibi isimler bu yüzden Sarkozy’nin Camus teklifini de bu çerçevede değerlendiriyorlar. “Ama,” diyor Cusset, “Camus aslında geleneksel anlamıyla solun kahramanlarından değildir. Sartre’ın ve diğer çağdaşlarının aksine Sovyetler’e karşı çıkmış ve her tür totalitarizmle savaşılması gerektiği görüşünü savunmuştur.”

Camus pantheon’a taşınacak mı?
Camus’nün ölümü beklenmedik bir ölümdü. Şubat 1960 tarihli Times şöyle yazıyordu: “4 Ocak 1960’ta Paris’in güneydoğusundaki bir yolda bir araba kontrolden çıkıp ağaca çarptı. Şoför ve iki yolcu yaralandı, dördüncü kişi kaza anında öldü. Bu trajedinin haberi geldiğinde söylenebilecek tek söz, ölen adamın meşhur ettiği sözdü: Absürd.” Tüberkülozla boğuşan yazarın ölümünün trafik kazası sonucu olması herkese kaderin garip bir oyunu gibi görünmüştü. Şu an devam etmekte olan tartışma da pek çok kişi tarafından olsa olsa ‘absürd’ olarak değerlendiriliyor.  Nasıl sonuçlanacağına gelince... Jean Camus ve ikiz kardeşi Catherine bu konuda farklı görüşteler. Jean, Sarkozy’nin 1960’ta araba kazasında ölen Camus’nün Luberon’daki küllerinin taşınmasına kesinlikle karşı çıkarken Catherine teklife olumlu bakıyor.

ZEYNEP HEYZEN ATEŞ/04.12.09


Cevaplar (1)Add Comment
deniz

...


yazar deniz, Eylül 13, 2010
absürd.

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy