ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Apr 02nd

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Kişi Marion Cotillard


Marion Cotillard

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Marion Cotillard30 Eylül 1975 tarihinde aktör, yönetmen, öğretmen bir baba ile aktör, drama öğretmeni bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Fransız aktristtir. Oscar, Bafta ve Cesar Ödülü bulunan oyuncu, 2007 yılında rol aldığı ve sanatçı Edith Piaf’ı canlandırdığı “La Vie En Rose” filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı kazanmıştır. Bu ödülü tamamı Fransızca olan bir filmde oynayarak, İngilizce filmlerde rol alan Claudette Colbert ve Simone Signoret’ten sonra kazanan üçüncü Fransız oyuncudur. Ayrıca 1961 yılındaki “Two Women” filmiyle İngilizce olmayan bir filmde rol alarak Oscar kazanan Sophia Loren’den sonra, bu başarıya erişebilen ikinci isimdir. Üstelik yer aldığı filmin Fransızca olması sebebiyle alanında bir ilke de imza atmıştır.


Oyunculuk kariyeri profesyonel anlamda 1990’lü yılların ortasında başlayan Cotillard, küçük yaşlarda da babasının tiyatro oyunlarında rol alıyordu. İlk çıkışını Luc Besson’ın 1998 yapımı “Taxi” filmindeki Lili Bertineau rolü ile yapan oyuncu sonrasında “Les Jolies Choses” adlı filmde yer aldı. Tim Burton’ın “Big Fish” filminde küçük bir rolü bulunan aktristin, 2004 yılında yer aldığı “A Very Long Engagement” kendisine En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Cesar Ödülü kazandırdı.
Bu başarısını “Innocence” ve dilimize "Cesaretin Var Mı Aşka?" adıyla çevrilen “Jeux d’enfants” filmlerindeki performansıyla pekiştiren Cotillard, Ridley Scott’ın “A Good Year” filminde de rol aldı. Yönetmen Olivier Dahan tarafından efsanevi Fransız şarkıcı Edith Piaf’ı canlandırmak üzere La Vie En Rose filmi için seçilen oyuncu, bu filmdeki performansıyla olumlu eleştiriler aldı ve 2007 yılının En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı kazandı.


Ayrıca Bafta Ödülleri’ne aday gösterilen ilk Fransız aktrist olan Cotillard, Liv Ullman’dan sonra yabancı dildeki bir filmle Altın Küre Ödülü kazanan ilk oyuncu olma özelliğini de elde etmiş bulunuyor. “Nine” müzikalinde Luisa Contini rolünü alması muhtemel olan Cotillard’ın özel hayatında da tam bir savaşçı olduğunu eklemeden geçmeyelim. Kendisi çevreci bir aktivist ve evini ürün testleri için Greenpeace’e açan bir gönüllü.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy