ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Saturday, May 15th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Kişi Rose Beuret


Rose Beuret

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Rose BeuretRose ile Auguste


Auguste Rodin’e modellik yapmaya başladığında, Rose Beuret, bir terzihanede dikişçi olarak çalışıyordu. Ufak tefek, ama sağlam yapılı, gamzeli, çok güzel bir kızdı. Rodin, ondaki canlılık ve içtenliğe, kadın vücudunu bir kat daha güzel kılan o erkeksi çekiciliğe hayran kalmıştı.

 

1862’de kız kardeşinin ölümünden etkilenerek din adamı olmaya karar veren Rodin, iki yıl sonra Rose’la tanışınca bundan vazgeçti. Montmartre’a taşınmalarından kısa bir süre Rose bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Hem Rodin’e poz veren, hem de Montmartre’daki atölyeyi çekip çeviren Rose’un iç dünyasına ilişkin hemen hiçbir şey bilinmiyor. Butler, kitabında, Rodin’in yaptığı bir portreye bakarak, Rose’un yirmilerinin sonlarında bir hayli yaşlı göründüğünü, nitekim bu portrenin hep “Sanatçının Annesi” olarak bilindiğini yazıyor. “Ustanın Gölgesinde”nin yazarı, bu portredeki modelin Rose olduğundan emin.

Rose Beuret, özel yaşamı hep çalkantılar içinde olan, 1880’lerde şair Paul Claudel’in kız kardeşi Camille Claudel’le fırtınalı bir ilişki yaşayan Rodin’e sonuna kadar sadık kalacaktı. 1917’de evlendiklerinde, Rose 72, Rodin 77 yaşındaydı. Rose hasta, Rodin yorgundu. Parasızdılar. Oturdukları konak dökülüyordu. Ülke savaştaydı. İkisi de vasiyetnamelerini yazdılar. Rodin, borç parayla Rose’a bir altın yüzük aldı. 29 Ocak’ta evlenmelerinden iki hafta sonra Rose zatürreeden ölecek, 1917’nin Kasımında ölen Rodin de konağın bahçesinde Rose’un yanına gömülecekti.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy