ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Apr 02nd

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Kişi César Vallejo / Umuttan Söz Etmek İstiyorum


César Vallejo / Umuttan Söz Etmek İstiyorum

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Umuttan Söz Etmek İstiyorum

Bu acıyı Cesar Vallejo olarak çekmiyorum. Şu anda ne sanatçı, ne bir insan, hatta ne de bir canlı varlık olarak acı çekmiyorum. Bu acıyı bir Katolik, bir Muhammedî yahut dinsiz olarak çekmiyorum.

Yalnızca acı çekiyorum bugün. Adım Cesar Vallejo olmasaydı da çekecektim bu acıyı. Sanatçı olmasaydım, aynı acıyı duyacaktım yine. İnsan da olmasaydım, hatta canlı varlık ta, böylesine çekecektim bu acıyı. Katolik te olmasam, tanrı-tanımaz da olmasam, Muhammedî de olmasam yine acı içinde olacaktım. Bugün en dipten başlayarak acı çekiyorum. Yalnızca acı çekiyorum bugün.

Açıklamasız bir acı içindeyim şu anda. Öyle derin ki acım bir sebebe bağlanamaz, bir sebebe de bağlanamaz. Sebep ne olsun ki? Ona sebep olabilecek önemdeki şey nerede? Hiçbir şey sebebi değil, hiçbir şey ona sebep olacak güçte değil. Bu acıdan doğan şey ne işe yarar.

Benim acım bir tuhaf kuşların kuzey ve güney rüzgârlarından döllenip saldıkları tarafsız yumurtalardandır. Sevdiğim kız ölseydi, acım çektiğim acı olmakta devam ederdi. Boynumu kesselerdi usturayla, ben yine şimdi duyduğum acıyı duyardım. Bu hayatta değil bir başka hayatta olsaydım çekeceğim bundan başka bir acı olmazdı. Bugün en yücelerden başlayarak acı çekiyorum. Yalnızca acı çekiyorum bugün.

Açların acısına bakıyorum da benimkinden nasıl da uzakta görüyorum onu. Açlıktan ölecek olsam, bir ot olsun biterdi mezarımda. Aynı şey âşıklar için de öyledir. Âşığın kanı, hangi kaynaktan ve ne yöne aktığı belli olmayan benim kanım yanında nedir ki?

Şimdiye dek evrendeki her şeyin kaçınılmaz olarak baba-oğul bağlantısı içinde olduğunu düşünürdüm. Oysa bugün işte bakın ne babadır benim acım ne oğul. Batan gün olmaya tümseği yok, fazlasıyla sinesi var doğan gün olmak için ve loş bir yere konacak olsa hiç ışık salmayacak, aydınlık bir yere koysan gölgesi olmaz. Bugün acı çekiyorum, olsun ne olacaksa. Bugün acı çekiyorum yalnızca.

Cesar Vallejo
Çev: İsmet Özel


Cevaplar (1)Add Comment
0

Ağzımızdan kan akar, kızılcık şerbeti deriz


yazar Sukru Topkaya, Ekim 17, 2015
Evet sayın Cesar Valejo'nun acısına, bir acıda gidiyor 100 lerce Barış severler hunharca katledildiler! Bu bir göç ve tecir değil, bu inadına Barış diyen Barış güvercinleriydi.
Acının böylesini görmedim, Anam 37 yaşında çocuk doğururken öldü bu acı gerçekten onu bile bastırdı, onlar genç ihtiyar biz savaş istemeyiz, Barış isteriz diye paramparça olup öldüler. Acaba yaralılar nasıllar? Bir daha yürümiye cekler göremiyecekler ve duyamıyacaklar vardır, hatta o yaralardan dolayı evladı olamıyacaklar olacaktır.
İşte acılar çok çoktur. Ocak umudu derler Anadoluda, anlamı bir evin tek varisidir genci, o evde tek gelir kaynağıdır ve Ankara Garına gitmiş Barış istemiştir, kara gözlüdür, cesaretlidir, meydan okumuştur saraya, biz varız demişlerdir, savaşa karşıyız demişlerdir, hora, hoyrata.
Bundan büyük Acı varmı?

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy