ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Sunday, Jan 26th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Kitap Öteki Ben / Dostoyevski


Öteki Ben / Dostoyevski

e-Posta Yazdır

Reklamlar

 


DostoyevskiÖteki veya Öteki Ben,  Fyodor Dostoyevski'nin 1846 yılında yayınlanan novellasıdır.

Bu kitap yazarın “İleride Öteki Ben’den benim başyapıtım olarak bahsedecekler” sözüyle de farklı bir anlam kazanıyor.

Dostoyevski’nin bu romanında yeni bir keşfe çıkar okur; kahramanımızın dünyasının ikiliği ve gerçeklik dediğimiz zeminin kayganlığı merkezinde psikolojik bir yolculuk yapar. Günümüzde dahi edebiyattan sinemaya yansımalarını halen gördüğümüz parçalanmış zihnin kurguladığı dünyalar Dostoyevski’nin eşsiz psikolojik anlatımıyla gerilimi son ana dek süren sürükleyici bir romanda karşımıza çıkıyor;

7. dereceden devlet memuru Jakov Petroviç Goladkin, bir sabah işyerindeki masasının karşısında, kendisiyle aynı adı taşıyan, kendisine tıpatıp benzeyen bir memurun oturduğunu görür. Bu onun ikizi, kendisinin öteki beni gibi bir şeydir. Bu ikisi arasında, sonunda Goladkin'i deliliğe kadar sürükleyecek gülünç bir mücadele başlar.

Goladkin, Dostoyevski'nin Ecinniler'de, Delikanlı'da, dolaylı da olsa Suç ve Ceza'nın Raskolnikov'unda da karşımıza çıkaracağı bir sorunsalın; kişilerin, özdeşliğini arayan, onu kurmaya çalışan yarılmış tiplerin ilk örneklerindendir. Dostoyevski bu romanda, Kafka
'da da gördüğümüz, bireyin dünyasını içten dışa, bilinç açısından kurma tekniğinin de en yetkin örneklerinden birini sunar. Parçalanmış bilincin kurduğu dünya ise tuhaf olduğu kadar ürkütücü, anlamsız ve tehlikelidir.

Topluma ait olamayan kendisiyle sürekli çatışan sosyal hayatın dışına itilen bir anti kahraman olan Yakov Petroviç Golyadkin'in zihinsel tutarsızlığının insanlarla iletişimini zorlaştırdığı giderek kendini ötekileştirdiği bir çatışma konusu olan; Öteki ben - novella - kitabını bizlere bu yönde sunmuştur Usta Yazar.

 

Vladimir Nabokov: “Öteki Ben Dostoyevski’nin yazdığı en güzel şeydir.”


Cevaplar (8)Add Comment
feylesof

...


yazar feylesof, Ağustos 24, 2010
Öteki'de dostoyevski psikolojik bakışlar sunuyor okuyucuya. Ana karakter olan golyadkin'e biçtiği rol için; 'paranoyak şizofren' diyebiliriz. Ama Vladimir Nabokov'a katılmıyorum açıkçası. Zira Öteki, dostoyevski'nin yazdığı en güzel şey değildir bana göre. Mesela bir -karamazov kardeşler- değildir.
Mira

...


yazar Mira, Ağustos 25, 2010
Vladimir Nabokov'da belkide size "katılmadığı için" söylemiştir "Öteki Ben Dostoyevski’nin yazdığı en güzel şeydir.” diye :)
feylesof

...


yazar feylesof, Ağustos 25, 2010
kim bilir belkide.. ,)
..., Düşük skorlu yorum [Göster]
Mira

...


yazar Mira, Kasım 10, 2011
bence de bu kitap insanı tatmin eder.
bitmesin diye okurken; sonunun bu denli üzücü bitmesi dahi -beni memnun etti ;)
0

...


yazar lee, Ocak 02, 2012
kitabı alalı birkaç saat oluyo ve hemen başladım henüz başlarındayım doğal olarak açıkcası dostoyevskinin en iyi romanı diyemeyeceğim tabi bir okuyucu olarak bu benim görüşüm.. suç ve cezayı okuduktan sonra bu roman beni pek tatmin etmedi diyebilirm...
0

***


yazar samet ekinci, Kasım 14, 2012
suç ve ceza elbette ki bir başyapıt.
ama dostoyevski en çok "yer altından notlar"da kendini ele verir..
0

...


yazar dostyvsk, Temmuz 27, 2014
hayır! yanılıyorsunuz. dostyskinin en büyük ve görkemli eseri: her eserine ciddi bir taraftar toplaması :)

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy